Vanha paloasema

Vieläkö sielä riiellään paloaseman kohtalosta vai joko on maan tasalla. Tuli sellasta mieleen että sen matalan osan vois purkaa ja torni säästää. Tornin ympärille vois kehitellä jottain kesäkahvilaa vaikka ja tauluja joissa kerrottas Sodankylästä koko historia, hyvät ja huonot asiat. Vieressä on kuiten molemmat kirkot ja eikö se Kitisen rantareittiki ole olemassa eikä parkkipaikatkaan ole kaukana. Kyllä kai sielä vois paikallisekki viihtyä ja jokunen turistiki.

1

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erittäin hyviä ideoita, remontti ja kahvila siihen. Tai joku erikoisliike, että ympäri Lappia tullaan sinne ostoksille.
      Sodankylään suunnitellaan toimivaa lentokenttää
      https://www.lapinkansa.fi/sodankyla-on-laittamassa-pikavauhtia-puoli-miljoon/5912237
      Sodankylän kunta valmistautuu pikavauhtia puolen miljoonan euron lentokenttäinvestointiin.

      Kyse on kunnan omistaman pienlentokentän laajentamisesta. Ensivaiheessa kaksinkertaistettaisiin asemataso eli lentokoneiden säilytykseen ja huoltoon käytettävä alue. Myöhemmin rakennettaisiin pohja hallille, jota on suunnitellut lentokentän kehitysyhtiö.

      Asiaa käsitellään perjantaina kunnanhallituksessa. Valmistelu on edennyt poikkeuksellisen ripeästi, ja tavoite olisi tehdä asematason laajennuksen pohjatyöt jo tänä syksynä.

      Kunnanjohtaja Jari Rantapelkosen mukaan taustalla on kunnan halu kehittää lentokenttää.

      – Nyt meillä olisi mahdollisuus tehdä taloudellisesti sellaisia liikkeitä, että se voisi edistää ilmailutoimintaa ja yleensäkin lentokentän moninaiskäyttötoimintaa, hän sanoo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      276
      3109
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      82
      2625
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      182
      2208
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      30
      1989
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      119
      1735
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      95
      1461
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      44
      1455
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      353
      1413
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      122
      1294
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      95
      1263
    Aihe