Vieläkö sielä riiellään paloaseman kohtalosta vai joko on maan tasalla. Tuli sellasta mieleen että sen matalan osan vois purkaa ja torni säästää. Tornin ympärille vois kehitellä jottain kesäkahvilaa vaikka ja tauluja joissa kerrottas Sodankylästä koko historia, hyvät ja huonot asiat. Vieressä on kuiten molemmat kirkot ja eikö se Kitisen rantareittiki ole olemassa eikä parkkipaikatkaan ole kaukana. Kyllä kai sielä vois paikallisekki viihtyä ja jokunen turistiki.
Vanha paloasema
1
296
Vastaukset
Erittäin hyviä ideoita, remontti ja kahvila siihen. Tai joku erikoisliike, että ympäri Lappia tullaan sinne ostoksille.
Sodankylään suunnitellaan toimivaa lentokenttää
https://www.lapinkansa.fi/sodankyla-on-laittamassa-pikavauhtia-puoli-miljoon/5912237
Sodankylän kunta valmistautuu pikavauhtia puolen miljoonan euron lentokenttäinvestointiin.
Kyse on kunnan omistaman pienlentokentän laajentamisesta. Ensivaiheessa kaksinkertaistettaisiin asemataso eli lentokoneiden säilytykseen ja huoltoon käytettävä alue. Myöhemmin rakennettaisiin pohja hallille, jota on suunnitellut lentokentän kehitysyhtiö.
Asiaa käsitellään perjantaina kunnanhallituksessa. Valmistelu on edennyt poikkeuksellisen ripeästi, ja tavoite olisi tehdä asematason laajennuksen pohjatyöt jo tänä syksynä.
Kunnanjohtaja Jari Rantapelkosen mukaan taustalla on kunnan halu kehittää lentokenttää.
– Nyt meillä olisi mahdollisuus tehdä taloudellisesti sellaisia liikkeitä, että se voisi edistää ilmailutoimintaa ja yleensäkin lentokentän moninaiskäyttötoimintaa, hän sanoo.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627886Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m665960Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745469Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655377Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61247Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421099Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062