Hallitukselle vihje työelämäkriisistä ulospääsyyn:

Anonyymi-ap

Ammattiliitoille kanneoikeus. Mahdollisuus lakiteitse alkaa ajamaan yksittäisen työntekijänsä asiaa jos työnantaja on rikkonut lakia häntä kohtaan. Tämähän on mahdollista mm. Ruotsissa ja Saksassa joten jos sieltä halutaan mallia ottaa niin eikun ottamaan sitten tässäkin asiassa!

Lakko-oikeuden rajoittamista tai henkilökohtaisia lakkosakkoja nyt ei hyväksytä koskaan eikä siihen vaikuta kanneoikeuskaan mutta muita asioita voidaan hyväksyä sitten.

4

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ammattiliitoille ei missään nimessä kanneoikeutta. Lain noudattamisen valvonta kuuluu viranomaisille. Työelämän valvoja on AVI. Tuomiovalta on tuomioistuimilla.

      • Anonyymi

        Toinen vaihtoehto on alipalkkauksen kriminalisointi.

        Mutta jos sekään ei käy niin sitten tapellaan katkerasti loppuun saakka.


    • Anonyymi

      Tuskin liitot kovinkaan herkästi tekevät itse mitään, esim PAM sanoo suoraan että liitto ei lähde auttamaan jäsenkuntaa ellei voitto ole taattu. Epävarmoihin tapauksiin ei tarjota lakiapua.

      Eli ei muutoksia jos vaarana että liiton varoja hukattaisiin turhuuteen.

    • Anonyymi

      Eduskunta säätää lait. SAK:lla ei ole veto-oikeutta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe