Tällaista olen kuullut ehdotettavan ja asiaa perustellaan sillä, että nykyajan hirviölamput "muuttavat yön päiväksi".
No todellisuushan on toinen; Ei mikään lamppu valaise niin kuin auringonvalo päivällä. Aukkoja ei näe, taivaanrantaa ei näe, näkymä täyttyy varjoista ja lähellä olevat oksat häikäisevät jne. Kyllä yöllä on ihan erilainen näkyvyys oli lamppu mikä tahansa.
Rastilipuista on poistettu heijastimet mikä estää rastilipun paljastumisen matkojen päästä. Liput voi laittaa sillä lailla piiloon, ettei niitä näe kaukaa.
Lisäksi pitää muistaa, että näemme hämärässä eri tavalla. Varsinkin ikäihmisillä näkeminen vaatii korkeampaa luksitasoa kuin nuoremmilla.
Kun ratamestaritkin ovat tottuneet miten nykylampuilla näkee, radatkin tehdään sen mukaisesti.
Tehokas lamppu on kallis hankkia, mutta jos sillä pärjää 10 vuotta, vuosikustannus jää muutamaan kymppiin mikä on pieni hinta harrastuksesta.
Pitäisikö otsavalojen tehoa rajoittaa yösuunnistuskisoissa?
Anonyymi-ap
3
690
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeassa pimeäsuunnistuskisassa ei saisi sallia keinovaloa ollenkaan, parhaimmillaan juostaisiin käsikopelolla kuten muissakin esileikeissä.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18036508Y
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Yöllä suunnistaminen pitäisi kieltää ,se häiritsee metsäneläinten yörauhaa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3702312IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk611796- 1541365
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121192Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021181Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48915- 88811
- 71802
- 28773
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla40765