SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta käväisi äskettäin Afrikassa, ja Suomeen palattuaan hän alkoi hehkuttaa afrikkalaisperäisen työvoiman tarpeesta.
– Eurooppa tarvitsee ja haluaa työvoimaa Afrikasta. Suomi on kovassa kilpailussa oman työvoimatarpeensa kanssa, Eloranta kirjoittaa.
– Ei ole mitään järkeä jatkaa rakentajien tuomista Suomeen EU:n ulkopuolelta tilanteessa, jossa odotetaan ankaraa työttömyyspiikkiä kotimaamme rakentajille, raksaliiton Palonen sanoo.
SAK:n Eloranta on ihan pihalla.
– Eurooppa tarvitsee ja haluaa työvoimaa Afrikasta. Suomi on kovassa kilpailussa oman työvoimatarpeensa kanssa, Eloranta kirjoittaa.
– Ei ole mitään järkeä jatkaa rakentajien tuomista Suomeen EU:n ulkopuolelta tilanteessa, jossa odotetaan ankaraa työttömyyspiikkiä kotimaamme rakentajille, raksaliiton Palonen sanoo.
SAK:n Eloranta on ihan pihalla.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eloranta on desanttirotta pahimmasta päästä.
Näin on. Ja porukka on hiljaa vaikka sillä ei pitäisi olla mitään tehtävää päättävissä elimissä.
Ennen aikaan nuo talutettiin montun reunalle.
Ruutijäljet tuollaisille.
No on tosiaan pihalla.
Eikös pääkaupunkiseudulla ole tuontihenkilöitä voimavarana jo nyt ennestään
Aika pirusti on.
katujengit on voimavara.....tirsk....
On ne demarille.
Eikös pääkaupunkiseudulla ole värikartta muuttunut moniosaajat
Eroan protestiksi ammattiliitosta.
Piha näyttäisi vihreämpänä olevan monen fantasia. Aidathan on laitoksia kuitenkin.
Aikooko Eloranta siirtyä politiikan puolelle Antti Rinteen tapaan? SDP:ssähän kuuluu olla "liberaali" ja kannattaa massamaahanmuuttoa ja monikulttuurisuutta, Niitä molempia on tarjolla Afrikasta ja muslimimaista. Globalisaatiotakin pitää kannattaa - eli pääoman ja tuotannon liikkumista sinne, missä työ on halpaa. Vastaavasti pitää sitten halvan työvoiman liikkua sinne, missä työ on "kallista" eli tänne Suomeenkin palkkoja polkemaan. Miksi suomalainen työväki näitä liberaalidemarien juttuja kannattaa, sitä en oikein jaksa ymmärtää.
Osana puna siirtymää
Rakennus hankkeet ovat jäissä ja asuminen on kallista Suomessa!🧔
Persupropagandaa ilman linkkejä.
Lue mediaa ja hoidata persupakkomielteesi.
Ja hyvää rakentamisen laatua!😂
Afrikasta saisimme varmaan hyvin koulutettuja rakennusmestareita ja rakennusalan insinöörejä.
Demarit jatkavat Afrikka- hommaansa. Rinne hallituksensa ensitöiksi antoi kummilahjan, kivan lahjarahan Afrikalle, menikö heimopäällikön taskuun tuokin raha, sitä ei kukaan tiedä, mutta ei Rinne lunastanut lupaustaan vappusatasesta pientyöeläkeläisille, valtiolla riitti kyllä rahaa tuolloin Rinteen omien ja tovereiden ansioiden nostamiseen ja eduskunnasta pudonneille puoluetovereille räätälöityjä hyväpalkkaisia valtionsihteerin virkoja, Ministeri Skinnarista tuli afrikkalaisten kummisetä.
Rinne pestasi Urpilaisen Afrikka- yhteistyöhön EU-kommissaariksi. Siitä usein uutisoivat lehdet, kuinka Urpilainen vieraili usein Afrikassa järjestelemässä asioita.
Nyt liittopomo Eloranta jatkaa demarien Afrikka-hommia. Nyt kun on rakennusala jäissä eikä töitä riitä EU:n sisäpuolelta tuleville rakennusalan työntekijöille eikä suomalaisillekaan, Eloranta keksii tuoda Afrikasta työvoimaa Suomen rakennuksille. Eihän afrikkalaiset osaa rakentaa kuin savimajoja ja heidän kulttuurinsa, työtapansa ja kaikki ovat ihan toisenlaiset kuin Suomen. Eivät he Afrikassakaan saa rakennettua vessoja ja kaivoja edes.
Ei afrikkalaisia nytkään näy juurikaan suomalaisilla rakennustyömailla, vaan ulkomaiset työntekijät ovat lähempää EU:n sisältä naapurimaista. Mitähän Afrikassa ovat syöttäneet Elorannalle, kun on noin täysin sekaisin?
Niitä tulee ihan pyytämättäkin.
yhden mustan raksamiehen kerran nähny. aika monta ajamassa bussia metroa autoa. pari siivoojaa. yhen hoitajan. siinä ne taitaa olla
lisäksi pohjoisafrikan porukka pizzeriat kaupat.
ei ihan p hommat taida kelvata afrikan porukalle
jäin miettimään käykö mustat juuri oikeissa töissä ollenkaan. jos unohdetaan tilastot sun muut joita voi vääristellä niin kun jotenki tuntuu että ehkä ei niin paljoa
Rakennusliitolla tuntuu vielä olevan järkeä toisin kuin SAK:lla
tarvii tuoda semmosta porukkaa työvoimaksi joita ei työ kiinnosta eikä niitä saada saada töihin. sehän on hyvä. ei ihmetytä yhtään miksi suomella menee huonosti
Niinpä. Tajuaako duunari vieläkään mihin antaa rahaa? Itsekin olen mutta tajuan. Idiootit.
Linkki.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17865999/superin-ja-tehyn-kieltaydyttava-veroparatiisi-sote-ihmiskaupasta
https://finnwatch.org/fi/julkaisut/osinkoverojaerjestelmaen-epaetasaisesti-jakautuvat-hyoedyt-seurantaraportti
Niin kauan kuin Ay-liikkeet, eivät tunnusta veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPA-orjuuttamista, Suomen eläkeläisväestön äärimmäiseen köyhyyteen, taloudellisesti oikeusturvattomaksi pakottamista ja siitä hyötymistä taloudellisesti pörssirikollisten keskuudessa, eivät pienipalkkaiset alat tule pääsemään palkkakuopistaan. Tästä on väännetty joka kerta, kun palkoista riidellään ja tullaan vääntämään kunnes 2000€/kk MINIMIELÄKKEET toteutetaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18020750/elakelaiskoyhyys-sote-ihmiskauppa-hoitajien-palkkakuopan-syy
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17928171/oppositio-vaistelee-jalleen-elakelaiskoyhyys-kansanmurhaa-rasismikortin-taakse#comment-121892875
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17870490/suomi-ei-tarvitse-quotpolitiikan-supertahtiaquot-vaan-2000ekk-minimielakkeet
Pieni- ja keskituloiset kansalaiset, saati köyhimmät ja haavoittuvimmat, eivät tule saamaan aidosti oikeuksiaan, ennen kuin veroparatiisi-sote-ym pörssirikollismonopolit, laitetaan verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmasto-ym vastuuseen, osake-vakuutuskuoriin miljoonien per tukijulli-yrittäjä, ökyrikas perintö- ja verosuunnittelija, rahoittamisen loputtava.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009864887.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17909223/aarifasistihallitus-hyysaa-norjasta-paenneita-superrikkaita-verovalttelijoita-soteihmiskaupassa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17855490/aarioikeistorkphenriksson-laiminloi-oikeusministerin-velvollisuudet#comment-120832870
Valehumanisti-äärifasistiRkp on syönyt jo kaikki, feikkimainoksissaan käyttämät "arvot" jo edellisessä hallituksessa.
https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18038008/naisviha-elakelaiskoyhia-kohtaan-on-aariliikkeiden-primus-motor
Ulkomaisen halpatyövoiman tuonti rasismikortilla, on takuuvarmaa pörssirikollis-äärifasistien käytännön vihaväkivaltajoukkojen, neonatsi-ääri-islamistien yhteiskunnassa toimimisen mahdollistamista. Jo 20 uutta maahanmuuttokeskusta, rasismikorttia nöyristelevien äärioikeistosuvakkien äänillä.