Olisit eka kertaa käymässä ihastuksesi maalaishemmon kotona ja istuisit kahvipöydässä ja hemmo kaataisi lasikannusta sinulle kahvia.
Katselisit keittiön ikkunasta ulos ja näkisit silmänkantamattoman peltoaukean, jossa olisi kullankeltainen sänki, kun ohrat olisi pellolta puitu.
Katselisit, kun pellolle alkaisi kertymään usvaa ja ulkona olisi selvät syksyn merkit.
Sitten maalaishemmo sanoisi, menepä akka laittamaan pannuun lisää puuta.
Olisko hienoa tällainen, jota tulsii jatkumaan niin kauan, kunnes mummoontuisit ja sinut siirrettäsiin maalaiskaupungin hoitokotiin ja kun katsoisit sieltä ikkunasta, niin olisi samanlainen silmänkantamattomiin ulottuva pelto, tulisitko peltohulluksi?
Katselisit keittiön ikkunasta ulos ja näkisit silmänkantamattoman peltoaukean, jossa olisi kullankeltainen sänki, kun ohrat olisi pellolta puitu.
Katselisit, kun pellolle alkaisi kertymään usvaa ja ulkona olisi selvät syksyn merkit.
Sitten maalaishemmo sanoisi, menepä akka laittamaan pannuun lisää puuta.
Olisko hienoa tällainen, jota tulsii jatkumaan niin kauan, kunnes mummoontuisit ja sinut siirrettäsiin maalaiskaupungin hoitokotiin ja kun katsoisit sieltä ikkunasta, niin olisi samanlainen silmänkantamattomiin ulottuva pelto, tulisitko peltohulluksi?
Vastaukset 36
Vanhimmat
En ihastuisi maalaishemmoon. En tule ikinä suostumaan muuttamaan uudestaan maalle, joten kierrän maalaishemmot varmuudenvuoksi kaukaa.
Oho :(
Maalaishemmoilla on yleensä paljon rahulia,1000 hehtaaria mehtäää, parin kalliin sähköauton arvoinen traktooori, satoja hehtaareja peltoa ja yksi peltohehtaari maksaa 10-30 000€.
Olkoon. Mitäpä ne minuun kuuluvat ja jos kuuluisivat niin myisin koko roskan pois.
Et sinä mitään myy vaan olisit maalaistalon emäntä ja maanviljelijän vaimo
Juurikin!näin!
Mä myin omatkin perintömetsäni pois, että en todellakaan olisi. ei voisi paksan vertaa kiinnostaa yksikään maalaistalo, sori nyt vaan. Mua ei saa maalle asumaan vaikka lykkäisi useamman miljoonan kouraan. Se on nähty tälle elämälle, ei kiitos enää koskaan.
Meilläpäin ei sanota ensimmäistä kertaa kylään tulevaa naista / naisystävää akaksi.
Maisemakuvaus on muuten hieno. 👍
No maalla ollaan ronskimpia, kuin siellä kaupungissa, jossa kahvikin juodaan kruusatusta porsliini kupista pikkurilli sivulle sojottaen ja puhutaan hienostuneesti vaikkapa, auton väristä, että kyllä minä havaitsin auton katon värin hieman haalistuneen auringon paisteessa.
Minä olen juonut nimenomaan maaseudulla kahvia hienoista kupeista. Kaupungissa käytetään lähinnä eripari mukeja. 🙂
Tapahan se on tuokin kosia 😂
Jos mulle joku sanois, että mees akka laittamaan lisää puita uuniin, niin ottaisin sen a)huumorilla, koska ajattelisin sen olevan huumoria ja nauraisin tai b) sanoisin: mee ite laittamaan.
Tai mee ukko ite laittamaan, sunhan se uuni on =D
Hyvää huomenta!
Vastako heräsit? Nukuitpa pitkään =D =D
Heräs pikku epäilys. Ootko se sama tyyppi, joka mulle eilen laittoi samaan kellon aikaan (yheksältä illalla), että huomenta?
No onhan se sinunkin olet tuleva sen talon emäntä
Ai mustako se talon emäntä tuleekin? Onhan täällä kirjoittelijoissa muitakin naisia tai ainakin oletettavasti naisia. Mutta kiitos kunniasta, olen imarreltu =D =D
Minussa on tänään joku vika. Luin tuon aloituksen tekstin aivan pieleen. Hahhaa!
"Olisit eka kertaa käymässä ihastuksesi maalaishomon kotona ..." 😂😂😂
On ehkä aika pitää taukoa. Olen palstaillut liikaa.
Naurattaa, en pysty vastaamaan tähän ketjuun .... 😃
Kjäähhh!
😂🤣😂🤣🤣🤣😆
No nyt pompahti!
Kyllähän tämä palstailu on hieman haastavaa, kun en ilmeisesti kykene lukemaan, enkä kirjoittamaan kunnolla. Ehkä joku päivä opin sen(kin) taidon? 😂
Jatketaan harjoituksia. 😊
Jep. Jatketaan paremmalla ajalla =D Itsekin taidan nyt poistua täälätä. Öitä.
Kauniita unia.
Öitä! 😴
Hyvääääää huomenta torstai-aamuun!
Nyt nää vitsit jo riittää =D =D
Ukko hoitakoot omat tulipesänsä ja tonttinsa.
Hulluutta muuttaa maalle.
Juu, maalla on pitkät välimatkat, työsiirtola ja talvella ankea paikka....
Liian romanttisen kuvan antaa tv maaseudusta, kun näitä maalais romantiikka kesäsarjoa tv:ssä esittää, ei se todellisuus ole sellaista.
En tulisi. Ihmettelisin mihin se kylähullu joutunut ja kiittäisin luojaani hyristen virren etten häneen mukaansa lähtenyt. Phyi #@!.. anteeksi jeesus ja jumala 🤭
Välis kuvittelee olevansa kaikkien sinkkunaisten ylijumala mielikuvituksellisilla itsekeksityillä seikkailuilla naisten maailmassa. Harvakuvitelmat on jo sitä luokkaa, että miten häntä olisi mielenterveydellisesti heräteltävissä todellisuuteen?. Vai onko tähän tarvetta?
Saisinko lehmukin, possuja ja jotain muita elukoita?
Entä kasvaako pelloilla vaan viljaa?
vai mahdollisesti muutakin.
Höpöheinää siellä nykyisin kasvaa ja taikasieniä!
Maalla viihtyvät kaikki! Sinne tulisi 100-päinen sukukin!
Eiköhän se ukkorukka ensin sinne hoitokotiin joutuis, sellainen puolituettu mummoparan kanssa. Mummo sanois että meeppä mies hakee kirkolta suolalihaa ja ohraleipää pöytään. Ukkorukka raahais rollaattorilla kaupuntin kauppaan ja kattelis tyytyväisenä kevään tuloa ja ettei pienellä oraalla lakealle riittävää ohraista peltoa olis enää tarvetta kääntää
Miettisin enempi vain sitä, et miksi sinne kahvipannuun pitää puita laittaa? Mielummin kahvi pannusta ja puut lasikannusta? Kuin toisin päin? Vaikeita asioita nähdä ne toisin päin? Siksi oisin enempi ihmeissäni vain tilanteesta, miksi näemme asiat niin eri tavoin?