Miksi hiukset ei kasva lainkaan ?!

Anonyymi-ap

Minulla oli nuorena eli noin 15-vuotiaana lapaluihin pitkät hiukset, mutta latvat erittäin huonot. En saanut pidettyä hiuksia kunnossa.

Noin 25-vuotiaana luovuin niistä, koska väkisin pidin sitä ohutta latvan tynkää mukana. Silloin leikkasin olkapäille asti lyhyet hiukset.

Nyt 35-vuotiaana hiukseni eivät kasva enää lainkaan. Ne on korviin asti ja siellä täällä lyhyitä ja pitkiä sekaisin eli ne katkeaa koko ajan takaa.

Mistä johtuu, etten saa lainkaan enää pitkiä hiuksia takaisin taakse ?

Etuhiuksia joudun leikkaamaan lyhyeksi, mutta takaa en pääse leikkaamaan, kun ei ne kasva, vaan haurastuu ja ohentuu ylöspäin jakausta kohti.

Olen epäillyt matalaa ferritiiniä, mutta syönyt siihen rautalääkkeitä. Olen yrittänyt vaihdella tyynyliinoja, ettei ne tuhoa hiuksiani. Olen kokeillut lähes kaikkia Shampoita. Levitän joka päivä erilaisia öljyjä ja suihkeita hiuksiini. Ne kiiltää kyllä keinotekoisesti sen takia, mutta eivät kasva pituutta lainkaan.

Voisiko taustalla olla jokin vakava sairaus esimerkiksi syöpä, joka näin ilmoittelee jo itsestään ?

Stressiä en pysty poistamaan suurperheen arjesta, jos se on syyllinen hiusten kasvun pysähtymiseen...

Onko jokin tietty taikatemppu olemassa yhä vaikka tyynyliina tai jokin yöllinen öljy kääre pyyhe mytty hiuksiin tai jokin apteekin ravintolisä ?

7

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taikatemppujahan ei ole hiusten kasvuun, ainoastaan aika auttaa.
      Kiinnitti huomiota tuo kaikenlaisten aineiden jatkuva käyttö. Onko se välttämätöntä esim. työpäivien takia?
      Shampoopesu, hoitoaine, ja latvasuihke ehkä riittäisivät. Latvasuihke on oma suosikkini, suihkuttelen toisinaan kuiviin hiuksiin pesujen välilläkin.
      Oletko kokeillut syödä Biotiini-kuuria? Sitä saa apteekista, mutta myös marketeista.
      Ylipäätään ravintoon kannattaa panostaa, hiukset kasvavat juuresta ei latvoista. Siksikin mietin tuota yletöntä eri aineiden käyttöä, ettei hiusjuuret aivan tukehtuisi.

    • Anonyymi

      Värjäyksen kun lopettaa kokonaan hiukset ehkä lähtee uudestaan tervehtymään ja kasvuun, mutta voi olla taustalla myös vakava stressi ja loppuun palaminen avioliitossa tai lapsiperhearjessa syynä hiusten lähtöön.

      (Olen kuullut, että ihmisen terveys eli käytännössä onnellisuus näkyy hampaista, kynsistä ja hiuksista.)

      • Anonyymi

        Olet kuullut miten omat hiuksesi voi?


      • Anonyymi

        JOO Tää lässytys on taas höpö höpö.Riipuu kai sitten HENKILÖSTÄ!MULLA olisi varmaan kalju jos elämänkirjani julkaisin!


      • Anonyymi

        USA HAMPAAT onnelisuus piilee siinä,ei muuta kun hampilääkäriin


      • Anonyymi

        Kynsiä ei tarvitse kuin KISSAELÄIMET


      • Anonyymi

        LOMPSASTA DOLLARIT JOTA EI PASKAAN TUHLATA


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      340
      6840
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      65
      5927
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5406
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      75
      4179
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      46
      3414
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3373
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      54
      3284
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      34
      3056
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2287
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      41
      1165
    Aihe