Kokemuksia ShelterLogic autotalli pressukatos

Hommasin ShelterLogic pressukatoksen, kun piti saada nopeasti talvisuoja autolle. Onko kokemuksia ? Ainakin hikoilee paljon näin syys keleillä. Siksi vedin narulla helmapressut ylös, jotta edes alhaalta vaihtuisi ilma. On muutoin aivan umpitiivis. Luulisi myös katon kuormituksen lisääntyvän, jos helmapressu jäätyy maahan kiinni ja lumi painaa sivuseinää, varsinkin kun tässä kaarikatto mallissa on viistot sivuseinät?
Viistojen sivuseinien vuoksi ei lisävarusteena myytävä ShelterLogic Pull-Eaze avaus systeemi toimi edes teoriassa. Auki rullattava ovipressu kun ottaa puolessa välissä viistoihin sivuseiniin kiinni. Lisäksi pressu on niin jäykkää, että ei kelaudu alaputken ympärille kunnolla. Ei auttanut vaikka täytti putken ohjeen mukaisesti hiekalla. Eli ei toimine suomen oloissa kunnolla suora seinäisissä katoksissakaan. Myyjä otti avaus-systeemin takaisin ja hyvitti hinnan. Työnsin oven alahelmaan tukevan puuriman ja ylös taivutin raudasta kaksi isoa koukkua. Ovipressun kelaa helposti käsin riman ympärille ylös koukkujen varaan.

1

3840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pressut kestää n.3 vuotta, sen jälkeen alkaa revetä. lumet olen tyhjänny päältä säännöllisesti. ilman lämpötilat kiristää (pingottuu todella kireälle) katto pressut kireälle ja siitä johtuen tulee reikiä putken kaarien kohdille. Mulla on kiinnitetty maahan betonilla valettuun 100mm muoviputki + pieni laatta putkenpäälle kiinnitettynä. Ei vie kovakaan tuuli mennessään. Oliko rahansa väärti? miksikäs ei.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe