On kiistatonta, ettei adventtikirkon jäsenmäärän kehitys ole ollut suotuisaa vuosikymmeniin. Tarkoittaako se sitä, ettei se ole Jumalan suosiossa? Jos se ei ole Jumalan suosiossa oleva kirkko, miksi minun pitäisi sentilläkään rahoittaa siitä?
Onko järkeä rahoittaa adventtikirkkoa, jos Jumalakaan ei näytä siunaavan adventtikirkkoa?
14
425
Vastaukset 14
- Anonyymi
Ei ole. Lyhyesti.
- Anonyymi
Nykyään on vaikea löytää mistään hiljaista ja rauhallista paikkaa. Tässä ylikansoittuneeseessa maailmassa ääntä ja älämölöä riittää. Pieni seurakunta suurine toimitiloineen ja maailmanlaajuisine verkostoineen (+sapatin pyhittämisineen) on todellista luksusta, jos sen oikein oivaltaa.
- Anonyymi
Minä vietän jokaisen lauantain totaalisessa hiljaisuudessa ulkona. Tietysti sairaana en lähde ulos. Menen heti aamulla jo viiden aikaan rauhalliseen metsään pois teiden varsilta patikoimaan riippumatta säästä tai onko kesä vai talvi. Vietän koko päivän iltaan asti siellä metsässä. Tiedän kymmeniä mahtavia paikkoja, joissa tulenteko onnistuu, myös sellaisia, missä voisi olla vaikkapa koko yön myös sateelta täysin suojassa. En myöskään mene sellaisiin paikkoihin joissa on muita ihmisiä. Olen täysin taivaan avaruuden korkeampien voimien kanssa. Mahtavaa.
Ei tulisi mieleenikään astua johonkin seurakuntasaliin tai kirkkoon. Ajatuskin jo sinänsä on vastenmielinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä vietän jokaisen lauantain totaalisessa hiljaisuudessa ulkona. Tietysti sairaana en lähde ulos. Menen heti aamulla jo viiden aikaan rauhalliseen metsään pois teiden varsilta patikoimaan riippumatta säästä tai onko kesä vai talvi. Vietän koko päivän iltaan asti siellä metsässä. Tiedän kymmeniä mahtavia paikkoja, joissa tulenteko onnistuu, myös sellaisia, missä voisi olla vaikkapa koko yön myös sateelta täysin suojassa. En myöskään mene sellaisiin paikkoihin joissa on muita ihmisiä. Olen täysin taivaan avaruuden korkeampien voimien kanssa. Mahtavaa.
Ei tulisi mieleenikään astua johonkin seurakuntasaliin tai kirkkoon. Ajatuskin jo sinänsä on vastenmielinen.Minä juon kotona olutta...joka päivä. Varsinkin sapattisin.
- Anonyymi
No on sulla murheita!
- Anonyymi
Vietän koko sapatin kotona ja harrastan runsaasti seksiä, koska sapattina pitää tehdä hyvää.
- Anonyymi
Kun väki vähenee, bileet paranee. Näin sanotaan.
- Anonyymi
Toisaalta kulut kasvaa, kun sille pienelle porukalle pitää järjestää kuitenkin sitä oheistoimintaa, vaikka niitä maksajia on vähemmän.
Niitä kerhotoimintapaikkoja pitää vähentää ja se merkitsee sitä, että porukka ei viitsi enää osallistua sapattikerhoihin.
- Anonyymi
Minä juon nyt kahvia!
- Anonyymi
Orpo voisi poistaa valtionavun seurakunnilta. Valtionkirkko kun verottaa jo muutenkin jäseniään ja ne vapaat suunnat, jotka eivät pärjäisi ilman valtionapua eivät olisi Jumalasta ja saisivat hävitä.
- Anonyymi
Seurakuntien valtionavun poistamalla hallitus tekisi hyvän teon. Niin häviäisivät ne seurakunnat, joiden toiminta perustuu harhaoppeihin ja rahaan ja vain ne jäisivät joita Jumala siunaa ja joiden sanoman ja suotavaa levitä.
- Anonyymi
Ja kun Jumala on rakkaus, niin tietenkin tarkoitus on että mahdollisimman moni pelastuu ja kuulee siitä oikean sanoman. Ei Jumala ole sellainen sadisti että vain joku piskuinen lauma pelastuisi omituisine oppeineen.
- Anonyymi
Voihan se tarkoittaa sitä. Ei se ole tyhmä joka pyytää rahaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398