On kiistatonta, ettei adventtikirkon jäsenmäärän kehitys ole ollut suotuisaa vuosikymmeniin. Tarkoittaako se sitä, ettei se ole Jumalan suosiossa? Jos se ei ole Jumalan suosiossa oleva kirkko, miksi minun pitäisi sentilläkään rahoittaa siitä?
Onko järkeä rahoittaa adventtikirkkoa, jos Jumalakaan ei näytä siunaavan adventtikirkkoa?
14
422
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole. Lyhyesti.
- Anonyymi
Nykyään on vaikea löytää mistään hiljaista ja rauhallista paikkaa. Tässä ylikansoittuneeseessa maailmassa ääntä ja älämölöä riittää. Pieni seurakunta suurine toimitiloineen ja maailmanlaajuisine verkostoineen (+sapatin pyhittämisineen) on todellista luksusta, jos sen oikein oivaltaa.
- Anonyymi
Minä vietän jokaisen lauantain totaalisessa hiljaisuudessa ulkona. Tietysti sairaana en lähde ulos. Menen heti aamulla jo viiden aikaan rauhalliseen metsään pois teiden varsilta patikoimaan riippumatta säästä tai onko kesä vai talvi. Vietän koko päivän iltaan asti siellä metsässä. Tiedän kymmeniä mahtavia paikkoja, joissa tulenteko onnistuu, myös sellaisia, missä voisi olla vaikkapa koko yön myös sateelta täysin suojassa. En myöskään mene sellaisiin paikkoihin joissa on muita ihmisiä. Olen täysin taivaan avaruuden korkeampien voimien kanssa. Mahtavaa.
Ei tulisi mieleenikään astua johonkin seurakuntasaliin tai kirkkoon. Ajatuskin jo sinänsä on vastenmielinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä vietän jokaisen lauantain totaalisessa hiljaisuudessa ulkona. Tietysti sairaana en lähde ulos. Menen heti aamulla jo viiden aikaan rauhalliseen metsään pois teiden varsilta patikoimaan riippumatta säästä tai onko kesä vai talvi. Vietän koko päivän iltaan asti siellä metsässä. Tiedän kymmeniä mahtavia paikkoja, joissa tulenteko onnistuu, myös sellaisia, missä voisi olla vaikkapa koko yön myös sateelta täysin suojassa. En myöskään mene sellaisiin paikkoihin joissa on muita ihmisiä. Olen täysin taivaan avaruuden korkeampien voimien kanssa. Mahtavaa.
Ei tulisi mieleenikään astua johonkin seurakuntasaliin tai kirkkoon. Ajatuskin jo sinänsä on vastenmielinen.Minä juon kotona olutta...joka päivä. Varsinkin sapattisin.
- Anonyymi
No on sulla murheita!
- Anonyymi
Vietän koko sapatin kotona ja harrastan runsaasti seksiä, koska sapattina pitää tehdä hyvää.
- Anonyymi
Kun väki vähenee, bileet paranee. Näin sanotaan.
- Anonyymi
Toisaalta kulut kasvaa, kun sille pienelle porukalle pitää järjestää kuitenkin sitä oheistoimintaa, vaikka niitä maksajia on vähemmän.
Niitä kerhotoimintapaikkoja pitää vähentää ja se merkitsee sitä, että porukka ei viitsi enää osallistua sapattikerhoihin.
- Anonyymi
Minä juon nyt kahvia!
- Anonyymi
Orpo voisi poistaa valtionavun seurakunnilta. Valtionkirkko kun verottaa jo muutenkin jäseniään ja ne vapaat suunnat, jotka eivät pärjäisi ilman valtionapua eivät olisi Jumalasta ja saisivat hävitä.
- Anonyymi
Seurakuntien valtionavun poistamalla hallitus tekisi hyvän teon. Niin häviäisivät ne seurakunnat, joiden toiminta perustuu harhaoppeihin ja rahaan ja vain ne jäisivät joita Jumala siunaa ja joiden sanoman ja suotavaa levitä.
- Anonyymi
Ja kun Jumala on rakkaus, niin tietenkin tarkoitus on että mahdollisimman moni pelastuu ja kuulee siitä oikean sanoman. Ei Jumala ole sellainen sadisti että vain joku piskuinen lauma pelastuisi omituisine oppeineen.
- Anonyymi
Voihan se tarkoittaa sitä. Ei se ole tyhmä joka pyytää rahaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253800
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422782Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2152285Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531532- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631284Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951224