"Ivalon rajajääkärikomppania saattaa avata ovensa varusnaisille vuonna 2026"
https://yle.fi/a/74-20054686
Vihdoinkin!
Katsokaapa Naissotilaat areenasta. Viimeinen kausi on erityisen hyvä. Vapaaehtoisilla varusnaisilla on erittäin korkea motivaatio ja osaaminen ja heistä tulee erinomainen vahvistus Suomen reserviin.
Vihdoin Ivalon rajajääkärikomppania myös naisille!
11
2298
Vastaukset
- Anonyymi
Samalla kun otetaan naisia, Ivalon rajajääkärikomppanian kokoa voisi kasvattaa. Vaikka Sodankylässä on prikaati, niin rajajääkärikomppanian reserviläisillä on iso alue vastuullaan ja lisäksi erikoisosaamista tarvitaan entistä enemmän.
- Anonyymi
Ivaloon olisi tulijoita. Ivalon rajajääkärikomppanialla on erinomainen maine ja sinne tullaan sankoin joukoin aina ihan Etelä-Suomesta asti. Koulutus on kova, mutta hyvä ja asiallinen. Erinomainen paikka suorittaa pakollinen ja vapaaehtoinen asepalvelus.
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Jos miehet lähtee SOTAAN eli maata puolustamaan niin he on kaikki SOTA-LESKIÄ, kun sodasta palaavat Inarin ja Utsjoen kuntiin!
Turvallisuudet on heidän käsissä joiden mielestä ei tarvi edes SAIRAALAA VAAN PERUSKOULUT TUO TERVEYTTÄ!
Se on 3minuuttia ja molemmat kunnat on ammuttu paskaksi ilmasta käsin ja venäläiset ei välitä onko ihmiset minkä maan kansalaisia vaan he pommittaa sinne missä on eniten väkeä ja saavat suurimman tuhon aikaan.
Eiramon rakennus tyyli on = VARMA KUOLEMA johon muut on lähteneet mukaan ja PÄÄTTÄJÄT SUOSII TUOTA MALLIA!Käykää katsomassa Ivalon S-marketin pihalla jossa on kyltti.
Siinä lukee KOKOONTUMIS PAIKKA ja siihen pitää kokoontua KAIKKIEN kaupan asiakkaiden jos kaupassa SYTTYY TULIPALO niin kauppias ottaa vastuun ASIAKKAIDEN TURVALLISUUDESTA!
Ei sieltä saa poistua, koska voi saada sakot jos lähtee nostelemaan joka on turvallisempaa!
Kyltti on semmosessa paikassa, että KAIKKI KUOLEE VARMASTI ja PALOKUNTA EI PÄÄSE edes ESTEETTÖMÄSTI PAIKALLE ja ei ole ainut rakennus!
Täällä saa kaikki nostaa melkeen joka puolella kädet pystyyn ja huutaa ” KUOLLAAN KAIKKI JA VALTIO SAA HYVÄT KORVAUKSET MEISTÄ!”
Psykopaatit päättää asioista joilla on ITSETUHOISIA AJATUKSIA sekä VALTAA PÄÄTTÄÄ KAIKKIEN ASIOISTA!Holomanämmä kirjoitti:
Käykää katsomassa Ivalon S-marketin pihalla jossa on kyltti.
Siinä lukee KOKOONTUMIS PAIKKA ja siihen pitää kokoontua KAIKKIEN kaupan asiakkaiden jos kaupassa SYTTYY TULIPALO niin kauppias ottaa vastuun ASIAKKAIDEN TURVALLISUUDESTA!
Ei sieltä saa poistua, koska voi saada sakot jos lähtee nostelemaan joka on turvallisempaa!
Kyltti on semmosessa paikassa, että KAIKKI KUOLEE VARMASTI ja PALOKUNTA EI PÄÄSE edes ESTEETTÖMÄSTI PAIKALLE ja ei ole ainut rakennus!
Täällä saa kaikki nostaa melkeen joka puolella kädet pystyyn ja huutaa ” KUOLLAAN KAIKKI JA VALTIO SAA HYVÄT KORVAUKSET MEISTÄ!”
Psykopaatit päättää asioista joilla on ITSETUHOISIA AJATUKSIA sekä VALTAA PÄÄTTÄÄ KAIKKIEN ASIOISTA!Minä kouluttasin Utsjoen kunnassa naisista ja lapsista äkkiä sissejä ja ei me tarvittas edes aseita.
Nuohan lähtis mukaan ja sanosivat : Tämähän on hauska ihan harrastuksena ja ei maksa edes paljoa, mutta miksihän kukaan muu ei ole tätä keksinyt!
Inarin kunnassahan on armeijan käynyt nainen joka on vielä käyny YK-joukoissa turvaamassa rauhaa. Istuu rajavartioston rikostutkijana jos oikein muistan, mutta jotenki minusta tuntuu että hän on rikollinen ja laiminlyö myös tehtäviään…
- Anonyymi
Tästä oli 18 uutisissa.
- Anonyymi
Tiedä en mitä Ivalossa koulutetaan, mutta Ukrainan sodan perusteella vaikuttaisi että ainakin stringereiden ja vastaavien ilmatorjunta-aseiden koulutusta pitäisi olla.
- Anonyymi
Onko pohjoisin it-koulutus Sodankylässä vai peräti Rovaniemellä?
En kannata naisille samanlaista palvelusta kuin miehille paitsi kevyempää viesti atk yms. toimintaa. Yksinkertaisesti naisten fysiikka ei riitä yhtä rasittavaan kuin miehillä. Armeijahan on sitä varten että oppii puolustautumaan ja tappamaan vihollisen tarvittaessa. Ivalossa varsinkin ku kulkeminen tapahtuu pääasiassa jaloin, hiihtäen, ryömien (umpihangessaki) varustukset selässä ja pitää pysyä muodostelmassa mukana. Jos ei jaksa kantaa omia varustuksiaan niin pitäisi automaattisesti pistää muihin hommiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127480- 582933
- 1922343
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101753Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1651712Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201396- 751251
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029