EUROPAN PINNALTA on nyt tunnistettu neljä kuudesta ”elämälle elintärkeästä” alkuaineesta, jotka ovat hiili, vety, happi, typpi, fosfori ja rikki. Suunnitteilla on jo hankkeita, joissa pyritään selvittämään puuttuvien alkuaineiden, fosforin ja typen, läsnäolo Europalla.
EUROPA KUUSSA ELÄMÄÄ
Anonyymi-ap
28926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ei vaan vielä riitä.
Mutta toki siellä voi olla, ei mikään estä.
Eihän sulle mikään riitä!
Nyt on asiaa!
Kyllä näillä papoilla menee aina jutut viistoon.
Onko siellä kaloja?
Vesi örkkejä?
Hirviöitä! Vesi-hirmuliskoja.
Hyvin todennäköistä.
Ei ole mitään syytä olettaa että siellä mitään kultakaloja uiskentelisi.
Muinaisessa maassakin oli hurjaa menoa!
On syytä olettaa että liskot on vallanneet mailmankaikkeuden.
EUROPA kuussa varmaan samat elämän alkuaineet kuin muinaisessa maasakin. Kuu oletetaan olaven myös vanha, lähellä aurinkokunnan syntyä Kun maassa olosuhteet vaihtuneet, Europa on olluut Jupiterin hellässä huomassa ja elämä saanut kehittyä siellä suhteelisen stabiileissa olosuhteissa pitkään,
Maan historiassakin on aukko, Ei dinosaurukset meteoriin kuollut. Miksi vesi hirviöt kuoli kanssa, Hapen puute voi olla yksi sellainen, joka voi tappaa myös ihmisen. Tässä ilmastosekoilussa.
Liskot vaihtolämpöisiä, olisvat selvinnet hyvin ydintalvesta asteroidin aiheuttamasta.
Mutta hapen palaminen voi olla liikaa.
"Europa on olluut Jupiterin hellässä huomassa"
Tässä lauseessa 'hellä' taitaa olla lähinnä sarkasmia? Suuri osa Europan lämmöstä tulee siitä kun Jupiterin suhteen liikkuminen muokkaa Europan muotoa, muuttuen lopulta lämmöksi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(moon)#Sources_of_heat
"Maan historiassakin on aukko, "
Suurta aukkoa ei toistaiseksi ole löydetty.
"Ei dinosaurukset meteoriin kuollut. Miksi vesi hirviöt kuoli kanssa,"
Mikäli sinulle "meteoriin kuoleminen" tarkoittaa että höyrystyi iskusta... Silloin olet tavallaan oikeassa etteivät dinosaurukset kuolleet näin, poikkeuksena ihan iskupaikan vieressä olleet.
Se mikä on suurempi ongelma jättimaisessa meteoriitti-iskussa on että se heittää kiertämään maata valtavat määrät maata jotka muodostavat pölypilvet jotka eivät päästä auringonvaloa ja lämpöä kunnolla lävitse.
Tämä tarkoittaa että aluksi fotosynteesiin luottavat lajit (oli kyseessä sitten esim. mikrobit tai kasvit, merellä tai maassa) kuolevat, myöhemmin näitä syövät kasvissyöjät kuolevat ruoan puutteeseen ja tämän jälkeen on myös lihansyöjillä suurempia ongelmia löytää ruokaa.
Koko prosessi siis ei ollut yhtäkkinen (tai no, verrattuna miljooniin vuosiin jota dinosaurukset elivät, se oli hyvin nopea), vaan otti vuosia.
"Liskot vaihtolämpöisiä, olisvat selvinnet hyvin ydintalvesta asteroidin aiheuttamasta."
Suurin osa dinosauruksista oli tasalämpöisiä, ei vaihtolämpöisiä.
Vaihtolämpöiset eivät selviä kovinkaan hyvin muuta kuin lämpimissä olosuhteissa, koska kylmempi keho merkitsee hitaampia kemiallisia reaktioita joita tarvitaan kehon toimimisen kannalta.
Toisaalta jos auringonvalon puute tappaa kasvit, jolloin kasvissyöjät eivät saa tarpeeksi ruokaa eikä tämän jälkeen lihansyöjillekään riitä tarpeeksi edellisiä ruoaksi... Ei tarvita mitään ylimääräistä selitystä.
"Mutta hapen palaminen voi olla liikaa."
Mihin aineeseen happi yhdistyi ja mitä tekemistä tällä on dinosaurusten kanssa? (Palaminen viittaa oksidaatioon, eli että happi yhdistyi muiden atomien (tai molekyylien) kanssa)
M-ene H-oitoon! A-pina!
Merihirviöitä!
Europa on pieni, 0,008 maapalloa ja olosuhteet siksi hyvin erilaiset.
Toisin kuin oman Kuumme, Euroopan painovoima on hyvin tasainen.
Isoja kaloja tai liskoja!
Jaa vain ahvenia?
Siellä VOI olla elämää, siksi muun muassa avaruustutkimusta tehdään.
Ei todista yhtään mitään muuta kuin että sieltä on löydetty ne alkuaineet.
Universuumi on täynnään alku aineksia.
Vain ilma puuttuu joten ei elämää siellä.
Mangneettikenttäkin puuttuu joka suojaisi avaruussäteilyltä, mutta kyllä siellä toyotistit voisivat silti vetyautoillaan vaivattomasti ajella tai sukellella tai lennellä. Toyota pystyy ihan mihan tahansa!
Siellä on kaloja!
Siellä on elämää, Esa vahvistaa asian!
Joha sen Arthur C, Clarke kirjoitti joskus 1960/70 tienoilla. Suuresti kunnioittamani tieteiskirjailija ja fyysikko.
Vain ihmiselle sopivat ilmakehä ja magneettikenttä puuttuvat, muuten hyvä.