Mitä eläimiä teillä on tai on ollut?
Kukkutikuu
Anonyymi-ap
28316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tulee olemaan joskus koira.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18058665F
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Koira, kissoja, pupuja, hamsteri, siinäpä ne, ei muuta kai ;D
Oon hoitanut linnunpoikasia, mutta ne on aina "kasvaneet isoksi" ja lähteneet hoitopesästä.
Kikkitikuu sulle itelle, koska poistelet vastauksia. Pidä toi, saat persuilun suurimman kunniamitalin
En tarvitse mitään mitallia kyllä ne pitää ansaita ei ole koskaan kiinnostanut kilpailut. En tiedä mikä viesti on poistettu tiedätkö sinä paremmin?
No nyt ei ikäväkyllä oo mitään mutta on ollu joskus perheessä ja itellä koira, kissoja, marsu x2, gerbiilejä monta, hamsteri, hiiri, tanssihiiriä, rottia x2, kaloja, tuliliskoja x2...ööö...siinä tais olla kaikki...ehkä.😄😊.
Lapsena oli kolme eri hamsteria ja pari undulaattia.
Eka kissa pyöri täällä joskus 2006-2013 ja nyt tämä vilunki tärppä on ollut ruokakunnan jäsen syksystä 2017 lähtien 😺
Eka kissa oli musta, säkäkorkeus valtava, pitkä kuin mikä, ja ääni kuin Lemmyllä jonka sukunimi oli myös kyseisen kissan nimi 😅 Nykyinen kissa taas näyttää joltain muurahaiskarhun, jäniksen ja haisunäädän risteytykseltä eli.. noh, tärpältä 😺 Pienempi, jotenkin kuono pitkänä ja etukenossa kulkeva, ja sivuprofiili on ihan eri näköinen riippuen katsooko kummalta puolelta. Oikea puoli naamasta on käytännössä musta ja vasen puoli ihan puhtaanvalkoinen 😸 Le Mans voittaja Hartley ja tämä kissa jakavat saman etunimen.
Lapsuudessanu meillä oli muutamia kissoja ja koiria. Olen jonkin aikaa suunnitellut että hankkisin koiran vielä en voi.
Koiria, kaloja ja nyt on puolisen vuotta siili.
Onko se lemmikki siili?
Tietysti. En mä noita pihalla oleskelevia omikseni laske, vaikka kyllä niitäkin on mukava seurailla ja ovat hyödyllisiä, kun pitävät mm. etanat kurissa.
Siksi kysyin koska jotku ottaa eläimiä luonnosta jos ne on esim loukkaantuneita tai kärsivät janosta kun hyvässä kunnossa ovat laittavat takaisin luontoon.
Vettä ja ruokaa voi tarjota nälkäiselle ja janoiselle pihallakin. Jos eläin on kovin huonossa kunnossa, niin sitten se tarvitsee jo asiantuntija-apua ja ehkä lääkitystäkin. Mä itse en lähtisi luononeläintä hoitooni ottamaan, sillä niiden sopeuttaminen takaisin luontoon ei toimi niin, että lykkää vain elikon ovesta pihalle ja se kykenee taas pitämään huolen itsestään. Nekin "laitostuvat" yllättävän nopeasti ihmisen hoivissa ja jos ovat poikasia, niin eivät ikinä opikaan pitämään huolta itsestään. Sillon voi lopulta vain aiheuttaa sille eläimelle enemmän kärsimystä, kun ei se ehkä enää pärjääkään omillaan, mutta ei tajua välttämättä myöskään tulla takaisin hoidettavaksi.
Juu piha ruokintaa taitaa monet tehdä. En tiedä tavallisista ihmisistä mutta on ne tainneet olla tietäväisiä ihmisiä ja tietävät niten eläin takasin luontoon laitetaan.
Voi olla. Mä en ole, joten en myöskään eläintä omiin hoiviini ottaisi. Lakikinhan kieltää luonnonvaraisen eläimen lemmikiksi ottamisen, mutaa mä en tiedä miten laki suhtautuu siihen, jos se eläin on aluksi hyvin huonossa kunnossa ja hoidon kautta jäisi lemmikiksi. Kai se lain mukaan kuuluisi sitten luontoon palauttaa ja sitä en osaisi.
Kyllä mäkin hellekausina annan luonnonelikoille vettä kuppeihin pihalle ja pihallakin oleville siileille ruokaa, kun luonnonruoka on vähissä - keväällä kun heräilevät, hellekausina ja sitten syksyllä, kun keräävät vararavintoa talveksi. Sitten talvella tulee joskus ruokittua lintuja ja oraviakin täällä on paljon. Se vaatii kuitenkin täällä kaikenlaista järjestelyä, kun noita erilaisia varislintuja on kaupungissa niin paljon. Joka talvi en ole jaksanut sitä vaivaa nähdä, että olisi kunnollisen ruokintapaikan pykännyt.
Tuo oma siilini on siis tosiaan afrikkalainen kääpiösiili. Ei helpoimmasta päästä lemmikkejä. Jyrsijöiden kanssa pääsisi paljon helpommalla, kun tuohan on ihan puhtaasti lihansyöjä ja sille pitää olla hyönteisiä jne. jotta pysyy terveenä. Sille on muokattu yksi kaappi sisustaltaan asunnoksi, useampaan tasoon jne. Vaikka toi ei helpoin mahdollinen ole, niin mulla on hoidoltaan vaativampia kaloja, joten ei tuo piikkipallo hankalalta tunnu.
Mä taidan olla vähän jäävi erottelemaan eläinkunnan jäseniä tai omistussuhteita 🙂 tässä mun elinpiirissäni.
Kaloja, gerbiilejä, marsu, kissoja, koiria, kääpiöhamstereita ja kesyhiiriä.
Papukaijan olisin halunnut, Aran. Liian kallis en saannu. 😄
Mun ystävällä on ollut gerbiili en tiedä onko enäö kun ei olla enää yhteydessä. En pitänyt ennen hiiristä ynnä muista mutta on ne ihan suloisia.
Gerbuliinit on ihania ja eloisia rummuttajia. Tarvitsevat lajitoverin ollakseen onnellisia, ei yksineläjiksi. 🙂
Niin ja nyt on kääpiöhamsuja ja kesyhiiriä. Tulevaisuudessa on yhä kääpiöhamsuja (joko talvikkoja, cambelleja tai roboja) ja kesyhiiriä (lyhyht ja/tai pitkäkarvaisia), mutta jossain välissä pidän hiiristä väliä ja otan rottia. Okahiiriä oon myös miettinyt.
Täitä on ollut muutaman kerran ja olen hävittänyt niitä konjakkihauteilla.
Viinaa pään sisä ja ulkopuolella, niin ei haittaa täit lainkaan.
t. viinamies
Kissoja, pupuja ja hamsteri
Virtahepo ja puhuva pahkasika...
Itsekkö opetit sen puhumaan? 😆
Joskus nuorempana oli Karolinananolisliskoja 2. Sitten kesyrottia joiden piti olla samaa sukupuolta. Hahaa no toisinpa kävi ja pian meillä oli 5-urosta ja kolme naarasta.😬 Koiria on ollut näin aikuis iällä jo 4.