Veronmaksajana ihmettelen tätä valtuuston toimintaa, nyt valtuustoon on haluttu tuoda avointa keskustelua eri asiosta ja sitä ei sallita. Mikä tässä "mättää"?
Onko menossa jonkin sortin valtataistelu valtuustossa, kun avoimuutta pyritään estämään?
Onko menossa jonkin sortin valtataistelu valtuustossa, kun avoimuutta pyritään estämään?
Vastaukset 62
Vanhimmat
metsäteknikolla ja kamuilla alkaa persettä polttaa kun totuus alkaa paljastua näistä.... tekosista vaan, tavalla tai toisella yritetään peittää jälkiä
Savukoski on oikeassa, ettei salli valtuuston kokouksessa tyhjänpäiväisiä puheenvuoroja. Valtuutettu Nivala puhuu hyvin, tiiviisti ja rauhallisesti, ottakaa hänestä malli kateelliset leuanlouskuttajat!
Nivala.... kiero kuin korkkiruuvi... kyllä se totuus vielä esiin tulloo, odottakaas vaan. Savukoski toki voi vaikuttaa kokouksen sisältöön, mutta kyllä kuntalaiset , jotka saavat tätä komediaa seurata yöutuben kautta haluaisivat, että kokouksessa on myös MUUt asiat otsikkona.
Propsit Savukoskelle!
Jämerä ja asiallinen , tyhjä suunsoitto ja äyvästys ei kuulu valtuustoon.
Vaatimuksella asiassa pysymisestä Savukoski sai vihat niskoilleen ja tässä tulos!
Tietyllä tavalla asiallinen, mutta on vaan helposti vietävissä ja johdeltavissa....
Kun kunnanvaltuustossa on vallalla yksipuoluejärjestelmä, hiljaisia jäseniä ja tietotaidon puute päätöksentekoon, voidaanko odottaa hyvää lopputulosta? Myös kunnan viranhaltijoita valittu poliittisin perustein ilman, että täyttävät viralle asetettuja koulutusvaatimuksia. Eivät meidän verovarat ole hyvässä hoidossa tältä pohjalta.
Tämä on niin totta! Ja koko ajan paljastuu lisää epäselvyyksiä.
On se erikoista touhua?
Kun asiat ei mene äyvästäjien mielen mukaisesti se on junttaa ja mielivaltaa!
Kun asiat menee sitten oman mielen mukaisesti se on "demokratiaa".
Nämä henkilöt pitäisi ulkoistaa välittömästi, ovat täysin yhteistyökyvyttömiä.
Ja täällä suoli kaksnelosessa se kaikki osaaminen asuu, oli asia mikä tahansa.
Lehtitietojen mukaan Iivarin puoliso on ollut Sdp ehdokkaana Kemijärvellä, ja hänen toimintaansa olisi rajoitettu.
Onhan oikeastaan Iivarin oma syy miksi otti viran vastaan kun vaimolla on noin musta menneisyys kuin SDP:n ehdokkuus Kemijärvellä, olisi pitänyt tietää että siitä ei hyvä seuraa.
Iivari teki todella viisaan ratkaisun oman maineensa pelastamiseksi, kemijärviläisten käsittelyssä olisi hänenkin maineensa mennyt. Toinen vaihtoehto olisi tietenkin ollut ero vaimosta.
SDP isähamot ei katto hyvällä jos joku lähtee leiristä kuten nykynen Iivarin vaimo lähti ? Son SDP muutoinki niin pieni tekijä Kemijärven politiikassa et kuihtuneeko se jo olemattomaksi ?
Lukekaa demareista Lapin radio/ YLE
https://yle.fi/a/3-7960339
Vaalitaisto kuumensi välit: Kemijärven työväenyhdistys uhkaa hajota
Tuskin se Iivari tämäntakia erosi. Mutta tärkeintä on saada jostakin syyllinen. Kyllä se yleinen syy löytyy eripurasta joka on vaivannut jo vuosia. Jokainen voi päätellä millä tasolla päätöksentaso on.
Pitkälti juuri näin. Kunnan päätöksentekoon ja jopa toimintaan sekaantuvat liikaa ulkopuoliset tahot. Politiikka ohjaa henkilöstövalintoja, jotka sen vuoksi huonoja; viroissa epäpäteviä. Ja henkilöstöpako vaan jatkuu... Nivala ja Tapio voisivat siirtyä jo viettämään rauhassa eläkepäiviään. Ei ole kunnan edun mukaista suhmurointi joka suunnalla. Kemijärvellä ei ole nykyisellään edellytyksiä toimia itsenäisesti. Mistä apua?
Miten olisi nyt kovassa nosteessa oleva Imporanta, olisiko hänestä ainesta kaupunginjohtajaksi?
Sylttytehdas
Kaupunginjohtajaksi valittavalta edellytetään ylempää korkeakoulututkintoa ja alle 68 vuoden ikää, soveltuvaa työkokemustakin.
Imporanta ei täytä näitä ehtoja.
Siten olisi pakko paeta jo koko maasta!
No mutta eihän sitä kelpoisuutta tarvitse todistaa millään. Voihan sitä kertoa taustoistaan mitä vaan, tietysti se edellyttää tietyn puolueen jäsenyyttä...
Kemijärven pitää alkaa valmistelemaan pormestari mallia, niin saadaan valtuustosta valittua.
Taitaa materiaali olla niin huonoa, ettei siitä löydy sen paremmin pormestaria kuin kaupunginjohtajaakaan.
Kyllä Kemijärvellä Keskusta ja Kokoomus tekivät virheen. Nyt alkoi alamäki. Kokoomuksesta lähti jo aiemmin kaksi, mutta miten Keskusta?
Jää sinne hessu ja muutama perässähiihtäjä.
Tuulesta temmattuko?
Miten on mahdollusta saada
asiat umousolmuun
ilman sinsistä Savolaista.
? ? ?
On ollu tarjolla joku toinen sininen.
Ja hänen jäljiltään nimenomaan, on kaikkialle jäänyt vain savuavia raunioita!! Hän ei ole Savolainen, se fixu ja asioista jotakin ymmärtävä, vaan juristikoulun käynyt Sinisten tuhoaja!!
Kemijärvi vaipuu alas ja vain sen vuoksi, että valtaa pitävissä on niin kertakaikkisen yksinkertaisia ja kaksinkertaisia, ettei asiat paina mitään, vaan turvoksissa olevat itsetunnot ja putkinäköisyys!
Se fixu ja hyväkäytöksinen, ei riitele ei suutu!
Kunnanhallituksessa ja valtuustossa pitää tapahtua henkilö vaihdoksia, tämä on jo kuntalaisten etu. Parasta olisi, että älyäisivät lähteä itse, ennen kuin erotetaan
Kuka nämä totterot sinne vaali toisensa jälkeen valitsee? Kansa ja katsokoon se peiliin!
Nimiä pöytään.
Ketkä kunnanhallituksessa ja valtuustossa pitää vaihtaa?
Kaikki yhteistyökyvyttömät!
Olisiko näin että Kemijärvellä ei voida päätöksissä päästä yhteisymmärrykseen koska on menty politiikka edellä. Ollaan kuin lapset hiekkalaatikolla, jos vastapuoli esittää jotakin toisten pitää periaatteessa olla vastaan.
Pienissä kunnissa asiat etenevät koska asioita hoidetaan yhdessä yli puoluerajojen.
Kemijärvellä eletään vielä aikaa jossa politiikka on ensin ja sitten vasta asiat.
Kemijärvellä ei osata muuta kuin kusta omiin muroihin
Kuntalaisia pitäisi valtuutettujen edustaa? Onko näin?
Kyllähän valtuusto juurikin on läpileikkaus kuntalaisista. Ollaan eripuraisia, riidellään eikös väestö tee samoin. Kiusataan toisia niinhän kansakin tekee ja uusi sukupolvi on kasvamassa siihen kouluissa.
Ratkaisu näihin ongelmiin on kuntaliitokset. On järjetöntä yhteiskunnan rahanpolttoa pitää pienissä kunnissa hallintoa. Eilen TV:ssä letkautettiin ,että isoissa kaupungeissa taloyhtiössä on enemmän asukkaita kuin Suomen pienissä kunnissa, joissa jopa kunnanjohtajatkin.
Nykyisin on tietotekniikka sillä tasolla, että etänä voisi asioita sujuvasti hoidella. Kunnat ei tähän vapaa
ehtoisesti lähde, pärjättäisiin hyvin pienellä henkilöstöllä. Onhan se ajanvietettä kinastella noissa hyvin palkatuissa kokouksissa. Ehkä nykyinen hallitus hoksaa tämän. Hyvä säästökohde!
Olisi ainoa oikea ratkaisu.
Itä-Lappiin riittäisi yksi kunta. Kemijärvi,Salla Pelkosenniemi,Savukoski ja Posio nippuun. Kuntien tehtävistä on kaksi-kolmasosaa ja henkilöstöstä myös siirtyny hyvinvointialueen palkkalistoille Nyt ois aika kuntaliitokselle !
Kyllä Kemijärvellä pitää saada demokratia ja avoimuus päätöksentekoon. Tälläinen juntta toiminta pitää saada loppumaan... Ollaan 2020 luvulla jo menossa.
Se on silloin "junttaa" kun ei mene oman mielen mukaan!
Kun menee oman mielen mukaan, on se sitten "demokratiaa"!
Avoimuus ja demokratia kuntoon poliittisessa päätöksenteossa kuntoon, sillä pärjätään.
Toisille vittuilu ja hakkuminen ei ole demokratiaa!
Niinpä. Katsokaa miten Kelloniemi valtuustossa puhuu.
Ei ole väliä jos puheet ei perustu mihinkään tai ovat jopa valheellisia.
Tärkeintä on vihanpitoa ja kosto sekä oma etu.
Kaikki löytyy youtubesta eli on dokumentoitu!
Sieltä on helppo tarkistaa ketkä sitä eripuraa ja haukkumista harrastaa.
Attekin sai tästä osansa....
Kyllähän se on nähty ja kuultu jo, että Kelloniemen ainoat tavoitteet liittyy omaan etuun sekä henkilökohtaisiin kaunoihin ja kostoon.
Taitaa persut hajota taivaan tuuliin noitten henkilökohtaisten kostojen vuoksi. Kuka uskoo, että he voisivat ajaa mun asiaa? OIKEASTI? Herätkää!
Pitihän se nousta oikein portaille paasaamaan sitä samaa mantraa!
Voisiko sanoa että kohta on itku pitkästä ilosta.
Sitä niittää mitä kylvää.
joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu..jne.
Onhan näitä vanhoja viisauksia.....kannattaisiko ottaa
vaari?
Nyt se selvisi mihin se patokankaan putki on siirretty!
Sitä onkin metsästetty jo monta vuotta.
Se onkin jumeutunut erään valtuutetun korvien väliin!
Ei ihme ettei ole löytynyt!!
Sehän selvisi!
Joutaisi tuo Kelloniemi ja muutama muu riidankylväjä saada lähtöpassit koko valtuustosta. Nyt kaikki energia menee tämän sankarin tyhjän löpinöihin.
Näin on, katsokaa YouTubesta valtuuston kokoukset, niin ei tarvi olla kovin nero että huomaa ketkä siellä on kiusaajia.
Mitä siellä leikitään. Työtä Kvelle.
Eipä tuolla tavalla Kemijärven etua ajeta. Omaa etua kylläkin. Me kaupunkilaiset saadaan maksaa tästä leikistä kova hinta.
Noiden kahden äänestäminen Meri-Lappiin vie palvelut, alentaa palvelutasoa, vähentää tulevaisuudessa tarvittavaa tilamäärää ja nostaa kustannuksia.
Näin valitettavasti on!
Se oli viisain äänestys ikinä, samoin Sodankylä Heikkinen koko Lapin tuntema "järki-jätkä" tajusivat rovaniemeläisten kusetuksen, johon Tampereelle pakoon "omiensa joukkoonn" luikkinut punikki taitaa myös olla hassahtanut!
Höpö..höpö. Palvelut paranivat. Rovaniemi ei saa hoidettua mm. täkäläisiä niin he saavat hoidon Kemissä. Lonkkia ja polvia vaihetaan Kemissä rivakasti. Mehiläisessä tehään töitä eikä selitellä.
Pormestari malli käyttöön ja pulinat pois.
Nykyinen valtuusto on toimintakyvytön. Antaa pienen häirikköporukan viedä itseään.
Olisiko syytä jo puuttua persujen ja taantumuksen kemijärven epäasialliseen käytökseen ja toimintaan?
Pitäisi puuttua! Tuo ei ole kunnallisen toiminnan malli.
Räksytetään, haukutaan, vinoillaan ja vihjaillaan jostakin asiasta muka tietäväisenä kanssa valtuutetuille.
Auta armias jos erehdyt olemaan eri mieltä, saat tuntea sen nahoissasi, puhelinrumba käynnistyy välittömästi.
Tästä johtuen suurin osa istuu tuppisuuna eikä ota kantaa mihinkään.
Valtuuston puheenjohtajiston pitäisi puuttua asiaan. Harmillista vaan, että se ei pysty tekemään tuollaista ratkaisua, ja onko oikeasti edes halua.
Leikkivät hiekkalaatikoissaan omaa pikku peliä.
Valtuuston kokouksiin on saatava kohta, MUUT ASIAT! VALTUUTEETUT VOIVAT TUODA AJANKOHTAISIA ASIOITA TIEDOKSI.