- skaalautuvuuden* edut ja hyödyt !
Kiina on täynnä maailman suurimpia tehtaita ja heidän toverit yhä automatisoiduimmilla linjoilla ovat edelleen kustannuksiltaan halvempia kuin läntiset toverinsa.
|* ~ https://www.etla.fi/julkaisut/muistiot/millaista-on-skaalautuva-liiketoiminta/ -
-- ~ https://www.inderes.fi/fi/mita-tarkoittaa-skaalautuminen -
__ __
Yle-linkki: ~ https://yle.fi/a/74-20052387 -
Yle-otsikointi: "Epäilyttävän halvat sähköautot vyöryvät Kiinasta Eurooppaan
EU-komission mukaan kiinalaisten hinnat ovat tyypillisesti 20 prosenttia EU-alueella tehtyjä sähköautoja matalampia"
-Yle-toimittajana Topias Peltonen
__ __
Ei pidä myöskään unohtaa vaikkapa sähköautojen |e osalta Kiinan valtavaa suunnitteluvoimaa alalta, jossa sillä ei ole perinteen painolasteja -
.. nuo joka vuosi valmistuvat ylemmät insinöörit, heitä ollen ~340 000 per joka vuosi! -
.. tekevät uutterasti uusia ideoita, keksintöjä ja parannuksia tuotteisiin ja niiden valmistusmenetelmiin - eikä tilannetta huononna Kiinan kilpailukyvyn näkökulmasta sekään, että kiinalaiset ovat hyvin uteliaita.
|e ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/12/sahkoauto.html -
"Sähköauto"
__ __ __
Kiina on tullut maailman markkinoille maailman suurimpana viejänä ja vieläpä maailman suurimpana kansantaloutena (IMF - BKT/PPP 2016 |1) -
.. suuruus on voimaa tuotannossakin, ja Kiina on oppinut hyvin läntiseltä kollegaltaan uudet markkinointitavat - tulivathan nuo länsiyhtiöt takavuosina kilpaa juosten Kiinan markkinoille, ahneina lisäämään liikevaihtoa, voittoja ja hyödyntämään nuo skaalautuvuusedut.
|1 ~ https://www.bofit.fi/fi/seuranta/viikkokatsaus/2020/vw202044_4/ -
" .. Kiinan talous on kuitenkin edelleen ostovoimakorjattuna maailman suurin ennen Yhdysvaltoja. .. "
|1 ~ https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ohitti-yhdysvallat-ja-jatkaa-kasvuaan-kiinasta-maailman-suurin-talous/86dd77f5-e793-3645-b75f-33ce60dfcc1c -
"Ohitti Yhdysvallat ja jatkaa kasvuaan - Kiinasta maailman suurin talous
Kiinasta on tullut maailman suurin talous, kertovat IMF:n tuoreet tilastot."
Länsiyritysten rynnistykseen Kiinaan oli lähinnä kolme syytä:
1. Halpa ja lakkoilematon toveri linjoilla - ahkerana
2. Maailman suurin markkinapotentiaali heti tehtaan oven takana
3. Saatiin työnnettyä tuotantolaitoksen päästöt kiinalaisten omiin taskuihin -
.. ja näin päästiin kotimassaa kehumaan päästöttömyydellä omilleen!
Tuo pyhä kolminaisuus puri niin hyvin, että nyt tänään läntinen vallanpitäjä heräsi kauhistuneena
-olemme riippuvaisia Kiinasta, heidän tuotteistaan ja kyvyistään tehdä sellaista, mitä lännessä kuluttaja haluaa ostaa!
Nyt pitää kerätä kimpsut ja kampsut ja palata Kiinasta kotiin
-ajateltiin lännessä, eikä osattu huomioida, että Kiina on myös maailman suurimpia tuojia, sijoittajia länteen ja tarvitsee toistaiseksi yhä edelleen lännen tuotteita, osaamista kuin tiettyjä komponentteja - aikansa.
Meneillään on sinällään markkinatalouden sääntöjen mukainen tasapaino - molemmat tarvitsevat toisiaan ja se on paras keino ylläpitää rauhaa, kun ei ole aikaa sapelien kalistelemiseen.
Mutta! Kuinka kauan tuo tasapaino - tarve suuntaan ja toiseen - kestää?
Kiina osaa kohta suunnitella kaiken, tehdä kaiken ja raaka-aineita ja energiaa "maailma on pullollaan" - erityisesti kehittyvistä ja kehitysmaista, joiden markkinat ovat valtavat - sinnekö Kiina suuntaan silmänsä ja tulevaisuutensa?
Ehkä ja näin on jo alkanut valtava vastakkainasettelu lännen ja idän välille! |2
|2 ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/15487850/idan-ja-lannen-valinen-vastakkainasettelu-kiihtyy -
Lisälukemista tämän jatkoksi löydät täältä
https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/10/lantinen-markkinatalous-opetti-kiinalle.html
Läntinen markkinatalous opetti Kiinalle -
Anonyymi-ap
6
239
Vastaukset
- Anonyymi
Kiina nousi maailman suurimmaksi taloudeksi jo vuonna 2016 - IMF - BKT/PPP
- Anonyymi
Miksi itseasiassa Kiina on suurin? Väkiluku?
- Anonyymi
Jostain syystä järjestelmä ei hyväksi uusia kommentteja!
- Anonyymi
Poistaa koko ajan, vaikka uusia kirjoitan - miksiköhän?!
- Anonyymi
No, nyt ne näkyvät sittenkin!
- Anonyymi
Kiina yrittää ja onnistuukin oman tietotekniikan kehittelyssä.
https://etn.fi/index.php/13-news/15548-kiinassa-kehitettiin-3072-risc-v-prosessorin-pilvipalvelin
"Kiinassa kehitettiin 3072 RISC-V-prosessorin pilvipalvelin"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su17310188- 735139
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1494862Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234142Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.433872Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko363743Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383598- 483273
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?443199- 492814