vauhtia hiustenkasvuun?

Elikkäs kertokaapa kaikki pienimmät ja mitättömimmätkin vinkit miten saisin hiukseni kasvamaan nopeammin kotikonstein! Olen kuullut että Virossa myytäisiin jotain shampoota joka nopeuttaisi hiustenkasvua..löytyisiköhän sellaista Suomesta? Kukaan kokeillut? Entäs jotkin vitamiinit? Auttaako päänahan perusteellinen harjaus/hieronta?
91561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hiusten maksimikasvunopeutta ei pysty millään keinolla nopeuttamaan.

Kaljuuntumiseen löytyy lääkkeet, mutta ne eivät auta hiusten kasvun nopeuttamiseen.

Mutta
Hiusten kasvun hidastumista pystyy estämään.

- Monipuolinen ruokavalio (piimaxkin auttaa), proteiinia ja rasvaa pitää syödä tarpeeksi että hiuksella on kasvumateriaalia. Monivitamiinitabletti on varmaan hyvä lisä.

- Äärilämmöiltä suojaus. Pyyhe päähän saunassa, pipo päähän pakkasella ja lämpösuojan sisältävät muotoiluaineet föönatessa, kihartaessa ja suoristaessa.

- Kemiallisten käsittelyiden harventaminen. Permanentit, värit ja vaalennukset kuluttavat hiusta ja kulunut hius katkeilee herkemmin.

- Hyvät hoitoaineet. Marketistakin löytyy normaalille hiukselle riittävät tuotteet, kampaamoista sitten erikoistarpeisiin. Kun hiuksen pitää hyväkuntoisena niin leikkaustarve vähenee.

Äänestä
  • Päänahan hieronta auttaa pitämään päänahan verenkierron vilkkaana. Hiero hellästi sormenpäillä.

    Äänestä

  • Kasvattajalta tuli jo hyviä vinkkejä, nämä kuitenkin unohtuivat:

    - Leikkaa huonokuntoiset latvat ja kaksihaaraiset pois, aloita kasvattaminen "puhtaalta pöydältä". Ei ole mitään kamalempaa kuin kasvattaja, joka väkisin yrittää saada huonokuntoiset ja hapsottuvat latvat pitkiksi, sellainen näyttää lähinnä vain ohuelta hiirenhännältä. Joten kasvattamisen aluksi varaa aika kampaajalle, kerro millä aikeilla olet liikkellä. Kampaajaltakin saat neuvoja kasvattamiseen.

    - Leikkaa hiuksia säännöllisesti muttei liian usein. Jopa 2krt vuodessa saattaa riittää jos hiukset pysyvät hyväkuntoisina eikä haarahiuksia synny.

    - Vaikka lämpösuoja on hyvä, kannattaa välttää liikaa föönaamista tai lämpökäsittelyä. Eli älä joka päivä rassaa hiuksiasi föönillä, suoristusraudalla tai vastaavalla.

    - Suojaa hiuksesi auringolta, aurinko kuluttaa ja haalistaa hiusvärin. Käytä uv-suojaa sisältävä hoitotuote tai vielä paremmin, käytä hattua tai huivia auringossa. Suolaveden kannattaa huuhdella huolellisesti pois hiuksista rantareissun jälkeen.

    - Ole hellä hiuksillesi. Älä revi ja raasta niitä harjatessa, älä harjaa märkiä hiuksia äläkä pyyhekuivaa niitä väkivalloin.

    - Investoi latvasuojaan, Bonacuren sealed ends on hyvä ja toimiva tuote.

    Äänestä

Muutama vuosi sitten söin kalanmaksaölykapseleita ja huomasin parin kk päästä että aikaisemmin kikkara hamppuhaperotukkani oli vahvistunut ja muuttunut paljon kiiltävämmäksi. Ellei sitten pukannut just sattumalta joku uusi kasvukausi päähän.

Äänestä

Ite kokeilin Cutrini Bio Energen shampoota ja pidin siitä todella paljon. Uutta hiusta alkoi kasvamaan huomattavasti. Sitä saa vaan kampaamoista ja tuolta nettisivulta saa lisätietoa: http://www.cutrin.com/tuotteet_bioplusproducts.php

Äänestä
  • Kiitti vinkeistä, eli multitabseja ostamaan! Itseasiassa käyn kampaajalla 2 kk välein otsista tasottamassa ja mainitsen aina että yritän kasvattaa muita hiuksia ja sittn se sanoo että napsitaan ihanihan vähän näitä huonoja latvojakin ja mähän suostun ja mietin sit kuinka ne ei yhtään kasva.. :( Toiveikkaana odotan kesää, sanotaan että silloin kasvu olisi hiukan nopeampaa..:)

    Äänestä

Kun harjaa paljon hiuksia sellasella sopivalla harjalla mikä EI raavi päänahkaa rikki niin sillä kasvaa. Perustuen siihen että kun päänahkaa sillä harjalla harjaa niin päänahan pintaverenkierto kiihtyy ja hiukset alkaa kasvamaan nopeammin. FAKTAA!

Äänestä
  • niin mikä muka sopiva harja hiusten kasvun NOPEUTTAMISEEN? ei tasan yhtään mikään... hiusten kasvamisen nopeuteen auttaa ruokavalio! piste

    Äänestä

  • annina kirjoitti:

    niin mikä muka sopiva harja hiusten kasvun NOPEUTTAMISEEN? ei tasan yhtään mikään... hiusten kasvamisen nopeuteen auttaa ruokavalio! piste

    ei muuta kun lomitushommia sikalassa niin johan rehottaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piiiiitkistä hiuksista haav... kirjoitti:

Elikkäs kertokaapa kaikki pienimmät ja mitättömimmätkin vinkit miten saisin hiukseni kasvamaan nopeammin kotikonstein! Olen kuullut että Virossa myytäisiin jotain shampoota joka nopeuttaisi hiustenkasvua..löytyisiköhän sellaista Suomesta? Kukaan kokeillut? Entäs jotkin vitamiinit? Auttaako päänahan perusteellinen harjaus/hieronta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu