Suomen köyhille patteriteroille varmaan kova paikka, mutta Qatarissa asuu hieman varakkaampaa väkeä ja toisaalta polttoaine on melkoisen edullista verrattuna lama-Suomeen, joten dieselit ja etenkin sähkötoimiset lelut loistaa liikenteessä poissaolollaan.
Sinällään hauska paradoksi, kun Qatarin kaltaisessa valtiossa ei koskaan ole lunta tai pakkasta estämässä sähköautolla liikkumista, vaan eipä tunnu sähkörimpulat ihmisiä kiinnostavan.
https://fi.globalpetrolprices.com/Qatar/gasoline_prices/
EUR 0.541 litra EUR 2.048 gallona
Sinällään hauska paradoksi, kun Qatarin kaltaisessa valtiossa ei koskaan ole lunta tai pakkasta estämässä sähköautolla liikkumista, vaan eipä tunnu sähkörimpulat ihmisiä kiinnostavan.
https://fi.globalpetrolprices.com/Qatar/gasoline_prices/
EUR 0.541 litra EUR 2.048 gallona
Vastaukset 16
Vanhimmat
Qatarissa näyttäisi halvan polttoaineen lisäksi myös sähkö olevan varsin edullista.
Ja silti kaikki ajaa bensa-autoilla, joten kyseessä täytyy olla bensa-auton aivan ylivoimainen ajomukavuus.
https://fi.globalpetrolprices.com/Qatar/electricity_prices/
Väärin. Qatarissa on sähköautoja ja niiden osuus kasvaa yhä nopeammin.
https://www.linkedin.com/pulse/thriving-ev-charging-market-qatar-all-you-should-know-max-reznichenko/
Onhan siellä peräti yli TUHAT sähköautoa! :))))
"FitchSolutions reports suggest that as of 2022, the total number of electric vehicles in Qatar, including both passenger and commercial vehicles, was relatively small, standing at approximately 1,130 units.
This figure represents only 0.1% of the total vehicle fleet in the country."
1130 sähköautoa Qatarissa, eli 0,1% ajoneuvoista on sähköisiä. Tähän pitäisi Suomessakin pyrkiä.
Suomessa sähköautoja taitaa olla lähemmäksi 3%.
Qatarin sähköautojen myynti on kovassa nousussa. Niinkuin kaikkialla muuallakin paitsi köyhissä viidakkomaisa.
https://www.invest.qa/en/media-and-events/news-and-articles/what-is-driving-qatars-ev-growth
No nyt tämäkin asia selvisi.
Suomi on köyhä viidakkomaa, ja toivottavasti sellaisena myös pysyy.
Ainakin mitä sähköautoiluun tulee.
"Suomi on köyhä viidakkomaa, ja toivottavasti sellaisena myös pysyy.
Ainakin mitä sähköautoiluun tulee."
Suomessa ladattavien autojen osuus uusrekisteröinneistä on jo 60%
Fossiilpolttimet ovat vain menneisyteen juuttuneiden pappojen ostoslistalla.
Vetyautojen määrä monessa maassa pyöreästi 0,0% ja useammassa maassa myös niiden määrä on vain lähtenyt laskuun.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254273/vetyautojen-maarat-eri-maissa-prosentteina
Monessa maassa kuitenkin täyssähköautoja myydään joka vuosi entistä enemmän. Suomessa ja Ruotsissa noin 30% uusista autoista, mutta Norjassa jopa 90%.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18068704/norjassa-93-rekisteroidaan-ladattavina-
Sähköautoilijat ovat köyhiä rassukoita, ja sellaisena myös pysyvät.
SÄHKÖPELLET HOITOON
Minäkin tsekkaan aina ennen auton hankitaa, että mitä myydään Qatarissa tai Venezuelassa eniten. Se on hyvin oleellista Suomessa. 😃
Kyllähän sinä voit tsekata, vaan siitä huolimatta ajat sillä
vanhalla ja ruosteisella Ladallasi. 😃 😃 😃
HEH HEH
Eikä Keniassa myydä nastarenkaita.
Jos on selvittänyt peruskoulun ykkösluokan ekalla yrityksellä läpi niin ymmärtää sen, samoin siinä tapauksessa ei tarvitse ihmetellä Quatarin autokantaa.
Eli mitä kohtaa et siis ymmärtänyt Qatarilaisten autovalinnoissa?
Miten Qatarin autovalinnat liittyy Suomeen ja meidän autovalintoihin?
Ei Friscossakaan juuri myydä bensakoneisia eikä ollenkaan dieselhenkilöautoja. Mitä sen pitäisi kertoa?
Mitä ihmeellistä tuossa nyt sitten on?
Friscossahan tunnetusti on paljon sateenkaariväkeä, ja näihin b-rapun räplääjiin nuo sähköautot tuntuu uppoavan kuin veitsi sulaan voihin.