SAK:lle virhe. Red flag on heitetty.

Anonyymi-ap

SAK:n lakkoaikeet ovat syvältä. Ne ovat sitä ihtiään. Eloranta ja Aalto ovat jo Elvistelleet. Sitähän he haluavat, leikkiä lakkokenraalia.

Lasten hiekkalaatikkoleikkiä. Hiekan heittämistä toisten silmille. Ei aikuisten ihmisten vastuullista toimintaa. Sitä joukkovoiman käyttäminen on. Se on helppoa. Oikein eläminen on vaikeampaa. Joukkovoiman käyttö on heikkouden merkki.

SAK:lla ei ole veto-oikeutta. Jos kolmikannassa ei mene oman mielen mukaan, niin se ei oikeuta hiekan heittämiseen toisten silmille. Vähän enemmän aikuisuuden merkkejä. Vähän enemmän. Litet bättre, tack.

Lakkojen järjestäminen edellyttää ennakkoilmoittamista määräajassa. Ei sekään pykälä taida kiinnostaa SAK:n väkeä. Antti Rinne on sen perusteella aikanaan tuomittu. Miten käy SAK:n pomojen ja lakkoon osallistuvien työntekijöiden? Työehtosopimuslaissa on sanktioista mainittu. SAK:n ilmoittamat lakot kohdistuvat aika moneen TESin kohtaan ennakoivasti ja työrauhavelvollisuuspykälään tosiasiallisesti ja tässä ja nyt.

Trump ei pitänyt siitä, että hän hävisi vaalit. SDP ei pidä siitä, että kansa äänesti muut puolueet valtaan ja vastuuseen. Kuka on yhteiskuntakelpoinen toimija? Onko lakkoilu yleishyödyllistä toimintaa vai yhteiskuntaterroria, kiukuttelua. Ei johda kuitenkaan mihinkään. Ei ole aikaisemmin johtanut, ei johda tulevaisuudessakaan. Ketä kannatat, ketä et? Mielenosoitus on eri asia kuin lakko. Lakko kohdistuu työnantajaan ja hänen työnjohto-oikeuteen, koska lakkolainen kieltäytyy työn teosta. Lakko vahingoittaa yritystä ja monesti myös kansalaisia. Junilla liikkujia jne. Sipilän hallitusta vastaan yllytetyt poliittiset lakot jättivät päiväkotilapset ilman ruokaa. Yritykset kärsivät miljoonatappiot.

Kuka pitää huolen siitä, että valtion talous saadaan tasapainoon ja siten varmistetaan rahoitus tarjota hyvinvointipalveluja kaikille, myös kaikkein heikommassa asemassa oleville? Velaksi ei voi elää. Velat pitää maksaa takaisin. Mistäs rahat otetaan? Lopulta hyvinvointipalveluista, jotka koskevat nimenomaan kaikkein heikommassa asemassa olevia. Kannattaa miettiä, osallistuuko hyvän rakentamiseen vai rettelöintiin. Ideologia ja asioiden hoitaminen ovat kaksi eri asiaa. Olet kai huomannut sen?

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aamun laskuhumalassa ei pitäisi.....

      Ei ole kyseessä TES-neuvottelut.

    • Anonyymi

      TES on voimassa. Vallitsee työrauhavelvollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4936
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2249
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2079
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      202
      2013
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      183
      1631
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      304
      1569
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1314
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1239
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1192
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1184
    Aihe