Testosteronibuusteri juoksuun

Anonyymi-ap

9

352

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan kusetusta tuommoiset, noi on suunniteltu vain ottamaan rahat pois tyhmiltä,
      Monipuolinen ravitseva terveellinen ruokavalio on paljon parempi vaihtoehto.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Näinhän se varmaan on.


    • Anonyymi

      Syö rautaa, verilettuja, niin hemoglobiini nousee ja juoksu kulkee.

      • Anonyymi

        Itsellä korkea hemoglobiini mutta ei juoksu kulje, pitis varmaan treenata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsellä korkea hemoglobiini mutta ei juoksu kulje, pitis varmaan treenata.

        Minäkin jaksan hölkätä, vaikka en ole vuosiin treenannut juoksua. Ilmeisesti kävellen saa ihan hyvän peruskunnon.


      • Anonyymi

        Ei välttämättä nouse hemoglobiini raudan syönnillä. Joillain on korkea ferritiini (varastorauta) mutta matala hemoglobiini ja toisilla voi olla jopa päinvastoin: matala ferritiini ja korkea hemoglobiini.

        EPO-hormonin tuotannon määrä vaikuttaa paljon enemmän hemoglobiiniin kuin syöty rauta, sillä sen EPO:n erityksen kasvu tehokkaasti käyttää varastorautaa uusien punasolujen muodostukseen (ferritiini laskee, hemoglobiini nousee). Ilman EPO-hormonin oikeaoppista eritystä mitään ei tapahdu – ja toisaalta EPO-hormonin määrän lisäys nostaa hemoglobiinia kaikissa muissa tapauksissa kuin lähes totaalisessa raudanpuutteessa (hyvin harvinainen tilanne).

        Monilla erityisesti vanhemmilla testoukoilla on käynyt niin, että hematokriitti (ja hemoglobiini) nousee huomattavasti testohoidon seurauksena, sillä testosteroni lisää väistämättä EPO-hormonin eritystä (tämä on pääasiallinen syy miksi miehillä on naisia korkeampi hemoglobiini — ei siis johdu kuukautisista, vaikka niilläkin voi olla pienen pieni vaikutus). Testosteronin korvaushoidossa ei ole mitenkään poikkeuksellista, että hemoglobiini nousee esim. 15 pykälää, esim. 160 -> 175. Hematokriitti saattaa samalla nousta viitearvojen ylärajan yli — viitearvothan ovat laskettu pääasiassa naturaalien arvoista sillä testoukkoja on vain pieni osa väestöstä — ja osa lääkäreistä voi huolestua tästä.

        Sitten alkaa verenluovutusrumba, jotta hematokriittiä saadaan alemmas. Hemoglobiini ja hematokriitti tietysti luovutuksen jälkeen tippuvat myös testoukoilla, mutta EPO-hormonin eritys kiihtyy entisestään, koska keho haluaa takaisin hormonien määrittämään punasolumäärään. Toistuvat verenluovutukset voivat testoukoilla johtaa "raudanpuutteeseen ilman anemiaa", jossa voi olla siis todella hyvä hemoglobiini samaan aikaan kuin kärsii raudanpuutteesta. Tietysti aivan totaalisessa raudanpuutteessa myös hemoglobiini voi olla alhainen, mutta tässä tulee hormonien etu näkyviin: hemoglobiini pomppaa nopeasti takaisin korkealle, kun rautaa lisätään ravintoon. Ei tarvitse rautainfuusioita sun muita, jos hormonit ovat kunnossa.

        Valitettavasti Suomessa lääketiede suhtautuu nihkeästi alhaisen hemoglobiinin hoitoon hormoneilla. Syitä on varmasti useita, mutta suurin on varmasti pelko väärinkäytöstä, sillä monet huippu-urheilijat ovat käyttäneet massiivisia määriä hormoneja myös siinä tapauksessa, että minkäänlaista anemiaa ei ole. Paradoksaalisesti tämä on johtanut tilanteeseen, jossa hormonit ovat tavalliselle kansalle vaikeasti saatavissa, mutta erittäin helposti saatavissa huippu-urheilijoilla, joilla siis väärinkäyttöpotentiaali on ylivoimaisesti suurin.


    • Anonyymi

      Minä syön jäätelöä ja pullaa. Kaffea vielä kyytipojaksi. Arvot korjaantuu noilla.

      • Anonyymi

        Kovaan kondikseennnoillakin pääsee, jos testoa piikittöö.


    • Anonyymi

      Itse käytän testobuusteria ja timantin kova muna.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      130
      5308
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      189
      4481
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4410
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      84
      4084
    5. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3680
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      103
      3630
    7. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      13
      3430
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      33
      3399
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3359
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3307
    Aihe