Sampo Kaulanen kertoo taas käyttäneensä vaarallista huumetta
Sampo Kaulanen on kertonut aiemminkin psykedeelikokeiluistaan.
Sampo Kaulanen esitteli Iltalehdelle voimakkaan ”soturihengitysharjoituksen” vuonna 2019.
Tekijän kuva
Karoliina Simoinen
Maanantai 30.10.2023 klo 18:11
Ex-kauppias Sampo Kaulanen on parhailleen Kolumbiassa, johon hän matkasi psykedeeliretriittien takia. Kaulanen on puhunut jo aiemmin julkisuudessa ayahuasca-huumekokeiluistaan.
Ayahuascan vaikuttava aine dimetyylitryptamiini (DMT) luokitellaan Suomessa laittomaksi huumeeksi ja tulkittu jopa erittäin vaaralliseksi huumeaineeksi. Huumetta käytetään joissain kulttuureissa retriiteissä, joiden uskotaan puhdistavan sielua. Huumeen vaikuttava aine dimetyylitryptamiini aiheuttaa voimakkaita aistiharhoja, näköharhoja ja pakkoliikkeitä. Aine voi aiheuttaa kokemuksia, kuten kuolemanpelkoa, jotka voivat traumatisoida.
Kaulanen kertoo Instagramissa julkaisemassaan videossa juoneensa retriitillä aineita, jotka sisältävät psykoaktiivisia aineita. Aineet aiheuttivat hänelle voimakkaita fyysisiä reaktioita.
– Mie oksensin koko yön. Jossain vaiheessa yötä makasin lattialla oksennuksessa, Kaulanen kertoo somessa julkaisemallaan videolla.
– Minä tunsin, että kuolen siitä oksentaessa. Sitten shamaani tuli sanomaan, että se on nyt oksennettu ulos. Se hääti sieltä jonkun saatanan ulos, Kaulanen kertoo.
Kaulanen kertoo saaneensa yhden rituaalin aikana jonkinlaisen kohtauksen, jonka aikana hänen päänsä sisällä sirisi, jalat tärisivät ja kädet kouristuivat käppyrälle. Kaulanen hengitti niin voimakkaasti ja vaivalloisesti, että vieressä ollut retriittiläinen pelästyi.
– Yht äkkiä vierestä kuulin, että joku sanoo, että auttakaa tätä jätkää se on pahassa kunnossa, Kaulanen kertoo.
Seuraavaksi neljä miestä kantoi Kaulasen ulos teltasta. Kaulanen muistaa, ettei hän pystynyt liikuttamaan yhtäkään ruumiinjäsentään. Jopa Kaulasen pulssi tarkistettiin. Kohtaus loppui pian tämän jälkeen.
Kaulanen vertaa videolla kokemusta syntymiseen.
– Olin niin autenttisessa tilassa, Kaulanen kertoo.
– Minä en pystynyt päässäni tekemään mitään muuta kuin pyytämään jumalalta apua, Kaulanen sanoo.
Kaulanen on kertonut psykedeelikokeiluistaan aiemminkin avoimesti julkisuudessa. Kaulanen kertoi kokemuksistaan maailman vanhimman psykedeelin kanssa Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa.
Sampo Kaulanen on tullut suomalaisille tutuksi kauppiaana. ATTE KAJOVA
LUE MYÖS
Sampo Kaulasen nuoruuskuva puhuttaa: "Olit tosi cool"
VIIHDEUUTISET3.8.2023 11:45
Sampo Kaulanen yllättyi jättimäisestä veromaksusta – Vinkkaa, miten muut voivat välttää tilanteen
VIIHDEUUTISET6.9.2023 13:20
Seura: Minttu Kaulasella tiukka mielipide avioehdosta
VIIHDEUUTISET18.10.2023 9:49
Suosittelemme
K-Kauppiiaat ja ruokien hinnoittely psykedeeli päissään. sairasta BOIKOTTIIN
18
558
Vastaukset
- Anonyymi
TAITAA SAMPO TUODA MYÖS AINEITA LEVILLE ,, KOSKA SIELLÄ SAIRASTa
MEININKIÄÄ.. - Anonyymi
oksensi ulos saatnan ELI KÖYHÄN ASIAKKAAN JOLLE MYYDÄÄ YLIHINNOITELTUA PASKAA K-MARKETT SUOMEN SYÖPÄ
YHTEISKUNNAN TUELLA VIELÄ ELÄTTE TÄYTTÄ PASKA HUUME MYYJIÄ OLETTE K.KAUPPIAAT.. ALA SAMPO KAULANEN TOTEAAA..NNNNNNNNNNNNN - Anonyymi
TOTUUS TULI ULOS SAMPO KAULASEN SUUSTA K-KAUPPIIAAT hamas elukoita
- Anonyymi
Onko noista nyt pakko puhua julkisesti?
- Anonyymi
aaaaaaaaaaaaaa
- Anonyymi
ddd
- Anonyymi
Bokottis tulla jos ei muuta kaapa
- Anonyymi
Olikaan nussinu poppamiehen psykedeeli huumeissa ja minttu vetkutteli tissejänsä
- Anonyymi
zzzz
- Anonyymi
dddd
- Anonyymi
sss
- Anonyymi
Etkö sinä saanut lääkitystä psykiatrilta ap?
- Anonyymi
Täyttä tottahan tuo on sampon seikkailut .
- Anonyymi
aaa
- Anonyymi
Kundalini awakening Session
Yogananda Bharati Swamiji Gnanananda Ashram
https://www.youtube.com/watch?v=5AHWua2iMSI - Anonyymi
Miten Sampo nykyään voi?
- Anonyymi
Hän ei varmaan enää ruokaa hinnoittele.
- Anonyymi
ddd
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501477
- 591411
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101018- 60811
- 49794
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit84593Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587- 38556