Näin:
https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000009951860.html
Jos ei toinen ole pettänyt sitten varmaan toinen on noilla prosenteilla, harvemmassa varmaan suhteet joissa kumpikin on luotettava. Ei paljon kiinnosta ajautua suhteisiin petturien kanssa, jos ne on pettäneet jotain muuta ne pettää varmaan jatkossakin.
-harmiseikirj-
https://www.is.fi/seksi-parisuhde/art-2000009951860.html
Jos ei toinen ole pettänyt sitten varmaan toinen on noilla prosenteilla, harvemmassa varmaan suhteet joissa kumpikin on luotettava. Ei paljon kiinnosta ajautua suhteisiin petturien kanssa, jos ne on pettäneet jotain muuta ne pettää varmaan jatkossakin.
-harmiseikirj-
Vastaukset 127
Vanhimmat
Siis miehistä 53,8% on joskus pettänyt ja naisista vain 51,6%.
Siat! Arvasin sen. 🤬
Ihan niin kuin panokumppanien määrässä naiset varmaan tuossakin pyöristeli alaspäin ja miehet ylöspäin, todelliset luvut siis varmaan toisinpäin.
-harmiseikirj-
Taas oli siis väärin tutkittu. 😒
Mitään ei nykyään osata tehdä kunnolla, vai?
Ei näköjään :D Tuo nyt sentään taisi olla kuitenkin suhteellisen rehellinen galluppi mutta huolestuttavat lukemat. Ei kannata alkaa parisuhteeseen kenenkään kanssa tällaisessa kulttuurissa kun pettäjiä on melkein kaikki.
-harmiseikirj-
Mutta jos verkkokyselytutkimuksessa on liikaa kysymyksiä, vaikeaselkoisia kysymyksiä tai se on liian monimutkainen, ihmiset eivät välttämättä vastaa totuudenmukaisesti. Vastauksiakin saatetaan napsautella miten sattuu vain, että päästään kyselyn loppuun. 🤔
En kuvaisi sellaista sanalla 'rehellinen'.
On tuossa ihmiset varmaan rehellisempiä olleet kuin puolisoilleen :D tuollainen missä olevinaan anonyyminä vastataan on sellainen että yllättävänkin rehellisiä vastauksia tulee toisin kuin jossakin jossa ihan oikea ihminen kyselee.
-harmiseikirj-
Ja tarkoittaako sanasi 'ihminen' tässä tapauksessa myös naista vaiko ainoastaan miestä, kuten ennenkin? 🤔
Sovitaan sitten vaikka niin että molempia sukupuolia :D
-harmiseikirj-
Kyllä se minulle sopii 🤝
Mutta se on ikävää, kuinka epäluotettavia miehet siis ovat, noiden prosenttien mukaan. 😪
On se sellaista, ihmisen luotettavuus mitataan jalkojen välillä.
En yhtään ihmettele tätä maailman menoa.
Eihän se mukavaa ole, jos ei halua pettyä pitäisi varmaan olla sitten jo lähdössä avoin suhde.
-harmiseikirj-
Se nyt on niitä nykyajan hömpötyksiä, mistä en tiedä mitään, enkä muuten aio koskaan edes kokeilla..
Joo,
Valtava ero - 2,2 prosenttiyksikköä.
-keinovaginamies-
Täytyy muistaa että pitkissä parisuhteissa ihmiset muuttuu, jopa ihan fyysisiä muutoksia voi tulla. Kyllä silloin aikuisten ihmisten täytyy kyetä sopimaan myös siitä, mitä muutoksia tämä tarkoittaa suhteeseen ja sen reunaehtoihin.
-keinovaginamies-
No onhan se tässäkin tutkimuksessa pitkälti toistasataa henkeä. 🙂 Ja joka tapauksessa, miehiä oli enemmän, vaikka vain kaksi..
Joo,
Päätetään että ne on sikoja jotka puuhailee salaa toisen selän takana sukupuolesta riippumatta :)
-keinovaginamies-
No saattaa olla, että halusin tuossa myös hieman vain härnätä harmista, mutta älä kerro hänelle. 😉
Olen flunssassa ja minulla on ollut vähän tylsää..
Teistähän on tullut oikein söpö taistelupari täällä :))
-keinovaginamies-
Vai niin. Mutta nyt tämä Makepeace lähtee unille, joten hyvät yöt 😴
Nyt pitäisi Demseyn kuitata, mutta se voi myös olla iltaunisia ikäihmisiä :)
Nuoriso jää vielä riekkumaan. Hyvät yöt.
-keinovaginamies-
Mitä se kertoo miehistä, jos pettäminenkin on asia, jossa he kokevat positiiviseksi valehdella lukua ylöspäin?
netin myötä yleistyi kun kumppanin ja paikan, voitiin järjestää kenenkään tietämättä,
Aika tyhmä valinta oli tuo Ritu tiputtaa pois Selviytyjissä, noh Ramiaksasn ei voi älykkyydestä syyttäää...
mutta jooh aamulla ennen päiväuniani muistaakseni sanoin että muutan tuota nimittelijä-ohjelman koodia parilla numerollakin
..siis tuohan tehnyt jo jotain supersankareitaqkin palstan nimistä kuten Xenaman.... ja Citromies...
Pelit ja vehkee vie ihmistä. Sen tavallaan huomaa, että ei ole kulunut kauaa kun puusta pudottiin.
Itse näin sinkkuna ei ole sitä ensimmäistäkään, jota voisi pettää. Että vähän ihmetyttää, olenko jotain eri lajia.
Suhteessa noihin lukuihin voidaan sanoa, että naiset pettävät helpommin koska tarjokkaita on jokaiselle kassialmankin näköisille hempukoille aina.
Suurinosa miehistä ei pääsisi pettämään, vaikka haluaisikin koska ylipäätään suhteeseen pääsy miehelle huomattavan vaikeaa verraten naisiin.
"Suurinosa miehistä ei pääsisi pettämään, vaikka haluaisikin koska ylipäätään suhteeseen pääsy miehelle huomattavan vaikeaa verraten naisiin."
Höpöhöpö, maksullisen kanssa voi aina pettää jos ei muka muuten "keltään" saa. Tai vaikkei olisi edes maksullinen kyseessä, niin vaikka ihan vaan ulkomaalaisen naisen. Niinhän ne monet miehet ovat täällä sanoneet, että esim. Etelä- tai Itä-Euroopassa heillä on vientiä ihan eri tavalla kuin Suomessa.
Pätee myös sukupuolet toisinpäin. Nuorena ulkomaalaiset miehet (enkä puhu nyt arabeista tai afrikkalaisista, vaan ihan eurooppalaisista) lähestyivät selkeästi enemmän kuin suomalaiset.
Johtuu siitä, että Suomalaiset naiset koetaan hyvin ylimielisinä.
Niipä, tasa-arvo öyhötys on suomessa ollut vallalla paljon kauemmin.
Öh, ja senkö takia siis ulkomaiset miehet lähestyy helpommin kun me ollaan heidän mielestään niin ylimielisiä? Eikö ylimielinen ole liian hankala ja vähemmän kiinnostava?
Tulikin tästä mieleen että kun se nykyään on niin vaikeaa olla pettämättä vaikka ikuista rakkautta olisi vannottu niin pitäisköhän olla mahdollisuus mennä naimisiin määräajaksi? Vaikka 5 vuotta kumpikin lupaisi olla uskollinen ja rakastaa, määräajan tultua täyteen olisi sitten tarkistus haluaako kumpainenkin jatkaa? tuossa olisi se hyvä että ehkä paremmin sitten myös muistaisi ilmaista välittämistään kun olisi tarkistus tulossa jos on jatkohaluja. Antaisi myös ehkä varmuutta liittoon kun voisi paremmin luottaa että kyllä tämä viisi vuotta varmaan menee ihan hyvin.
-harmiseikirj-
Aivan jäätävät prosentit. Pitääköhän tosin paikkansa. Tunnen monia pareja ja tuon mukaan joka toinen mies ja nainen olisi pettänyt puolisoaan enkä todellakaan usko siihen. No kuitenkin saa olla tyytyväinen kun on sinkku on tuo deittailu kyllä niin vaikeaa.
Oon ihastunut ollut ja rakastunutkin. en ole pettänyt. Minulla on puhdas mieli asiasta.
Ehkä tuo Xenasta voisit olla kiinnostua? Aikuistunut jo lapsetkin, etkä niitä lapsia halunnut niin siinä on varmasti oiva ehdokas.
Ei ihme, että syntyvien lapsien määrä vähenee kun kukaan ei uskalla enää edes seurustella.
Ainakin sinulla on vaatimustasot pilvissä.
Ei kai kukaan rimaa sentään maahan hautaa? Rima saa jokaisella olla niin ylhäällä kuin haluaa. Siihen ei ole muilla nokan koputtamista.
Saa saa, vaikka yli eksosfäärin, mutta ehkä silloin voisi olla tyytyväisenä siellä ylhäisessä yksinäisyydessään, eikä valittaa kun alapuolelta ohi hujeltaa sukkulat Venukseen.
Tuossakin annat ymmärtää, että ne olisivat naiset joiden vaatimustasot ovat pilvissä ja siksi jäät ilman seuraa, kun tosiasiassa se olet sinä jonka vaatimustaso on pilvissä ja siksi jäät ilman seuraa. Sitä kai sinulle on koitettu tolkuttaa, ettei naisia voi siitä syyttää jos tilanne on itseaiheutettu, ja koitettu tarjota ratkaisuehdotusta tilanteen korjaamiseksi kun jatkuvasti asian nostat esiin.
Kukaan mies ei halua kumppaniksi rumapainoista tai wanhaa munasarjakasta. Se on evoluution luoma luonnonlaki, ei mitään itseaiheutettua.
En aina jaksa kirjoittaa että valtaosa, pääosa, 99,9%, ja niin edelleen. Pieni joukko eri tavoin kieroutuneita on olemassa, homojakin on jotka eivät tykkää yhtään minkäänlaisista munasarjakkaista.
Kun käsitellään jotakin ryhmää, mainiten esim. "miehet", "tytöt", "koirat", "kissat", tms. niin -poikkeuksetta- tarkoitetaan normaalijoukkoa, sitä pääosaa joka on jakauman keskimmäisenä.
Sinun harmiksesi tuo pulleammista pitävien luku on huomattavasti suurempi. Myöskin vanhemmista naisista pitävien luku on huomattavasti kuvittelemaasi suurempi.
Ei tällä valituksella ja tosiasioiden vääristelyllä kuitenkaan mitään saavuta, muuta kuin ehkä sen, että nekin naiset joiden vaatimustasoon yltäisit näitä luettuaan päättävät että on paljon parempi olla yksin, kuin huolia sellainen joka nyt on joutunut tyytymään häneen, sellainen joka takuuvarmasti pettäisi heti kun tilaisuus koittaisi.
Useilla miehillä nyt vaikuttaa olevan vähän kaiken, niin kuin esimerkiksi autojen kanssa, että on pakko saada se hienon näköinen, harvinainen munanjatke, joka on tolkuttoman kallis ylläpitää kun eihän siihen varaosiakaan saa mistään, vaikka rahkeet riittäisikin vain siihen paljon ajettuun ja runsaasti pakkeloituun versioon, joka jättää tien päälle ensimmäiseen monttuun ajettaessa ehkä kun pakoputki ottaa maahan päheen matalan maavaran ansiosta ja tipahtaa matkalle. Samalla rahalla saisi uudenuutukaisen söpön, käytännöllisen ja luotettavan pikkuauton, mutta ei, sille nyrpistetään nenää.
Ihan täysin sivusta totean, että mitä nyt olet tiettyjä julkkiksia palstalla ihaillut, niin tuonne pakkelipissiksen puoleen on päässyt kaartumaan. 👍
Lisään edelliseen, että voi tietysti olla, että et erota pakkeloitua ja high maintennance tyyppistä ulkonäköä. Se on ihan tavallista miehille. Moni mies jostain kummallisesta syystä kuvittelee erittäin laitetunkin olevan luonnollista.
Ja millaisen auton juuri ostit?
Pääasia että näyttää hyvältä, monihan sen on jo aiemmin todennut hyväksi ajettavaksi.
no miksi en kertoisi susta?
mitäs jaat elämääsi täällä kun sulla ei ole oikeassa elämässä edes ystäviä. ite olet valinnut tämän tavan elää.
Tuo sun vainoajasi on ihan sairas tyyppi.
Jos se tosiaan olis laittanu viestiä susta jollekin, niin sen sairauden näkisi ne muutkin. Kävisivät täällä lukemassa mitä ootte kirjoitelleet, niin ei ne sua voisi mistään syyttää. Siksipä se ei lähetä mitään vaikka uhkailee.
Älä noteeraa tuota prsreikää millään tavalla. Nyt sä ruokit tuota kokoajan vastailemalla sille.
xLiner
He kyllä taisivat hypätä tähän ketjuun toisesta ketjusta tappelemaan, eli there's more to this than meets the eye ehkäpä. - Sivusta
Niin, eikö virallinen tai puolivirallinen pari suhde ole juurikin lupaus tämän intiimeimmän asian jakamisesta vain sopijaosapuolten kera.
Ilmeisesti suomalaiset on lähtökohtaisesti pettäjäkansaa, joiden kanssa turha mitään sopimuksia edes miettiä.
Ja TOTTA, sellaista kansaahan suomalaiset ovat, yksinkertaista ja kädestä suuhun elävää persukansaa.
"Ilmeisesti suomalaiset on lähtökohtaisesti pettäjäkansaa"
Ja kuitenkin esim. Rankassa on maan tapa ja pitkä perinne se, että vähän jokaisella ukkomiehellä on myös rakastajatar.
"eikö virallinen tai puolivirallinen pari suhde ole juurikin lupaus tämän intiimeimmän asian jakamisesta vain sopijaosapuolten kera."
Ei ole lupaus jos niin ei ole luvattu.
Lupaus on täysin eri asia kuin oletus.
Kumpikaan eksistäni ei todennäköisesti pettänyt. Mikään ei suhteiden aikana viitannut siihen. Ihan muiden asioiden takia ne jutut kaatuivat.
Tää on vähän sama juttu, kun aina valitetaan että naiset ottaa miehiä jotka hakkaavat niitä. Mua ei ole hakannut yksikään mies, ei kumpikaan eksistäni, ei pitkäaikainen rakastaja eivätkä pari irtonumeroakaan. Eli aina ihmetyttää että mistä nämä legendojen "naiset" aina löytävät niitä hakkaajia ja pettäjiä.
Prosenttien valossa todennäköisesti pettivät. Moni nainen on juuri näin tyhmä, ettei usko ennen kuin pitävät todisteet ja todisteiden hakejiä pidetään taas tyhminä.
Itselläni on 3 eksää, joista 2 ei pettänyt. Ongelmat olivat tosiaan ihan muissa asioissa. Eikä se kolmaskaan parisuhde suoranaisesti siihen pettämiseen kaatunut.
Miksi pitäisi epäillä jos mitään sellaista syytä ei suhteissa ilmennyt minkä vuoksi olisi pitänyt epäillä? Itse olet varmaan sitä tyyppiä että suhteessa mustasukkaisesti kyttäät toisen jokaista askelta ja kaikki hänen lähettämänsä tekstarit ja sähköpostitkin haluaisit mieluusti itse syynätä läpi. Tuolla asenteella ei ole koskaan onnellinen.
en sanoisi noinkaan, vsan sanoisin että mitä korkempi koulutus sitä suurempi runhnkkari mies on.
mutta jaahah katsoin uutisista että Silvio Berluconi kuollut oho, nooh vanha mies olikin...
Voi kirjoitella ihmisdille juttujas kuten joku jäi mieleen kirjoitin tuolle Donald Trumpin tyttärelle jotasin Ivsanksa Trumpille jotain juttua joskus ja toivotin että Donald-presidentin vaalit ja sittyen tuo Ivanka Budsineess pyysi tulemaan tutustumaan jonnekin risteilylle..
Perusmielenvikaisuus yliopostoissa on tuo älykkyyden puute professorewilla.
Olisi ehkä hyvä elokuvva jonkas nimenä... ravintolsa illallinren jossa joku jossa sitten joku kkk-upseeri tapaa feministin... ja sitten klan-herra näyttää twarjoijilsalle; Was odf cash,pyyingf all... minkälaisia kysymyksiäl..
miksi sinisilmäinen mies on aina lapsellinen ja huono täten johtoteciin?
on todellakin kummalista itselle että miten muka voin olla ihastunut johonkin haaveilijaan jonkun pienen kuvankin kautta... noooh
Mutta niin ei kai hsaverilijss hsittss jos joku pitää hänerdyä dinändä
Kylillä ajellessani kiinitin huomiota "Postilaatikkoihin" .Kuudessa postilaatikossa jotka olivat rivissä samassa pisteessä oli ,kaikissa sama sukunimi,eri talokohtaisella numerolla.Nämä pienet kyläyhteisöt toimii. Kannattaisi varmasti verta jo vaihtaa,
niin hyvää kun vanha veri onkin.!
melkoinen Hizbollah sinäkin olet.
Jooo kiitos ei. Ei ikinä parisuhteeseen.💩
Sitä miehiin kohdistuvaa katkeruuttasi olet muutenkin täällä vuosia jauhanut, että kaikille on selvää jo ettet suhteeseen ikinä pääsisikään.
Äläpäs viitsi höyrytä kun et tiedä elämästäni yhtään mitään. En alennu olemaan katkera, kun ei ole aihettakaan,mutta katkerille annan palautetta ja satasella annankin. Että täältä pesee jatkossakin😄.💩
Mutten ala typeriin parisuhteisiin mitkä on nykypäivänä jotain vaskien helinää ja kulkusten kilinää. Ei mistään aidosta sitoutumisesta tietoakaan. Muna vie muna tuo. Himoa ,seksiä ja itsekkyyttä. Ulkonäköä ja rahanahneutta. Tuollaisella parisuhteella ei ole mitään tulevaisuutta,ja se näkyy tässä maailmassa pornoiluina,pettämisinä ja eroina. Kiitti mulle riitti. Pitäkää tunkkinne😄.💩
Ennen moraalinvartiana oli uskonto. Koulussa opetettiin 'oikeaa ja väärää' . Tänä päivänä se on kiellettyä. Nyt lapset puukottaa ja pahoinpitelee lähimmäisiään,eihän heillä ole ketään kuka moraalia olisi opettanut. Sen vaan luullaan olevan ihmisessä syntymästään. Joillakin on,muttei kaikilla. Se pitää opettaa jo lapsena,se olisi elämässä tärkein oppi aine. Nykyajan oppiaine on porno,omat himot,oma itsekkyys. Minäminä. Tuollainen oppiko ihmisistä vastuuntuntoisia,empatiakykyisiä,lähimmäistä huomioivia,rakastavia ja uskollisia tekee? No näkeehän sen ettei tee. Nauttikaa💩
Enkä tarkoita nyt mitään lahko tai hihhuli uskontoja vaan ihan perus kristinuskoa joka opettaa elämän perus alkeet. Toisen huomioimisen,rakastamisen,ja terveen syyllisyyden ja vastuuntunnon. Mikä nykypäivän kouluissa sitä opettaa? Ei yhtään mikään. On se kumma että ollaan huuli pyörenä miksi nuoriso on hukassa ja hunningolla kun ei edes vanhemmista ole moraalia opettamaan,tuskin osaavat sitä itsekkään💩
Kysymyksen "ovatko he joskus pettäneet kumppaniaan" sijasta olisi pitänyt kysyä kuinka monta kertaa olet pettänyt.
Tämä lähes satavarma "pettämisen" elämänalue (ilonpito, kokeilunhalu, ym.) kannattaa käsitellä perinpohjin parisuhteen alussa.
Jos naiset valitsisivat miehikseen kilttejä ja kunnollisia miehiä jotka eivät pahemmin ulkona käy, tätäkään ongelmaa ei olisi.
Tulihan se sieltä, arkamiehen valitus. Kuten linkissä kerrotaan, kummankin sukupuolen edustajat "pettävät".
80 luvulla miehet oli vieraissa, mutta kun 90 luvulla naisetkin oli viraissa, niin vasta sitten padeja erosi avioliitosta,
Ranskassa on ihan toisenlainen pettämisen perinne. Siellä lähes kaikilla aviomiehillä ja -naisilla on monta rakastajaa liittonsa aikana, muttei niistä keskustella ja liitot kestävät. Tai sitten keskustellaan viinin ääressä ja jatketaan elämää. Tämä tuli Bardot- sarjastakin ilmi. BB petti jokaista miestään, ihan patologisesti.
haluaisin ehkä kexsustella koska joku haaveilija39.... kuumia keskusteluja ollutkin joo
juttuja..
hyvä lempinimi jollekin haaveilijalle: kalenterityttö, mutta niin itselläkin on monia lempinimiä mm. babyface.
MITÄPÄ SITÄ KÄY SÄÄSTÄMÄÄN, KUSI HANKAA KUITENKIN.
TÄMÄ SUKUPOLVI EI MUUTENKAAN SÄÄSTÄ, EIKÄ SEURAAVALLA OLE MITÄ MISTÄ SÄÄSTÄÄ.
Onkohan olemassa ollenkaan mukavaa naispuolista ihmisträ.-
Pettäminen on surullisen yleistä. Tiedän useita pariskuntia, joissa toinen tai molemmat ovat pettäneet, mutta kumpikaan ei tiedä asiasta. Tai ainakin haluavat sen kuvan ulospäin antaa, mutta muutaman tapauksen tiedän varmasti, että puoliso ei tiedä.
Pettämisen yleisyydestä huolimatta toivon löytäväni miehen, joka on tässä asiassa samalla aaltopituudella kanssani eli jos suhde syystä tai toisesta ei enää toimi, niin sitten erotaan eikä haeta pettämisestä ratkaisua tilanteeseen. Se vaatisi mieheltä suoraselkäisyyttä, tunneälyä ja empaattisuutta ja sellaisia miehiä on aika harvassa. Kuten varmaan naisiakin, mutta sanon tämän nyt heteronaisen näkökulmasta.
"Tiedän useita pariskuntia, joissa toinen tai molemmat ovat pettäneet, mutta kumpikaan ei tiedä asiasta."
Täydellisen naisellisesti tiedetty.
"Pettäminen" aina aiheutuu jostakin.
Luulen että mies ei "pettäisi" unelmiensa kumppania. Mutta pihtaavaa, nalkuttavaa, jäkättävää kumppania saattaa helpostikin "pettää".
Kiitos mielipiteestäsi.
Tietenkin pettämiseen on aina jokin syy.
Mies on aina vapaa lähtemään sen unelmanaisensa luo, jollei nykyinen kumppani miellytä. Eihän sitä sellaisen kumppanin kanssa kannata olla, jonka kanssa ei ole hyvä olla.
"Mies on aina vapaa lähtemään sen unelmanaisensa luo, jollei nykyinen kumppani miellytä. "
Onneksi meillä on tasa-arvo-öyhötys, joten munasarjakaskin on aina vapaa lähtemään sen unelmamiehensä luo jollei nykyinen kumppani miellytä.
"Eihän sitä sellaisen kumppanin kanssa kannata olla, jonka kanssa ei ole hyvä olla."
Noin on, täsmälleen.
Ehdottomasti juuri noin. Jokaisella on vapaus päättää itse, kenen kanssa elämänsä haluaa jakaa.
Jostain se pihtaavuus,jäkättävyys ja nalkuttavuuskin kumpuaa. Olisiko peilin paikka?😄.💩
Jep! Mut ei kannata väkisin jäädä suhteeseen joka ei toimi, vaikka toista rakastaakin.
Kyllä se on miehen velvollisuus lähteä ainakin mun mökistäni. jos vieraalla lammikolla on käynyt soutelemassa. Mun suhteet ovat päättyneet juuri noin. Maantie kutsuu kulkuria!
Mä en selityksiä kuuntele; kun alunperinkin oli sävelelistä sovittu... missä kulkee raja.
Reissumies = reissu mies; turha kuvitella ett yhteen naiseen tyytyisi. Mä puolestani en vapaita suhteita hyväksy! Käryn käydessä on vain yksi ratkaisu olemassa; goodbye!
trollikka
Pihtaavuus,jäkättävyys ja nalkuttavuus aiheutuu yleensä vaihdevuosista, niiden ensioireet ilmenevät kun munasarjakas on iältään 40v tietämillä.
On sinulla huono tuuri ollut, jos olet törmännyt vain pihtaaviin, jäkättäviin ja nalkuttaviin naisiin. Itse en tunne yhtäkään tuohon kuvaukseen sopivaa.
Otan osaa. Sulla on ilmeisesti käynyt tosi huono tuuri naisten kanssa, vaikkakin oma naismakusi tietenkin on taas sitten sanellut valintaasi. Itse olen kuullut miestenpuolisten valittavan noista "pihtaavuudesta,jäkättävyydestä ja nalkuttavuudesta" usein myös teini-ikäisten kohdalla, että eipä tuo mitenkään liity ikään.
joo aina ennen avioliittoa pitää käyttää vaimo monella gynekologilla jotta on varmasti neitsyt
Hyvä sarkasmiläppä taas kerran
ihminen on varattuna halutunpi itse varvenpi eikä huutele perää,
Olen ollut muutamassa pidemmässä suhteessa ja en ole koskaan pettänyt. Ei oikeastaan koskaan käynyt mielessäkään. Jotenkin kokenut että jos suhteessa tulee eripuraa, niin yritetään ratkoa se yhdessä. Jos ei onnistu niin lähdetään eri teille.
Luulen että epävarmat ihmiset tai sellaiset, jotka pelkäävät yksin jäämistä, pettävät herkemmin. Jäädään suhteeseen missä ei viihdytä tai itsevarmuus rakennettu täysin muilta saadun huomion varaan.
Minua ei ole tietääkseni koskaan petetty, mutta en usko että ottaisin tollaista tilannetta kovinkaan vakavasti. Itseä viehättää vahvat ja itsevarmat naiset ja varmaan sen takia välttynyt kaikelta turhalta draamalta.
Olen 36v mies.
Lisään vielä sen että laittaisin kuitenkin pihalle tuollaisesta käytöksestä, jos tulee joskus eteen 😅
niin jo yli puolet avioliitoista päättyvät eroon.
Pettämiseen voi olla monia syitä. Pornorunkkarin aivopesu ja luulottelu siihen että hutsut on ihmisarvoisia ja hot. Muusta viis. Kuin myös kosto tai tarpeeksi saanti kaikesta paskasta. Pettäminen voi tapahtua vaikka vihassa. Ja onko se enää silloin edes pettämistä. Eikö pettäjä ole se siihen aivopesijä ja runkkaileva yökötys..💩
Tyyliin että tässä sulle hutsua. Ja heippa.💩
Ja sittenkun se ukko ulvoo ja parkuu että ei erota tahdo mutta antoi aikoinaan ymmärtää että parinvaihtosessiot olisi kiinnostaneet niin juoksin niin pitkälle kun sadaaleissa pohjat kesti. Jo teki itsestään martyyrin kun akka 'petti' ja lähti. Saa miettiä.💩
En ole pettänyt ja kohta 40 v täynnä avioliittoa. Puolisosta en tiedä.
Ei se ole ihan noin mustavalkoista
Minullakin 2018 asti ollut erään naimisissa olevan miehen kanssa suhde. Eikä ole jäänyt kiinni.
Totuudella on tapana tulla päivänvaloon.
Tuohan ei kerro juuri sun omasta parisuhteesta yhtään mitään vaan toisten jos jotkut muut pettää se ei tarkoita sitä että se sun kumppanisi pettää tai että sä petät.😄.
Joo ei mutta jos etsit parisuhdetta on hyvin suuri mahdollisuus että tuleva löytösi on jo valmiiksi pettäjä, ja jos petti muita miksei pettäisi sinuakin?
-harmiseikirj-
Jokainen parisuhde ja tilanne on erilainen eikä niitä voi verrata keskenään jos joku nyt joskus jotain on sattunut pettämään ei se tarkoita sitä että se tapahtuu välttämättä uudelleen tässä parisuhteessa. Ei mua kiinnosta yhtään mitä aiemmissa parisuhteissa on tapahtunut vaan se mitä tässä nykyisessä tapahtuu enkä mä vertaa niitä millään tapaa tai tasolla keskenään koska kyseessä on olleet eri ihmiset ja eri parisuhde.🙂.
Tilastot eivät valehtele. Jos onnistut luomaan kestävän parisuhteen se on enemmän poikkeus kuin sääntö.
-harmiseikirj-
Toi oli niin pieni otos että mä uskon asian olevan kyllä toisin eikä mua kiinnosta muutenkaan mitä tilastot tässä asiassa sanoo ne ei vaikuta mun parisuhteeseeni tai sen perustamiseen yhtään millään tapaa.🙂.
Ei kai siinä, kukin tyylillään. Vähemmillä pettymyksillä vaan pääsee kun ei laita lusikoita samaan laatikkoon.
-harmiseikirj-
No ei voi myöskään koskaan saada mitään jos ei uskalla yrittää ja olla avoin mahdollisuuksille. Ja pettymykset on osa elämää niitä väistämättä joskus tulee mutta silloin kun tulee ne käsitellään ja jatketaan eteenpäin elämässä eikä jäädä niihin kiinni ja itkemään kovaa kohtaloaan ja katkeroitumaan.🙂.
Eihän sulla ole paria? Suhteita voi olla.
Kattavampi selvitys samankaltaisella tuloksella, 94600 kpl osaanottajaa. Uskottomuustilastot (2023) https://hackspirit.com/infidelity-statistics/
Siinä on paljon mielenkiintoisia havaintoja kuten:
- 56 % uskottomuuden syyllistyneistä miehistä ja 34 % uskottomuuden syyllistyneistä naisista pitää avioliittoaan onnellisina tai erittäin onnellisina.
-Avioeroista 69 prosenttia johtuu uskottomuuden paljastumisesta.
No just nyt ei ole mutta vaikka olis ei ne silti mitään vaikuttais eikä oo vaikuttanu sillonkaan kun on ollu sillon vaikutti ihan eri asiat mitkä tulevaan parisuhteeseen ei tuu vaikuttamaan.😄.
Mitä sitten mä uskon kyllä silti asian olevan toisin ja vaikka ei olisikaan niin eipä ne mun parisuhteeseeni vaikuta kun sellainen on en mä perusta parisuhdettani minkään tilastojen varaan tai välitä pätkääkään siitä mitä tilastot juuri tässä asiassa sanoo ei ne kerro mitään siitä mun parisuhteestani.😄.
Millä perusteella otsikko on "Lähes kaikissa parisuhteissa pettämistä"? Numeroiden mukaanhan lähes puolet EI ole pettänyt. Onko aloittajan olettama, että kaksi joskus pettänyttä ei koskaan päädy parisuhteeseen keskenään? Ja kääntäen eikö kaksi pettämätöntä voi päätyä parisuhteeseen keskenään?
Lisäksi tuo esitetty kysymys oli "oletko koskaan pettänyt". Kysymys ei ollut esimerkiksi "oletko pettänyt nykyisessä parisuhteessasi". Outoja tulkintoja taas.
Juu niin munkin mielestäni.🙂.
Parasta elellä yksikseen, ennen kun pettävien sikojen kanssa. Joutaavat kuolla yksin ja onnettomana.
Olen samaa mieltä. Elän onnellisena sinkkuna. Työpäivän jälkeen en edes jaksais mitään kumppania katsella. Enkä kyllä vapaa ajalla. Joskus juttelen kyllä baareissa ihmisten kanssa,mutta en halua vakituista kumppania elämääni todellakaan. Satunnaisesti on myös seksiä,mutta ei jokaisen juttukaverin kanssa tietenkään. Nautin elämästä ilman draamoja. Maksan vuokrani,elämiseni ihan itse.
Yök, enpä haluaisi pimppiä jota toinen ukko on hoonannut, siitähän tarttuu tuon toisen ukon peniksen epiteelisolujä minun anakondaan ja se tuntuu kyllä ihan geille, yök 🤢🤮
Kylläpäs on saatu aikaiseksi pitkä ketju pettämisestä, sen lukemiseen menee varmaan enemmän aikaa mitä itse pettämiseen:)
AV
hirvittävä nopeus joku mostskari tyttttö....
Ihmiset hakeutuvat sitoutumaan ja avioliittoihin liian nuorina keskellä parasta nuoruuttaan ja seikkailujaan.. Kun olisi mahdollisuus mennä ja tulla vapaana, niin kuitenkin valitaan perhe-elämä ja lapsiperheen sidottu velvoitteiden täyttämä elämä.
Jossain vaiheessa arkea kumppani sitten "kylmenee" ja tunteet haalistuu. Sitten aletaan taas olla avoin houkutuksille aidan toisella puolen.
Itse olen valinnut elää vapaana ja mahdollisesti sitoutua sitten vanhoille päivilleni kun vapaudesta on nautittu riittävästi.