Maastopyöräilijät luontoa tuhoamassa

Anonyymi-ap

19

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maastopyörähöntsä kiellettävä.
      Mie en tiiä missä Veräjämäki sijaittee mutta revittely on loputtava. Tuo on pahempaa kuin honda mankilla ruisailu.

    • Anonyymi

      Monissa kansallispuistoissa on nähtävissä samanlaista jälkeä. Varaan seuraavalle vaellukselle nipun keppejä etukiekiekon pyörimista rauhoittamaan.

      • Anonyymi

        Juuri siksi luontoon kannattaa mennä, että pääsee yrittämään väkivaltaa muita liikkujia kohtaan.


    • Anonyymi

      Sähköpyörän ruopimisjälkiä selvästi.

    • Anonyymi

      Pari reittiä jonnekin, niin ei kaikkialla tarvitse ajella luontoa hajalle.

      • Anonyymi

        Eikös noita hiekkakuoppia löydy sieltä sun täältä? Ne olisivat hyviä intern... harrastuspaikkoja näille vauhtiveikoille.


      • Anonyymi

        Joillekin tonteille saattas kannattais tehdä maastoratoja etenkin niille, jotka vauhdikasta taitomaastopyöräilyä harrastaa. Sellainen eniten kai kuluttaa ja muuttaa maastoa. Tärkeää kuitenkin, että se olisi luonnon näköistä: pusikkoja, puita, runkoja, kiviä, lohkareita, mäkiä/kumpuja, kuoppia, vesikkoja, ojia yms, jonne sais myös harrastajat tehdä siltojansa yms luovaa.


    • Anonyymi

      Kyseessä on lihasheikkousmies.

    • Anonyymi

      Sitten kaupunki räjäyttää kallioita ja tuhoa lähimetsiä virheiden johdolla niin ....

      • Anonyymi

        Rakennusfirmat tykkäävät betoniviidakoista. Luontoa pois talojen tieltä. Lisää ihmisiä pitää tulla, että voidaan rakentaa lisää ja kuluttaa enemmän. Lisää ja enemmän, lisää ja enemmän...


    • Anonyymi

      Tuommoista ja paljon pahempaa jälkeä tekevät myös motocross pärinäpojat ja tytöt monissa luontokohteissa. Motocrossarit on toisaalta helpompi saada verekseltään kiinni metelin takia.

      • Anonyymi

        Vähemmän motocross-porukoihin on tullut törmättyä, omalla kohdalla on liki aina maastopyöräilijä kyseessä. Joskus myös mopopojilla keulii, mutta harvemmin kumpikaan ryhmä suuntaa kansallispuistoihin itseään toteuttamaan. Mopopojat polttavat toki etelän helpoimmin saavutettavilla "retkeilyalueilla" laavuja ja ördaavat epämiellyttävän epäsivistyneellä tavalla, mutta ei niihin selkosilla törmää, toisin kuin noihin aloituksessa mainittuihin per/se-kärpäsiin.


    • Anonyymi

      Kyllä taas tehdään ongelmaa asiasta mikä ei ole mikään oikea ongelma. Jos joku vähän lapioi polkua paremmin ajettavaksi niin ei se mikään ekokatastrofi ole. Tai sahaa maahan kaatuneesta puusta palan pois. Jos joku palstalainen on joskus vaivautunut käymään oikeassa metsässä niin on saattanut huomata että sielläkin on polkuja. Ja ne ovat tehneet eläimet. Eläin on ihminenkin ja kulkee metsässä mielellään siellä missä kulkeminen on helpointa eli usein polkuja pitkin.

      Majavat kaatavat varsin paljon puita ja aiheuttavat rakentamillaan padoilla paikallisia tulvia. Pitäisikö majavilta kieltää sähkökäyttöiset sahat? Karhut muokkaavat omalta osaltaan ympäristöä kaivelemalla ja tonkimalla maaperää. Mäyrät ja monet muut vekkulit kaivelevat maahan tunneleita. Hirvet, peurat, kauriit ja mm. jänikset syövät erinäisiä kasveja myös luonnonsuojelualueilla. Eläimet luonnossa myös paskovat mihin sattuu. Usein myös polulle jota kulkevat. Mökin mummon pitää tehdä kymmenien tuhansien remontti jätevesihuoltoon vaikka kuikka ja lokki paskoo omalle laiturille? Menkää nyt luontoon edes kerran kokekaa sen ihmeet.

      • Anonyymi

        Päivän sanan on ennallistaminen. Betoniviidakoita pitää purkaa ja tilalle metsää ja peltoja.


    • Anonyymi

      Ei oo jäljet tullu lihas pyöräilijöiltä

    • Anonyymi

      Fillarilla pitäisi pysyä vain virallisilla reiteillä! Eihän ne spandex-pellet tietenkään pysy koska ego on suuri ja MINÄMINÄN pitää tehdä itse polkunsa. Siksi alkaa metsissä ja muilla luontoalueilla olla karmeita fillaristien tekemiä ruopimisjälkiä ja uria ja arvokkaita harvinaisia kasveja tuhoutuu ja fillaristit säikyttelee myös maassa pesiviä lintuja ja muita luonnoneläimiä. Inhoan noita trendipellejä, ostavat kalliita sähkömaastofillareita, ne kuskataan sähkö-Tesloilla-, -Bemareilla sun muilla perille ja sitten revitellään ja kaahataan hulluna.

    • Anonyymi

      Pässinkivessarvi pyörällä ei tollasta jälkeä tule joten älä syytä meitä

    • Anonyymi

      Haluutko sä että kuristan itseni spandex puvullani?

      • Anonyymi

        Vain jos sulla on lihasheikkouspyörä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4783
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3227
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2643
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1590
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe