Kaupungilla kaksi isoa hallikiinteistöä, Heralammen yrityskiinteistö ja ns. Orionin halli.
Nyt suunnitellaan uuttta huoltohallia kaupungin koneille ja Porkka hakee huojennusta vuokraan Heralammella.
Onko Heralammella tai Orionin tilaa kaupungin koneille ja kalustolle? Onko selvitetty? Kulut juoksee halleista joka tapauksessa...
PÄÄTTÄJÄT HERÄTKÄÄ!
Kemijärven kaupungin yritystilat
19
940
Vastaukset 19
- Anonyymi
Kaupunki myi suht hiljattain mm. hyväkuntoista hallitilaa Teollisuustieltä. ( oli Jupa, Tervolan autok., automaalaamo jne.) Perusteluina, kun kunnalla on hallitilaa liikaa. Nyt nämä tilat ovat uudella omistajalla puoliksi tyhjillään.
Orionilla on hallitilaa enempikin kuin hyvin.
Varikkotiellä ns Vastaanottohalli on lähes tyhjillään. Vaatii vaan kunnon huoltoremontin, varsinkin yläpohjaan, kun kohde on valmistunut v. 1982. Rakennus on rungoltaan teräsbetonirunkoinen ja näin "ikuinen". Remonttikulut 20 % uuden hinnasta.
Miksi siis tehdä lisää hallitilaa. Korkeintaan vuokrata, vrt Teollisuustien nykytilanne, kun
Varikkotietä remontoitaisiin. - Anonyymi
Ulkoistakaa nuo konehommat. Ei tarvitse koneita, kuskeja ja halleja. Näinhän muutkin kaupungit tekee. Ei tule kuluja kun koneille ei ole tarvetta.
- Anonyymi
Ulkoistaminen hyvä, lisäksi palokunnan tilat Kankaalla ovat tyhjenemässä.
- Anonyymi
Sama henkilö joka esitteli valtuustolle uuden traktorihallin tarvetta ja tekoa, esitteli myöskin Kirkkokadun remonttia, se kun on liian korkealla perustellen.
Onhan se ollut korkealla jo reilusti yli 30 vuotta ja sen vuoksi pärjätään kyllä seuraavatkin 30 vuotta.
Kirkkokadun alapäässä on jotain putken veto-ongelmaa. Se pitää toki korjata. Ei sentään kuitenkaan koko Kirkkokatua.
Vaarallisia kunnan kassalle tuollaiset, entiset ja nykyiset kiinteistökauppiaat, joilla ei ole kokemusta juurikaan infran toteuttamisesta kustannusten ja laadun laajemmalla tasolla. - Anonyymi
Kannattaa kyllä miettiä, rakennetaanko uutta tilaa?
- Anonyymi
Onko ns. "Orionin" hallissa toimintaa, vai onko peruslämmöllä tyhjänä?
- Anonyymi
Kyllä se kaupunki nostaa kohta porkankin vuokraa ja saa jälleen ajettua yhden yrityksen pois...... = Kuoleva kemijärvi kuolevine päättäjineen.....
- Anonyymi
Kunnalla on selkeästi tuplamäärä traktoreita jms. kalustoa tarpeeseen nähden. Varsinkin sulan aikana on näillä traktoreilla hommat monestikin kovin keksimisessä.
Ja näille traktoreille pitäisi nyt tehdä uudet tilat ja vieläpä velkarahalla.
Nykyinen - 82 valmistunut teräsbetonihalli vaatisi vain muutaman lantin remontin ja asia olisi O.K vuosikymmeniksi.
Eeron sepitykset menevät läpi kovin herkästi kunnallispoliitikoille ja jopa tilajohtajalle, joka on paininut työuransa enempikin soran, sannan ja kinosten välissä.- Anonyymi
Huomaa kyllä ettei sinulla ole mitään käsitystä mitä kaikkea kaupunki tekee, on muutakin kalustoa kuin pari "traktoria".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomaa kyllä ettei sinulla ole mitään käsitystä mitä kaikkea kaupunki tekee, on muutakin kalustoa kuin pari "traktoria".
Juuri näin. Kunnan tuon tyypin kalustoa on myyty/ poistettu viime vuosina ihan hyvin. Kovaa keskustelua aiheutti muutama vuosi sitten toisen traktorin uusiminen, kun useimpien mielestä yksikin olisi riittänyt.
Et ilmeisesti ole tullut ajatelleeksi kuinka paljon alan urakoitsijoiden kalustoa käytetään kunnan hommissa. ( koko valtakunnassa ovat kunnat ulkoistaneet yhä enemmän konetöitä urakoitsijoille)
Kemijärvelle olisi parasta, jos vain toinen traktori jätettäisiin omiin tarpeisiin. Eikä mitään uutta traktorivarikkoa.
- Anonyymi
No kerro mitä alan kalustoa?
- Anonyymi
Tiekarhu/ Kähyn lemikki, Tana kaatopaikkajyrä, kunnan rokuli pyräkone ( merkkiä en juuri nyt muista). Kuorma-auto vaalea kunnan logoilla ( 30 vee) jne.
Lisäksi paljon.muutakin. Typerää kertoa sellaiselle joka ei juurikaan mitään muutenkaan tiedä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiekarhu/ Kähyn lemikki, Tana kaatopaikkajyrä, kunnan rokuli pyräkone ( merkkiä en juuri nyt muista). Kuorma-auto vaalea kunnan logoilla ( 30 vee) jne.
Lisäksi paljon.muutakin. Typerää kertoa sellaiselle joka ei juurikaan mitään muutenkaan tiedä.kaupungilla kaksi länkkäriä ja yksi scania,muut myyty pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kaupungilla kaksi länkkäriä ja yksi scania,muut myyty pois.
Oikein. Yks Länkkäri riittäisi ja Scania ympärivuotisesti tarkastellen. Niin. Näille nyt sitten uutta hallia tekemään. Kunnan työnjohdon mukaan koneiden käyttöaste on riittävän korkea. Eli silloinhan ne eivät jouda lepäämän halliin. Eikä tarvitsekaan kun ne on ulkokäyttöön suunniteltu.
Öljynvaihdot jne hoituu helposti vaikka vuokratiloissa.
- Anonyymi
Se karhun myynti oli oli sutkien homma.
Viero palisilla oikein nauravat että pösilöt möivät. - Anonyymi
Yrittäjät osaavat käyttää alueita joilla on huono työllisyysaste. Kaupunki rakentaa kalliit tilat jossa toimitaan muutamia vuosia, ja lähdetään taas sinne missä ruoho vihreämpää.
- Anonyymi
Pinotexia pintaan ja vanhakin näyttää uudelta.
- Anonyymi
Kumpi onkaan tärkeämpi, konehalli tai lapsille kunnon päiväkoti särkikankaalle, miettikääpä sitä.
- Anonyymi
Ilotalo ja juottola on tärkeintä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481032Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17959- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21727- 59621
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203618- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90538
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html259476Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto71461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 36408
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 5368
- 29348