Sähköavusteinen kuntopyörä

Tarkoitus olisi rakentaa sähköavustus kuntopyörään.
Onko kellään kokemusta tästä asiasta?

Katselin netistä että Bafang keskimoottoreita saisi ulkomailta tilattua edullisesti.

Mietin vielä sitäkin että kuinka tehokas moottorin pitäisi olla.
14363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Moottorin teho pitää olla vähintään 500 w jotta se jaksaa pyörittää vauhtioyörää.

Jos itse ei polje lainkaan ja käyttää suurita vastusta ja käyttää siis peukalokaasua niin silloin moottorin tehoksi 750 w.

Äänestä

Laita epäkeskoksi kulunut tahkokivi vauhtipyöräksi niin siinä on ala ja ylämäki simulaattori.

Äänestä

Kai kuntopyörään voi laittaa vaikka pyykkikoneen moottorin, ei tarvi latailla akkuja ja 1400 rpm nopeudella tulee kilsat nopeampaa täyteen.

Äänestä

Bafang e-bike kitin mukana tulee myös valot.
Mietin vain tarviiko niitä jos kuntoilen kuntopyörällä olohuoneessa🤔

Äänestä

Soittokello on pakollinen jos kuntopyörän sähköistää, samoin heijastimet.

Äänestä

Tarvitaanko levyjarrut?

Äänestä

Kannattaa hankkia pöytätuuletin kuntopyörän taakse puhaltamaan niin pääsee aina hurruuuttelemaan myötätuuleen

Äänestä

Mikähän järki tuossa on?
Kuntopyörällä ei edetä matkaa vaan siinä on tarkoitus kuntoilla joten mitä raskaampi on polkea, sen tehokkaammin kasvaa kunto kun sillä vispaa menemään.

Normaaleissa pyörissä sähköavustus on siksi että on näppärä ajella pitkiäkin matkoja kevyemmin ja silti saa liikuntaa kun joutuu myös polkemaan.
Halutessaan saahan sen sähkön napista pois päältä ja voi pelkällä lihasvoimalla ajella.

Äänestä
  • Sama se on kuntopyörässäkin, sähköistetyllä voi ajaa pidempiä matkoja kevyemmin. Ja varmaan siitäkin voi rakennella sellaisen, että avustuksen saa pois päältä.

    Äänestä

Löysin netistä hyvän 3D kuntopyöräsimulaattorin. Siinä voi määritellä vauhtipyörän painon, kadenssin sekä monia muita yksityiskohtia. Myös polkijan voi valita useista eri vaihtoehdoista ja yksityiskohtia voi säätää. Jos valitsee tiukkapyllyisen tytön polkemaan niin sitä on kiva katsoa takanäkymästä ja samalla voi mittareista seurata treenin edistymistä. Jos valitsee polkijaksi läskiperseen ja liian painavan vauhtipyörän niin kannattaa olla varovainen kadenssin suhteen tai se on game over.

Äänestä

Jotenkin lihasheikkous haisee täällä... :D

Äänestä

Voiko tällaisen tilata jostain?

Äänestä

Tää oli oikeasti jo vähän hauska trollaus :)

Äänestä
  • Yhtä hauska kuin sähköpyöräily ilmiönä:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tarkoitus olisi rakentaa sähköavustus kuntopyörään.
Onko kellään kokemusta tästä asiasta?

Katselin netistä että Bafang keskimoottoreita saisi ulkomailta tilattua edullisesti.

Mietin vielä sitäkin että kuinka tehokas moottorin pitäisi olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu