Lain tarkoitus
Työttömän työnhakijan taloudelliset mahdollisuudet hakea työtä ja parantaa edellytyksiään päästä tai palata työmarkkinoille turvataan korvaamalla työttömyydestä aiheutuvia taloudellisia menetyksiä tämän lain mukaisesti.
Siinä tärkein TE virkapalvelijan tehtävä, noudattaa lain tarkoitusta.
Muistutus työttömyysturvalain tarkoituksesta
18
363
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa soittaa TE palvelijalle ja kysyä onko hän pitänyt huolta, että työttömän taloudelliset mahdollisuudet ovat kunnossa.
- Anonyymi
Orpon hallituksen työttömyysturvalain tarkoitus on ajaa työttömät kadulle asumaan:
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/9c5d7781-9743-481c-a362-6ffb1475551b- Anonyymi
Ajavat maakuoppiin ja roskalaatikoihin asumaan.
- Anonyymi
Tarkoitus ajaa kadulle ja siitä sitten ihmiskauppaan ja paritukseen, laittomiin bisneksiin ja tai tarjota ryhtymistä poliitiikkaan marionetiksi.
- Anonyymi
TE palvelusväen on palveltava työttömiä moitteettomasti. Näin jallintolaki määrää:
Hallintolaki 2 luku 7 §.
Palveluperiaate ja palvelun asianmukaisuus
Asiointi ja asian käsittely viranomaisessa on pyrittävä järjestämään siten, että hallinnossa asioiva saa asianmukaisesti hallinnon palveluita - Anonyymi
Virkapellen työ on hankkia työttömälle työttömyyskorvausta tai työtä.
- Anonyymi
Sinä olet hokenut tuota samaa mantraasi näillä foorumeilla jo monta vuotta, ota nyt jo viimein itseästi niskasta kiinni ja mene töihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä olet hokenut tuota samaa mantraasi näillä foorumeilla jo monta vuotta, ota nyt jo viimein itseästi niskasta kiinni ja mene töihin
Heti kun on tarjolla kokopäiväinen työsuhde, joka on voimassa toistaiseksi ja palkka on sellainen että tämä riittää hyvin elämiseen tässä korkeiden elinkustannusten maassa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä olet hokenut tuota samaa mantraasi näillä foorumeilla jo monta vuotta, ota nyt jo viimein itseästi niskasta kiinni ja mene töihin
Miksi työtön menisi työhön, kun TE palvelusväkikään ei tee työtä, vaan elää verovaroilla?
Työttömyyskorvaus pitäisi olla samansuuruinen kuin valetyöpaikoissa loisivien TE virkapummien valepalkka. Anonyymi kirjoitti:
Miksi työtön menisi työhön, kun TE palvelusväkikään ei tee työtä, vaan elää verovaroilla?
Työttömyyskorvaus pitäisi olla samansuuruinen kuin valetyöpaikoissa loisivien TE virkapummien valepalkka.Niin. Ikävä kyllä työ ei ole jotain, johon vain mennään. Pitää ensin tulla valituksi työpaikkaan, jotta siellä voi alkaa käymään. Työvoimavirkailijoiksi haetaan tietyin väliajoin työntekijöitä. Kenties sinunkin kannattaa hakea työvoimavirkailijaksi, koska omasta mielestäsi siinä työssä eivät juuri tehtävät rasita ja palkkaakin saa reilusti.
- Anonyymi
rytmimunat kirjoitti:
Niin. Ikävä kyllä työ ei ole jotain, johon vain mennään. Pitää ensin tulla valituksi työpaikkaan, jotta siellä voi alkaa käymään. Työvoimavirkailijoiksi haetaan tietyin väliajoin työntekijöitä. Kenties sinunkin kannattaa hakea työvoimavirkailijaksi, koska omasta mielestäsi siinä työssä eivät juuri tehtävät rasita ja palkkaakin saa reilusti.
On myös moraali. Kaikki eivät pysty tai halua työtä, jossa kohdellaan huonosti toisia ihmisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heti kun on tarjolla kokopäiväinen työsuhde, joka on voimassa toistaiseksi ja palkka on sellainen että tämä riittää hyvin elämiseen tässä korkeiden elinkustannusten maassa!
Työpaikkoja haetaan, ei niitä tarjoilla. On se ny kummallista kun joiltain yksilöiltä pitää vielä persekin pyyhkiä. Ei minkäänlaista selkärankaa tai omatoimisuutta
- Anonyymi
Salon kuntakokeilut saneli suunnitelman, jota en hyväksynyt. Täti laittoi uhkaasin, jos et hyväksy tulee kutsu(täti tiesi että olin vanhempia hoitamassa 600km päässä).
Laittoi kutsun , kävin ja en hyväksynyt suunnitelmaa koska se oli lainvastainen. Täti sai hyvän mielen kun pääsi rangaisemaan työttömyydestä joka ei itse aiheutettu!
Tosin nyt kestää jonkin aikaa ennenkuin varoja työnhakuun..
Kulut noin 300€.. Että näin. Sadisteja ovat ainakin salossa!!
Oikeusasiamiehen apurin(Jari Låman) mukaan ihan oikein rangaistu. Tytti yliviikari pehmittelemässä?- Anonyymi
Kannattaa mennä tädin kotiin keskustelemaan asiasta. On rauhallista ja hyvää aikaa pohtia asioita.
- Anonyymi
Käskikö hakemaan nej työpaikkaa kuukaudessa?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275