Nyt on Joukon mielestä pahimpia hiljaa olijat, myös hänen äänestäjänsä.
Puhukaa tai olkaa äänestämättä!
Jos kunta hoitaa asiansa silleen, että siellä on 17 valitusta, joista yhdessä täytäntöönpanokielto, niin onko nyt vika päättäjissä ja virkamiehistä?
Jos valitukset perusteettomia, ne hylätään suoraan, kuten yhden kohdalla tehty, eikä ainakaan määrätä kieltoon.
Silloin kun kielto määrätään, on valitus tutkittu hyvin tarkasti ja kiellon saanut häviää jutun, vaikka Jouko ja Kati kuinka huutaa.
Wannabe lakimies Jouko ei tuntenut lakia?
Ja tietäkää vuodeosastoa kannattaneet, että kaupan tulon viivästyminen on teidän vika. Teidän vika on myös, että kommunistiparka on sosialisoinut kalastuskunnan rahat! Tietäkää se! Ja tuo on parempaa sosialismia, ei kommunismia, se ei ole kommunismia, se on sosialismia se!
Ja sosialisti on ryhdikäs, ei kavaltaja, näin on, kun Kolhoosi-Jouko niin sanoo. Siitä hyvästä kolhoosi myöntää ensi syksynä, ei kunniamerkkiä, vaan kunnia kurpitsan.
Tässä teille petturiäänestäjille väkevää sanomaa, HUUTAKAA!
Puhukaa tai olkaa äänestämättä!
Jos kunta hoitaa asiansa silleen, että siellä on 17 valitusta, joista yhdessä täytäntöönpanokielto, niin onko nyt vika päättäjissä ja virkamiehistä?
Jos valitukset perusteettomia, ne hylätään suoraan, kuten yhden kohdalla tehty, eikä ainakaan määrätä kieltoon.
Silloin kun kielto määrätään, on valitus tutkittu hyvin tarkasti ja kiellon saanut häviää jutun, vaikka Jouko ja Kati kuinka huutaa.
Wannabe lakimies Jouko ei tuntenut lakia?
Ja tietäkää vuodeosastoa kannattaneet, että kaupan tulon viivästyminen on teidän vika. Teidän vika on myös, että kommunistiparka on sosialisoinut kalastuskunnan rahat! Tietäkää se! Ja tuo on parempaa sosialismia, ei kommunismia, se ei ole kommunismia, se on sosialismia se!
Ja sosialisti on ryhdikäs, ei kavaltaja, näin on, kun Kolhoosi-Jouko niin sanoo. Siitä hyvästä kolhoosi myöntää ensi syksynä, ei kunniamerkkiä, vaan kunnia kurpitsan.
Tässä teille petturiäänestäjille väkevää sanomaa, HUUTAKAA!
Vastaukset 65
Vanhimmat
Laita se korkki nyt kiinni
Pakko kehua, kun Peku oli päättämässä kunnantuesta, jolla yhdistys maksaa muijalle palkkaa....
Ei se paha oo, ku omaki muija saa hiukan mania 😁
Ainahan sinä tikusta asiaa saat tehtyä. Ei edes kehua saa.Katoppa ne muut avustusten jaot..Ajatella jos jollakin olis tuttuja jossakin kylässä..miten enää voidaan toimia? Olis vaikka kaveri,face kaveri,tuttu,samassa työpaikassa,asuis samassa kylässä,olis kumminkaiman serkku,olis samaa sukupuolta,ajaisi samanmerkkisellä autolla!!Miten täällä enää voi päättää mistään jos tuollai aletaan vinoilla?
Liitos kiitos,ni päästään Kemijärven alle?!
Esteellisyyksistä on kyllä olemassa kuntalaissa omat pykälät. Kannattaa tutustua!
Nyt saa kavaltaja pitää paikkansa ja kehut päälle, kun Liisa kulta saa rahaa. Muissa kylissä ei valtuutetun puolisolle makseta, eikä kenellekään muullekaan.
Mitä helvetin tekemistä esteellisyydellä on sen kanssa että jaetaan yhdistyksille rahoja ja joku peukuttaa jotakin??
Miksi ei ole tahtoneet? Lienee jokaisen yhdistyksen asia mitä hankkivat?Pitänee seuraavaksi tarkkailla ettei varmasti mihinkään talkoisiin osteta makkaraa,pottuja,maitoa , halkoja,kaljaa,limsaa yhtään keltään paikkakunnan tarjoajalta,jotta ei varmasti ole esteellinen hankinta!!
Kyllä. Kuntaliitos kiitos. Siinä olisi sellainen yllättävä vaikutus että moni asia muuttuisi pakosta selkeämmäksi. Enää ei suhmuroitaisi ja vedettäisiä kotiapäin kun olisi hiukan leveämmät hartiat asioita hoitamassa. Salla, Kemijärvi, Pelkosenniemi ja Savukoski yhteen. Heti.
Tuo poppoo on yksi katastrofi.
Noloa sakkia.
Totta tuolla yhellä on kuolaimet liian tiukalla.
Ptuu tamma,suitti v.tussa sananparressa sanotaan näin.
Ei aasilla oo suittia
Eiköhän valtuusto pidätä rikoksesta epäillyn tehtävästä tutkinnan ajaksi. Samalla aiheellista tutkia hyvinvointijohtajan osuus asiaan. Lapsikin ymmärtää, ettei voi tehtävässä jatkaa.
Eihän sitä enää valtuusto tutki. Kunnanhallitus on päättänyt, että aina on tilaa yhdelle rosvolle. Kaltaistensa joukossa menee aivan täyestä! Voi v....n sutkit.
Ei tietenkään kun ei ole tutkittavaa...pitäis lakimiehen jo pikkuhiljaa alkaa tajuamaan.
Ei se siitä ole kiinni etteikö olis tutkittavaa. Kunnanhallituksella vain sattuu olemaan päätösvalta. Eipä sillä, että se valtuustossa kummenis ko samat sutkit ne sieläki päättävät.
Entisenä kuntalaisena mietin miten joku Peku saa siellä tehdä mitä vaan. Pölliä rahaa ja ajaa kännissä.
Ihme touhua. Sitä ihmetellään jo pitkin maaakuntaa. Ihan hävettää kuntalaisten puolesta😢😢
Mitä jos kunnan työtekijä tekisi samaa sais potkut
Siellä se lakijouko oli tiedotustilaisuudessa äänessä....
Tätä ihmettelen minäkin. Ei niinku mitään rajaa ja häpyä. Rikosta ei saa tekemättömäksi vaikka kuinka maksais rahat takasin.
Minäkin ihmettelen että kuinka kaikki muut vääryydet unohdetaan,mutta joitakin tapauksia ei? Oi oi,kyllä useat ihmiset muistaa ..vaikkei ne sitä jatkuvasti toitottamaan alakkaan.
Pekuhan on kunnan työntekijä nykyään, sai kunnasta talkkarin paikan suojatyöpaikaksi.
No kerroppa mitä ja koska ja kuka.
Paha saa aina palkkansa
Viitamäki vaikuttanut viisaalta mieheltä mutta erehdyin. Olen yllättynyt miehen kommenteista Facebookissa. Miten voi taputtaa Pekkaa selkään kun kaikki tietää mitä tehnyt ja tekemättä jättänyt
Viitamäki luulee olevansa niin tietäväinen joka asiassa, mutta kompastuu hyvin usein omaan ylimielisyyteensä. Ja turha hänen on huudella, että hiljaiset ovat pahimpia, kuka täällä mitään uskaltaa puhua? Ne jotka uskaltaa puhua tässä kunnassa vaiennetaan tehokkaasti esimerkiksi antamalla potkut, kuten kävi sille yhdelle vuodeosaston sairaanhoitajalle. Siinäkin asiassa takana ollut kuulemma ainakin Kankaanranta ja pari hänen perävaunuaan. Yksi joka uskalsi puhua hiillostettiin muuttamaan paikkakunnalta massiivisen kiusaamiskamppanjan kautta, siinäkin takana yksi päättäjäpariskunta.
no tämä. Jos suunsa avaa niin tulee kuormatolkulla paskaa niskaan vaikka olisit kuinka oikeassa, meininki on ollu jo vuosikausia että hyssytellään ja ollaan hiljaa ja kaikki vissiin on enemmän kuin hyvin.
Voi nyyh nyyh..
Tässä kunnassa oikeassa ollaan vain silloin kun ollaan Pyhän asukkaiden kanssa samaa mieltä, oli asia kuinka suurta valetta tahansa mutta kun Pyhäläinen sen sanoo niin asian on pakko olla totta.
Kujolta luottokortti hyllylle. Tuolla moraalilla mälläävät kuntalaisten rahat.
Miksi ne ei rakenna sitä rivitaloa sillä luottokortilla?
No siksi ko sillä ostetaan viiniä ja samppakalijaa harjakaisiin.
lieneekö sillä kortilla enää katetta ku KuJo käyttäny sitä niin tiheään.
Kairalassa on kevyenliikenteenväylä joten. Pitäisi siirtää se Pyhäjärvelle. Karjalainen?
No pitäis tietenki siirtää!
Tottakai se pitää siirtää. Peku sen näppäränä miehenä siirtää pois.
siirtomies arvola. siirtää muiden rahat omiin taskuihinsa ja pääsee kaikesta kuin koira veräjästä. niin kiero mies että jos vettä sataa, niin se ei kastu.
Viitamäki kehuu suoraselkäseksi. Vuokratalojen hallituksessa, vaikka jätti kuntaan vuokrat maksamatta, eikä saanut enään kunnalta kämppää ja samoin tais käydä neuvolan kämpänkin kanssa. Setä tais maksaa edellisen vilungin ja oisko nyt ollut tädin vuoro. Luotan valtuutettuihin kuin vuoreen, vaikka ympäri maakunnan nauraisivatkin.
Eniten nauretaan näitä juttuja täällä,että minkämoista porukkaa täällä kunnassa asuu.Kaikenlaista selkään puukottajaa ja palstoille kirjoittajaa.Toisaalta antavat ihan rehdisti naamallaan kuvan itsestään tuhansille lukijoille .Ei kaikki ole samaa mieltä näiden läyhääjien kanssa,jotka niin oikeassa niin oikeassa.. etenkään työnantajat eivät tykkää..
Oli mahottoman suoraselkänen ulostulo tuolta yhteiskunnan loiselta ja muilta varastavalta rotalta. Tällä tuntuu olevan enemmän elämiä ku kissalla. Joka saatanan rosvouksesta, kännissä ajamisesta, ja muista rikoksista luikertelee ulos ilman seuraamuksia. Muualla tuommonen paskakasa nostettais munista orteen mutta täälä suojellaan ja hyssytellään. Ei näytä yhelläkään kunnanvaltuutetulla olevan minkäänlaista moraalia. Ei mene kauan ku tuo roisto taas jotaki törttöilee ja nämä samat on sitä puolustelemassa. Toivottavasti kenellekään ei käy mitään pahempaa.
Mene tekemään ilmoitus ja nostamaan.Mikä estää?? Ole kerrankin mies ja mene.
Kuntahan maksoi kesällä osan veloista työllistämällä.
Ajatella,näin se kunta vaan maksaa meidän kaikkien kunnan työntekijöiden velkaa työllistämällä meitä ! Ihanaaaaaa!
Kunnan imagoa heikentää haukkumiset!
Juuri näin.Ei tarvitse ihmetellä,mikäli tänne ei kohta saada työntekijöitä,eikä valtuutettuja.!
Mutta rikolliset päättäjät ei heikennä. Saattahan se italian mafia kiinnostua, kun täälä on rosvot kunnan erityissuojeluksessa.
Taustani vuoksi, en voi julkisesti kommentoida kalastuskunnan entisen puheenjohtajan rahavarojen hoitamista. Pidin ilmeisenä, että kunta pidättää henkilön luottamusvirasta tutkinnan ajaksi. Näin ei odotuksista huolimatta tapahtunut. Perustelut päätökselle ovat riittämättömät. Jakokunnan varojen käyttö omiin tarpeisiin ilman lainakirjaa, on ilmeinen rikos, jota takausinmaksulla ei yksistään hyvitetä. Oikeus tapahtuu viimeistään oikeuslaitoksen toimesta, vaikkakin julkisella yhteisöllä on paikkansa pidättää luottamushenkilö tehtävästä tutkinnan ja tuomion ajaksi.
Wannabelakimes tietää kyllä.Tai ainakin vahvasti luulee tietävänsä. Ja ainahan voit naputella aloitteen.
Nimenomaan.Ei ilkeä enään nimellään näyttäytyä
Siellä se tiedotustilaisuudessa oli suunta päänä.
Se on Jouko nykyisin. Niin sakeaa ja tyhjää tekstiä tulee, että titteli on hänen.
Kunnan imagoa heikentää ainoastaan tuo yksi pahimman luokan hamppi, jota ei saada millään pois päättävistä elimistä. Varmasti olisi valtuustossakin paljon helpompi olla kun potkisivat hänet pihalle. Saisivat edes jonkunlaisen rauhan
Kukahan nämä valitukset maksaa! Toivottavasti käytäntö on sama kuin oikeuskäsittelyssa yleensä on eli häviäjä.
Kunta ne häviää ja maksaa.
Kun häpytunturin uusi pulitalo jää tekemättä, säästyy rahaa hitokseen.
Samoin se saletti, ostakoot kaljansa k kaupasta, siihen halvimpaan rapaan ne rahat muutenkin riittää.
Aivan,me maksetaan,kiitos valittajille!!
Pidä sinä vaan niitä Lidlin lupilu vaatteita tai käy tokmannilla ale myynnissä,ne kyllä sulle välttää.
Me säästetään, kun säästyy nyt 2,4milj.€ rivitalon myötä!
Tulee aika kalliiksi ......jollekki......
Ei ainakaan kuntalaisille.
Kylläpäs tulee.Nyt jo porukat etsii asuntoa,ku ei ole mistä sais katon pään päälle.. apteekkari on lähdössä,lapsiperhe.Kannattamatonta tällä väestöpohjalla.Uusia asukkaita ei voi tulla.
Apteekkari lähdössä, kun idiootti päättäjät meinaa pienentää tilat niin, että siihen ei sovi apteekki.
Täällä samat tyhjäpää päättäjät sitten läyhää, kun omilla päätöksillään tekevät tuhoa. Siitäkin syytetään muita.
Hyvä vaan, että Pyhäläiset, ylimieliset mulkut, sai siipeensä.
Tämäkään ei pidä paikkaansa.
Stalinistisiä päätöksiä.
Mahtava meidän apteekkari, surullista jos tieto lähdöstä pitää paikkansa.
Ei se ainakaan asuntopulan takia ole lähössä. Tais olla vauhkon satulinnahaaveet suurin syy ko meinas viiä apteekkarin tiloista ison osan. Toinen syy löytyy valtakunnan politiikasta, joka kurittaa pieniä apteekkeja. Tällä ei ole mitään tekemistä rivitalohankkeen kanssa.
Ei pyhän idiootit välitä totuudesta, kunhan saavat läyhätä.