Onko Muoniossa oikeita poromiehiä?
Poromiehet
Anonyymi-ap
332589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
No ei helvetissä ole
On.
on niitä ja on myös hevosmiehiä ja hevosnaisia , hevosmiesten tietotoimisto seo .
Onhan niitä, mutta onko oikeita poronomistajia. Tällä tarkoitan poronomistajia, jotka saavat hommasta niin paljon rahhaa, että elättävät ittensä ja perheensä ja pystyvät ostamhaan kelkat ja mönkijät ym.ym.ym.
Ei ole,kaikki pyörii avustuksilla
Ala sieki porohomhiin, saat avustuksia. Ei ole soma köyhänä kärvistellä.
Mitenkäs määrittelet "oikean poromiehen"?
Ne on niitä jotka ei istu seolla
Tarviiko niitä poromiehiä ollakaan, kun nuo porot ovat jo kylänasukkeja
Taitaa se ruokakin siellä metsässä olla kortilla aikaisen lumentulo vuoksi
Luonto ei kestä tätä nykyistä poromäärää, ilman laidunkiertoa ainakaan. Suomessa on yksi poronhoitoalue, missä porot selviävät ilman talviruokintaa ja siksi poroja pidetään talvet aidassa ja ruokitaan väkirehulla. Osa pitää jopa kesäisin porot aidassa. Väkirehu myöskin pilaa poron hampaat ja saa lihan maistumaan normi kaupan naudalta.
Eikös Muoniossa ollu liikaa poroja? Puhuivat että suurin sallittu luku on ylitetty.eli pakko teurastuksia tulossa,ja hyvä niin
Ne on niin sikiäviä poroja , etteivät vähene vaikka niitä myydään, jää auton alle ja pedot syövät.
Ja sensuuri toimii.taitaa kommentit osua...
En usko,että löytyy elantonsa hankkivia poromiehiä.
Totta!ei ensimmäistä ole Muoniossa, mutta ei ne räksytä ennää kokoajan,oliskohan nälkä opettanu?
Muonion maskotti -make. Porotkin nauraa sille ja sen jutuille, oikea satu -täti.
Toimittajat vielä uskoo mitä tarinaa suusta ulos päästää. mikä virallinen tiedottaja se on ? Ei sen vertaa kunnioitusta että pitäs suunsa supussa., näköjään pääasia että saa naamansa näkyviin.
Hyi mikä olento.
Ilmeisesti Muonion komentokeskus tuntee asemansa uhatuksi.
Fiksun tuntuinen poromies sai ärtymyksen nousemaan,
Koska hän ei ole Pallas- katastrofin virallinen tiedottaja.
Jaa, että poromieheltä suu suppuun, kunnioituksen puutetta.
Ihmissuhteet on aina kaksisuuntaista kommunikointia.
LK:a kun luki,tänään, . Minä ,minä ,minä. Tosiauttaja ei tehe itsestään sankaria!
On siellä oikeita miehiä. Niitä, jotka lähtee itsensä unohtaen pelastamaan ajattelematonta vaeltajaa.
Kyllä minua ainaki harmittaa niin helevetisti, ennen tuli ostettua joka syksy poro 30-35kg,täytyy sanoa että en ole ennää 15v hommannut, lihan maku muuttunut älyttömästi johtuuko siitä kun syö samoja rehuja ko navetoitten elukat, en tiä mutta minun mielestäni asia vain on niin.
Jo vainki oikeassa olet, lihakarjaa niin kuin navetassa.
Olen syönyt 60 vuotta poronlihaa n 100 kg vuodessa. Maku ei ole huonontunut, päin vastoin parantunut. Enää ei tartte laihaa poroa syödä. Hinta vain noussut niin, ettei köyhillä varaa ostaa.
lois eläjiä mummon nussioytaa väsyköitää
Höperöä anonyymejä mollata.
Oletteko huomanneet, että poromiehet pieree aivan uskomattoman paljon, ja pierut TODELLA haisee! Ehkä paikalliset on tottuneet niihin, mutta bmv-turisti tai junantuoma kyllä ikävästi haistaa nämä poromiehet. Osasyynä voi olla se, että kalsareita ei vaihdeta kovinkaan usein, ja niin on pinttynyt melkoset jarruraidat.
Kyllä tolkuttomat varikset ajavat myös mersuilla ja audeilla, eivätkä ole edes vilkkua löytäneet peleistään.
Ei kait siinä käryssä vilkkuja huomaa. Pakko päästä hajusta pois äkkiä.
No Oliko niitä poropaimenia vai ei?
Ei . Vaikka poroja on ne eivät ole kuin harrastajien elikoita .
Siksi numero 5
Poronhoitoalueen eteläraja tulisi nostaa Muonion etelärajan korkeudelle jolloin poronhoidosta saataisiin mielekäs elinkeino .
sielä se yks myy satoja aina mutta ei sillä omia ole yhtään..