Pyöräilin kesäkautena 3500 km enkä laitunut yhtään. Sitten kävin kuntosalilla kuukauden 3 kertaa viikossa. Laihduin 2 kiloa.
Johtopäätös: lihastyö kuluttaa paljon energiaa ja laihduttaa.
Pyöräilyä ei tietenkään kannata lopettaa, koska se lisää kestävyysominaisuuksia ja hengitys ja verenkiertoelimistön kuntoa mikä on helppo huomata kun on pyöräillyt muutaman tuhat kilometriä. Hyväkuntoisena kuntosaliharjoittelukin sujuu miellyttävästi.
Mikä oikeasti laihduttaa?
6
346
Vastaukset
- Anonyymi
Olen samaa mieltä, että jos aikaa ja mahdollisuutta on niin
keho voi hyvin eri liikuntamuotoja harrastaen.
Kuntosalilla ei ole hyvä rasittaa lihaksia joka päivä,
koska lihas vahvistuu lovon aikana rasituksen jälkeen.
Kun taas välipäivinä kävely on omiaan.
Minulle kävelyt on kuin ravintoa keholle ja mielelle.
Siinäkin luusto vahvistuu, varsinkin kun pistää hölkäksi
vähää väliä. Googlasin, miten rasva poistuu kehosta?
Rasva poistuu kuulema hengityksen ja hikoilun kautta.
Pyöräillessä on omat hyötynsä. - Anonyymi
Kevyt jumppa ja kanasalaattidieetti laihduttaa varmasti.
- Anonyymi
Juu. Proteiinia ja salaattia laihdutukseen, ja kevyttä jumppaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu. Proteiinia ja salaattia laihdutukseen, ja kevyttä jumppaa.
Mitä kevyen jumpan kanssa pitäisi sitten syödä? Kävisikö salaatti, kana ja muu proteiini?
- Anonyymi
Laihduin parikymppisenä 10kg kahdessa kuukaudessa kun söin mitä sattuu ja liian niukasti. Käytännössä elin muroilla ja pikaruoalla. Liikuntana oli kävely ja sekin vain hyötyliikunnan muodossa.
Olen laihtunut myös polkemalla kuntopyörää hurjaa tahtia ja pitkään useita kertoja viikossa.
NYT: En tiedä tekeekö ikä, olen päälle kolmekymppinen mutta en laihdu enää helposti. Ylläolevat keinot kokeiltu joilla joskus aiemmin laihduin. Nyt liikun jopa enemmän kuin aiemmin, käyn salillakin tekemässä lihaskuntoa ja on laihdutuslääkkeet käytössä. Paino ei vaan putoa. Alan uskoa siihen, että mulla on joku vika ettei paino vaan putoa.- Anonyymi
"Alan uskoa siihen, että mulla on joku vika ettei paino vaan putoa."
Ei sulla mitään vikaa ole. Syöt todennäköisesti vaan väärin. Sitä on vaikea peitota millään normaali-ihmisen liikunnalla.
Puhut tuossa vain liikunnasta, syömisestä et mitään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.707946Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846015Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765492Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot665415Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1182422Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41301Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61287Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421119Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko491089