Kaikista eniten työnantajat pyrkivät oikeuteen päättää työajoista,kesälomista,miten työtä tehdään, miten ulkopuolisia käytetään, hajoittamaan työnteon....
Sanellen, ei enää neuvotellen.
Tämä on uhkatekijä, varokaa työntekijät. Se mikä toteutuu paperissa toteutuu myös muualla. Ja he jotka ovat vielä paljon huonommassa asemassa kuin paperityöntekijät kärsivät todella.
Ongelma on yhteinen sak:laisista akavalaisiin. Työnantajat yrittävät pitää esillä muutamaa asiaa ja kätkevät taitavasti todellisia tarkoitusperiään.
Sanellen, ei enää neuvotellen.
Tämä on uhkatekijä, varokaa työntekijät. Se mikä toteutuu paperissa toteutuu myös muualla. Ja he jotka ovat vielä paljon huonommassa asemassa kuin paperityöntekijät kärsivät todella.
Ongelma on yhteinen sak:laisista akavalaisiin. Työnantajat yrittävät pitää esillä muutamaa asiaa ja kätkevät taitavasti todellisia tarkoitusperiään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tälläisiä propakandamielipiteitä.
Tietenkin työnantajat pyrkivät oikeuteen päättää mitä heidän tehtaissaan/firmoissaan tehdään ja keitä sinne ottavat töitä tekemään,millä koulutuksella, millaisilla työajoilla.Voivat myös valita mitä tuotetta valmistavat.
Se on katsos omistajien oikeus koska heillä on vastuu toiminnan kannattavuudesta ja jatkuvuudesta ja monesta muusta asiasta.
Työntekijä puolestaan voi päättää meneekö sinne töihin vai onko menemättä.Sen sijaan työnantajalle kuuluvia asioita hän ei voi päättää koska ei ole niistä vastuussakaan.
Sinäkin voit päättää kenen annat ajaa autoasi ja milloin.Samoin voit päätää ketä kodissasi asuu.Eikö se ole aivan luonnollista.
Todellinen uhka on se että Suomessa ei pysytä kehityksessä mukana vaan jatketaan vanhaa neuvostojärjestelmää kuten nämä provokaattorit tahtovat. Kyseesä on se että provokaattorit haluavat säilyttää omat ylihinnoitellut suojatyöpaikkansa.
Muista pienempituloisista he viis veisaavat.
Älkää antako heidän huijata itseänne.
pyytää persettä, sitä pitää antaa!
"Kaikista eniten työnantajat pyrkivät oikeuteen päättää työajoista,kesälomista, miten ulkopuolisia käytetään"
Niillähän on ne jo, lain mukaan TA saa määrätä lomanviettoajankohdan ja tänä vuonna metsäteollisuudassa on ilmeisesti pakko mennä tuohon sanelupolitiikkaan - merkittävä osa työntekijiöstä pitänee TA:n määräyksestä kesäloman heti työsulun perään. TA saa määrätä myös työvuorot, 2 viikon vroitusajalla. Vai pistäisitkö sinä tehtaat käyntiin, jos kohta niitä taas ajettaisiin alas? Ulkopuolisten käyttö taas on täysin loogista ja järkevää toimintaa - esim. sairauspoissaolojen tai kiireisen työjakson työkuormaa tasoittamaan.
Siis meinasitko että ulkopuolista työvoimaa voisi käyttää tuotannon töissä?Älä unta nää...