10 minuuttia päivässä riittää

Ei aina tarvitse juosta maratoneja, 10min reipasta juoksua päivässä riittää. Paino putoaa parissa kuukaudessa 10kg.

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/68116a24-900b-4b1b-9eba-fd1221451b70
42968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Itkoselle hyvä reeni. Joka uamu 10 minuuttia.

Äänestä

Rentoa treenata 1500m juoksua juoksemalla päivässä 1500m. Ei kaikkien tarvitse könytä 8min/vauhilla uamulenkkiä.

Äänestä
  • Juu. 10min hikijuoksu rentoa. Kuka jaksaa nylkyttää tuntia.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Juu. 10min hikijuoksu rentoa. Kuka jaksaa nylkyttää tuntia.

    10min progressiivinen juoksu sykkeen maksimialueelle nostaen. Parantaa kuntoa tehokkaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    10min progressiivinen juoksu sykkeen maksimialueelle nostaen. Parantaa kuntoa tehokkaasti.

    Minä aloitin nuorena poikana juoksemisen juoksemalla pari kertaa viikossa 3km kovaa. Ei silloin tiedetty mistään pk:sta.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Minä aloitin nuorena poikana juoksemisen juoksemalla pari kertaa viikossa 3km kovaa. Ei silloin tiedetty mistään pk:sta.

    Juu. Pk yliarvostettua sontaa. Kovaa se on juostava, jotta kunto kehittyy.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Juu. Pk yliarvostettua sontaa. Kovaa se on juostava, jotta kunto kehittyy.

    Tekisi mieli liittyä tähän 10min kerhoon. Lyhyt nopeus veto vain joka päivä pitää reippaana.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tekisi mieli liittyä tähän 10min kerhoon. Lyhyt nopeus veto vain joka päivä pitää reippaana.

    Niinpä. Kuka sanoi että kaikkien pitää hölkätä hitaasti ja pitkälle? Jos tavo on taviksen 1500m, voit juosta pk:ta kymmenen minuutin lenkillä.

    Äänestä

Pysyväään painon pudotuksen saat. Ulkoilu,ruoka rytmi kellon ajalla ja sihen ulkoilun kautta tulee uni rytmi.vähemän diki aikaa.enemän jää aikaa ulkolikunalle,ei tarvii juosta.Katsot mitä lapaat suuhusi.Jätä vina,tupakka, kaikki missä sokeria kuin valkoista vehnää.Laihdut.

Äänestä
  • Nii-i, mutta jos ei hotsita pitkät lenkit. 10 min rennon reippaasti rennompaa.

    Äänestä

Tärkeintä, että juokseminen on rentoa.

Äänestä
  • 10min juoksu rentoa on!

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    10min juoksu rentoa on!

    Juu. Maksimisykkeellä pikaisesti. Parantaa kuntoa hyvin.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    10min juoksu rentoa on!

    Olen ajatellut sama. Ensin kävelylenkki ulkona, jonka jälkeen loppunosto 10min juoksumatolla 5min/km vauhilla.

    Äänestä

Tavikselle 10min on jo hyvä rykäisy. Ei kaikista ole tuntikausia juoksemaan.

Äänestä
  • 10min kehittää lihasvoimaa, nopeutta ja tasapainoa. Ei turha treeni siis.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    10min kehittää lihasvoimaa, nopeutta ja tasapainoa. Ei turha treeni siis.

    Juu. 10min juoksullakin kehityt juoksijana.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Juu. 10min juoksullakin kehityt juoksijana.

    Hyvä toiminnallinen lihaskuntoharjoitus juu.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Juu. 10min juoksullakin kehityt juoksijana.

    Rento aloittelevan mailerin treeni.

    Äänestä

Ei muuten putoa paino 10 kg parissa kuukaudessa, ei ainakaan minulla vaan minulla paino pysyy samassa. Siksi onkin liikunta tärkeätä että paino pysyy samassa ettei se ala kohota. Oon tyytyväinen omaan painooni joka on 81kg ja oon 175cm pitkä. Enimmälti lihasmassasta koostuu kehoni. En koe edes viisaana sitä jos koko ajan paino alkaisi pudota ja eikä se paino voi loputtomasti koko ajan pudota eli väkisinkin seinä tulee aina vastaan ja keho alkaa reagoida negatiivisesti jos se paino nyt koko ajan tippuu . En ainakaan itse viitsi niin tehdä. Se miksi painoni pysyy samana, vaikka oon aktiivinen liikkuja(kävely&hölkkälenkkejä teen noin 5-14km pituisia, kesäisin myös 10-20km pyöräilylenkkejä joitaki kertoja ei kovin usein, mut kävely&hölkkälenkit on säännöllisiä ja otan myös välillä noin kerran viikossa juoksuvetoja, semmosta intervallia tai pois intervallista ja kerran viikossa punttia, vaihdellen painomääriä, eli raskaammilla ja kevyemmillä, vaihdellen) koska syön sen verran että paino ei tipu sillä jos söisin vähemmän, niin uskoisin jopa että mulla terveysongelmia alkaisi tulla kun mun keho on semmonen, että mun keholleni ei ainakaan sovi kovin semmone, että pitäs alakaa syyä vielä vähemmän, koska muutenkaan en minä syö nyt mitään isoja annoksia paitsi että silloin syön isompia annoksia kun harrastan liikuntaa, ja silloin lepopäivänä annoskoot on pienempiä eli useita kertoja päivässä pienin annoskokoin. Ja paljon juon vettä. Ruokaympyräni koostuu esim kalasta, lihasta, kasviksista, maitotuotteista ja viljatuotteista sekä vesi. Ravintolisiä ja vitamiineja en käytä juuri koskaan. Joskus ostan kaupasta proteeinirahkoja. Terveystilanteeni on hyvä eli ei ole mitään fyysisiä terveyshuolia.

En kuitenkaan voi sanoa että se mikä itselle toimii, niin se toimisi kaikille. Joillekin sopii se, että paino tippuu melkeinpä koko ajan, mut tietääkseni seinä tulee aina vastaan painonpudotuksessakin eli ei sitä koko ajan loputtomasti voi pudottaa ,muutenhan kuolisi.

Äänestä

Miusta tuntuu että 10min kiihtyvä treeni päivittäin kohottaa kuntoa paremmin, kuin 45min pk:ta, joka on yhtä tyhjän läpsytystä.

Äänestä

Monellako juoksijalla juoksun tavoite on painon pudottaminen?

Juoksu on todella huono tapa yrittää pudottaa painoa. Kaikkien tärkeintä on katsoa mitä suustaan laittaa alas ja minkä verran. Kulutusta lisää eniten pitkäkestoinen kevyt liikunta.

Äänestä

10min rentoa juoksua on.

Äänestä

10min parempi kuin ei mitään. Ei kaikkien tarvitse nylkätä maratooneja.

Äänestä
  • Kaksi tuntia nylkkyä päivässä rentoa on.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Kaksi tuntia nylkkyä päivässä rentoa on.

    Rentoa jos kamera mukana ja goproo akuissa riittää virtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Rentoa jos kamera mukana ja goproo akuissa riittää virtaa.

    Itse tykkäsin GoPro 10min hölkän naisesta.

    Äänestä

Rentoa jos kymmenen minuutin hölkkä motivoi. Voihan se olla, että 10min vk:ta on parempi kuin 40min pk:ta.

Äänestä
  • Itse nautin 40min reippaista pk-lenkeistä, mutta 10min vk:ta on rentoa myös.

    Äänestä

Ei juoksukestävyyttä voi saada 10 minuutin juoksuilla päivässä, juoksi sen sitten miten vaan.

Äänestä
  • Juoksumattomainikselta kuulostaa 10min päivässä hölkätä.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Juoksumattomainikselta kuulostaa 10min päivässä hölkätä.

    Mikä se on, minä juoksen aina tunnin lenkin juoksumatolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Mikä se on, minä juoksen aina tunnin lenkin juoksumatolla.

    Juoksumatolla päivittäin 10min niin laihut vuodessa 40kg.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Juoksumatolla päivittäin 10min niin laihut vuodessa 40kg.

    Ei ole yhtään tarvetta laihtua. En juokse laihtuakseni. Juoksen tunnin peruskuntolenkkejä ja sopivin välein myös tunnin vauhtikestävyyslenkkejä.

    Äänestä

Juoksen sen takia, että se on kivaa . Sellaisia 200-300 pyrähdyksiä teen ,ettei taito ruostu. Olen nääs jo 70 ja haudan välissä🤗😂

Äänestä

Kumpi parempi, 10min juoksua vai tunti kähöä? Kysyn vuoan.

Äänestä
  • 10min rentoa juoksua parempi.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    10min rentoa juoksua parempi.

    Juoskaa rennosti!

    Äänestä

Suosittelen Itkoselle 10min juoksua päivittäin.

Äänestä
  • Ukko voisi männä Muusen juoksukouluun.

    Äänestä

Hölkkää 10 minuutissa päivässä 2026, saat vuojen lopussa harjotuksia 3650 minuuttia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei aina tarvitse juosta maratoneja, 10min reipasta juoksua päivässä riittää. Paino putoaa parissa kuukaudessa 10kg.

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/68116a24-900b-4b1b-9eba-fd1221451b70

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu