Ainut tapa miten häpäisee on pukata Suomessa asuvien venäläisten omaiset Suomeen.
Suomessa asuu noin 30 000 venäläistä ja heidän vanhemmat asuu edelleen Venäjällä.
Monien vanhemmat on niin vanhoja sekä huono kuntoisia, ettei he pärjää yksin ilman apua ja heidän lapset sekä lasten lapset asuu Suomessa sekä nauttii paremmista elintasosta mitä heidän oman vanhemmat sekä isovanhemmat.
Venäjä häpäisee heidän kautta kaikki suomalaiset sekä Suomen valtion.
Meillä Suomessa suurin osa suomalaista huolehtii omista vanhemmistaan sekä isovanhemmista, mutta ulkomaalaiset on jättäneet omat vanhemmat sekä isovanhemmat oman onnensa nojaan maahan josta ovat Suomeen tulleet.
Tuli mieleen, että jos Venäjä aikoo häpäistä Suomen.
3
225
Vastaukset
- Anonyymi
Raja-Jooseppiin nimittäin tulee niin vähän turvapaikan hakijoita ja Muurmanskin kuvernööri ilmoitti, että heillä on pakolaiskeskus.
Jos Venäjä ottaa pakolaiset turvaan sekä maksaa heille siitä, että he jää Venäjälle niin he pystyy pelamaan törky vanhus-peliä vielä.
Ihmiset on itse vapaasta tahdostaan lähteneet omasta kotimaastaan ja jättäneet vanhukset eli omaisensa toisten vaivoiksi.
Jos et kunnioita omia vanhempia vaan jätät heidät yhteiskunnan vastuulle niin loukkaat sekä syrjit oman kotimaasi kansaa, mutta samalla syyllistyt myös sen maan kansan kunnianloukkaukseen sekä syrjintään josta olet hakenut oleskelulupaa.
Ei sillä ole mitään merkitystä haetko turvapaikan kautta oleskelulupaa, koska yhdenvertaisesti noissa on kyse samoista asioista!
Pitääkää omista vanhemmistanne huolta, koska potkaisen tämän vanhuksilla käyntiin ja kaikki tietää että asun yli 50vuotiaana vanhempieni luona.
Meillä kunnioitus sekä arvostus minun sekä vanhempieni kesken toimii.
Lasteni kanssa ei voi toimia, koska heidän pitää kunnioittaa omaa isää sekä hänen uutta puolisoa.
Ei tuo minua haittaa vaan isät hoitaa äitipuolien kanssa, koska kyseinen äitipuoli on jättänyt omat vanhemmat sekä isovanhemmat Suomen sisällä oman onnensa nojaan.
Minun isovanhemmat on olleet haudassa monta kymmentä vuotta jo!
Me suomalaiset pärjätään jotka pidetään omista vanhemmista huolta. Se on heidän häpeä jotka on omansa jättäneet heitteelle!
Kunnan ja valtion terveys- sekä turvallisuusaloilla töissä olevat jätetään pois. Nuo on pakollisia ja sekä niitä tarvii kaikki vauvasta mummoon/pappaan.
Päiväkodit, nuorisokodit sekä hoivakodit ja vammaishuolto on vapaehtoista.
Nyt keskitytään omista huolenpitoon suomalaiset pärjätään.
Inarin kunnan alkuperäisenä suomalaisena pärjään, koska olen vähemmistöä täällä ja saamelaisia, koltansaamelaisia sekä muualta tulleita suomalaisia on enemmän.
Äidin äiti on hyvä mummo ja äiti on AINA VARMA!
Hänellä oli vain 1 veli ja kaikki toiset oli sisko- sekä velipuolia joten karsin sukupuuta reilummin niin saan tämän toimimaan.
Me ollaan muutettu Suomeen Ruotsista, kun mummo on sairastanut syöpää. Äitini on ollut Ruotsissa, kun mummo oli saattohoidossa ja kuoli tuona aikana.
Äitini on tuonut enonsa kanssa mummoni Suomeen hautaan.
Ei äidin vanhemmilla ollut Petsamon Salmijärvellä asuessa omaa asuntoa vaan he on asuneet äidin enon ja hänen vaimon luona.
Sama asumis muoto jatkui myös Karigasniemellä ja jos he olis jääneet tuonne niin asuittais TURVEKAMMISSA edelleen!
Alkuperäiskansa ei omista maata, mutta kyllä ORJUUDELLA joku raja on!
Olen kirjoittanut, että syön perintöni ja vaadin palkat kun perintöjä jaetaan. Lain mukaan noin saa toimia.
Alkuperäiskansalaiseksi jos olen Suomeen syntynyt ja Inarin kuntaan niin miksi alkasin omimaan Suomen valtion maita, koska Suomen suomalaisena alkuperäiskansalaisena pärjään paremmin!- Anonyymi
Kuntakeskuksessa asuu Suomessa aina suomalainen väestö jos kunta on kaksikielinen.
Inarin kunta on kaksikielinen kunta ja Ivalo on Inarin kunnan kuntakeskus.
Raaseporin myös kaksikielinen kunta ja Tammisaari on heidän kuntakeskus.
Asuin Mustiolla eli Svartåssa jossa asuu ruotsin kielistä väestö ja kyllä olisin siellä ruotsia puhunut sekä pärjännyt ruotsin kielellä, mutta suomen kielinen väestö ei puhunut ruotsia vaan suomea joten kaikki toiset puhuttiin myös suomea.
Kyllä kerroin, että osaan ruotsia sekä ymmärrän, mutta ruotsi on ” ruosteessa” koska en ole puhunut pahemmin ruotsia.
Ei ole tarvinnut koskaan saamea puhua, koska saamelaiset on puhuneet hyvin sujuvasti suomea.
En ole koltan kieltäkään tarvinnut, koska hekin puhuu sujuvaa suomea.
Asuin noin 2vuotta Inarissa joka on saamelaisten kylä niin en tarvinnut saamea siellä vaan sujuvalla suomella tulin toimeen.
Itse piti saamea opetella ja opettaa lapselle, koska halus oppia saamea. Syy oli isänsä jonka on saamelainen.
Ei ollu isä opettanut lasta eikä äiti puhumaan saamea joten äitinä opettelin itse.
Tuli koulusta sekä väitti että olin opettanut väärin!
En varmasti ole opettanut väärin vaan olin opettanut OIKEIN ja sanoin lapselle : Ei nehän saamelaiset osaa opettaa itsekkään saamea jota me puhutaan!
Minä olen alkuperäiskansaa jolta on kielletty oman äidinkielen käyttö kokonaan ja väittävät, etten muka osaa puhua.
Minä puhun Inarin ja Utsjoen kunnan alkuperäiskansojen Ruijan lapinkieltä joka on niin vanha kieli, että sitä harva enää nykyisin edes osaa!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1396062Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1843714- 292683
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4672657- 2012335
- 1841968
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1291469- 581284
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371274Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha721056