ensimmäinen keskustelu ravinnosta ja sen merkityksestä laihdutukseen? Eikö luuloihin perustuvia höpinöitä ole jo riittävästi?
Missä viipyy
Anonyymi-ap
19505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mitä keskustelemista siinä on? Jokainenhan tietää, että kun syö enemmän kuin kuluttaa, silloin lihoo.
Jokainen tietää myös, että rasva, kaikki rasva on erittäin energiapitoista ja siitä lihoo helposti. Porkkanaa taas saa syödä mahan täydeltä ja siitä ei juuri liho. Mitä keskustelemista tosiasioissa on? Mielipiteet ja makuasiat sen sijaan voi jättää omaan arvoonsa.
Mitähän sinä luulet? Rasva ON erittäin energiapitoista. Sitä tosiasiaa et voi muuttaa miksikään eikä voi muuttaa kukaan muukaan. Joka muuta väittää, on joutunut jonkun huu-haa uskonlahkon pauloihin. Mutta uskonasioihin on vaikea vaikuttaa tiedolla.
Miksi kukaan edes söisi porkkanoita? Eihän siitä saa juurikaan energiaa.
Se on hyvää juuri laihduttamiseen, kun siitä saa vain vähän energiaa. Se on silti terveellistä!
Eikö luuloihin perustuvia höpinöitä ole jo riittävästi?
Miksi yrität tuputtaa niitä lisää?
En sano terveysvaikutuksista mitään, mutta Veijon dieetti ei ole ekologisesti kestävällä pohjalla. Sillä ei ruokita maailman suita. Tosin ei sitä kovin moni noudatakaan, prosentti lienee vieläkin pienempi kuin THL:n suositusten mukaisessa dieetissä, molemmat ovat vain harvojen suosimia marginaali-ilmiöitä.
"Mitähän sinä luulet? Rasva ON erittäin energiapitoista."
Ja?
Eikö luuloihin perustuvia höpinöitä ole jo riittävästi?
Pelkkää luuloihin perustuvaa höpinää.
Rasva LIHOTTAA
Läski NOSTAA ihmisen painoa jos se on vaikkapa kertynyt vatsan kohdalle tai reisiin.
"Läski NOSTAA ihmisen painoa jos se on vaikkapa kertynyt vatsan kohdalle tai reisiin."
Luista luuloistasi. Sokeri/ hiilihydraatti on se mikä lihottaa.
Tuskin leipää, puuroa ja perunaa pystyy syömään niin paljoa, että niistä lihoo. Kyllä lihomiseen tarvitaan voita, kermaa ja läskiä.
"Tuskin leipää, puuroa ja perunaa pystyy syömään niin paljoa, että niistä lihoo. Kyllä lihomiseen tarvitaan voita, kermaa ja läskiä."
Luulilla mennään
Eikö luuloihin perustuvia höpinöitä ole jo riittävästi?
Ilmeisesti ei, koska tuputat niitä koko ajan lisää.
Luulot on usein just vain höpinöitä. Mutta kun paljon syö, niin tulee paljon tuotosta;
https://youtu.be/lH-FPxRVVrs?si=cga3FJdXsDR7GE-b
Eikö luuloihin perustuvia höpinöitä ole jo riittävästi?
Pysyvään painonpudotuksen ei ole muuta tietä kuin pysyvät muutokset ruokailutottumuksiin ja elintapoihin. Aloittaa voi vaikka siitä, että pitää huolen jotta päivän ja viikon syömisistä 80 % on terveellistä ruokaa ja 20 % voi sitten olla jotain herkuttelua johon voi sisältyä kohtuudella myös niitä muutoin kiellettyjä ruoka-aineita. Ruokailurytmi on myös tärkeää, ei syödä
suuria annoksia kerralla vaan pyritään jakamaan syömiset pienempiin kerta-
annoksiin ja syödä pitää 5-6 kertaa päivässä (aamiainen, lounas, päivällinen, iltapala ja
välissä välipalat). Terveellisestä ruuasta löytyy vaikka miten paljon tietoa netistä ja painopudotus- ja kalorilaskureita voi käyttää apuna, kun rakentaa itselleen sopivaa ruokavaliota. Liikunta ja nimenomaan lihaskunnon ylläpito on myös tärkeää painon pudotuksessa ja painon hallinnassa (lihas kuluttaa enemmän kaloreita kuin läski).
Mitä mieltä olet veijon dieetistä, jossa syödään paljon suolaisia lihajalosteita?