Metsät suojeltava

Anonyymi-ap

Luonnonhoidolla monimuotoisempia talousmetsiä
Hallitsemme talousmetsien luonnonhoidon ja monimuotoisuuden lisäämisen. Tärkeitä tutkimus- ja osaamisalueita ovat mm. lahopuun määrä ja laatu, säästöpuut, luontokohteet ja hakkuumenetelmät. Tutkimustiedon perusteella tiedetään metsätalouden monimuotoisuutta hyödyttävät toimet sekä se, mitä luontotyyppejä voidaan auttaa luonnonhoidolla, ennallistamisella tai kohteen säästämisellä talousmetsissä.

Tuulipuistoja lisää, niin Suomi näyttää mallia, miten metsiä suojellaan.
Joka vuosi Suomessa tuhotaan metsämaata, yli; 1000ha. tuulipuistojen takia.

1

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsa/56bbf515-c292-5495-81d2-c6a445f5cd09
      Vuokrasumma jakautuu yleensä niin, että tuulimyllyn tontin omistaja saa 30–50 prosenttia vuokratulosta ja loppu jaetaan lähikiinteistöjen kesken.

      Monella metsätilanomistajalla on merkittävät ansiotulot palkasta tai työeläkkeestä. Kun näiden ansiotulojen päälle saadaan tuulivoimavuokratuloa niin kyseistä tuloa verotetaan niin sanotulla marginaaliveroprosentilla (henkilökohtaisen verokortin lisätuloveroprosentti), ja näin tuulivoimavuokratulosta peritään todellisuudessa 40–50 prosenttia veroa. Tämä on merkittävästi korkeampi verokanta kuin pääomatulojen 30–34 prosentin verokanta.

      Paljonko jää myllyn maan vuokraajalla?
      Tuulivoimakriitikoiden mukaan purkukustannukset voivat jäädä maanomistajan kustannettavaksi. Tuulivoima-kansalaisyhdistyksen hallituksen jäsenen Sari Murron mukaan useimmissa tapauksissa vakuuksia ei ole tai jos onkin, se on liian pieni.

      – Se on yleensä 25 000 euroa. Sillä ei edes nosturi liikahda mihinkään.
      Sen mukaan 10 tuulivoimalan puistossa yhden voimalan purkukustannus on tapauskohtaisesti vaihdellen noin 60 000–120 000 euroa, kun kaikki voimalat puretaan samalla kertaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1661
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1618
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1518
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1308
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1194
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      94
      869
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      209
      785
    Aihe