Mannerheim ja kunniamerkit on siirretty pois sankarihautausmailta ja presidentinlinnasta häpeämättöm
”Bling bling” – Oma puoluelehti Demokraatti sivaltaa Sanna Marinia pröystäilystä
”Nyt itsenäisyyspäivän mitalitkin kelpaavat bling bling -somisteiksi”, Demokraatin analyysissä otsikoidaan.
Sanna Marin nähtiin kättelemässä presidenttiparia Linnan juhlissa. Ilta jatkui Kämpin sviitissä.
Tekijän kuva
Solmu Salminen
Eilen klo 17:34
SDP:n pää-äänenkannattaja Demokraatti on julkaissut puolueen entistä puheenjohtajaa, aiemmin SDP:ssä hurjaa suosiota nauttinutta Sanna Marinia kritisoivan mielipidekirjoituksen.
Politiikan toimittaja Simo Alastalo luo analyysissään yleiskuvan vaurauden näyttämisestä Suomessa. Alastalon mukaan jossain vaiheessa nousukasmaisuudesta on tullut hyve, ja ihmisillä on ”lupa esitellä kallista ruokaa, uusia vaatteita ja matkoja”.
Kirjoitus siirtyy seuraavaksi Mariniin.
– Hän [Marin] ei kuuntele oopperaa tai seurustele diplomaattien kanssa. Hän bilettää Suomen kalleimmassa hotellihuoneessa seuranaan muun muassa vauraudellaan leveilevä kiinteistönvälittäjä, Alastalo kirjoittaa.
Marin julkaisi itsenäisyyspäivältä somemateriaalia, jossa muun muassa makoili Kämpin Mannerheim-sviitissä yhdessä muiden yksityisbileiden vieraiden kanssa. Toimittajan mielestä viesti on ”hyvin bling bling”.
– Mannerheim ja kunniamerkit on siirretty pois sankarihautausmailta ja presidentinlinnasta häpeämättömän kaupalliseen, omia saavutuksia ja vaurautta esittelevään ympäristöön, kirjoittaja kuvailee Marinin somesisältöä.
Ex-pääministeri Sanna Marin (sdp) osallistui Linnan juhliin keltaisessa iltapuvussa. Edellä kättelyjonosta poistuu Marinin edeltäjä SDP:n puoluejohdossa ja hallituksessa, Antti Rinne. KIMMO BRANDT/COMPIC/AOP
Mannerheim ja kunniamerkit on siirretty pois sankarihautausmailta ja presidentinlinnasta häpeämättöm
Anonyymi-ap
1
141
Vastaukset
- Anonyymi
NÄIN ON ADREI KOMMARI VAKOOJA KARKOITETTAVA SUOMESTA
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2344502Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752934- 472443
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451747- 781419
- 211251
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831222PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137939- 69908
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86874