Hyvää suomea

13

274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä testi oli palstalla jo eilen, jonkun toisen aloituksena.
      Sain 11/13

      • Hyvä tulos, sama kuin mulla =)
        Noiden Ilta sanomien visojen sujteen ei voi olla koskaan 100% varma onko joku, esim. Rande laittanut jo palstalle. Saapahan sitten useampi ihminen tehdä tämän.


      • Norppa83 kirjoitti:

        Hyvä tulos, sama kuin mulla =)
        Noiden Ilta sanomien visojen sujteen ei voi olla koskaan 100% varma onko joku, esim. Rande laittanut jo palstalle. Saapahan sitten useampi ihminen tehdä tämän.

        Ei niin, mikään ei ole varmaa. Eikä tällä kertaa asialla ollut Rande, vaan scrg oli nopeampi. Onpahan enemmän vaihtoehtoja. 😊

        Kiva, kun jaksatte laittaa visoja! 👍


      • tosi.typy kirjoitti:

        Ei niin, mikään ei ole varmaa. Eikä tällä kertaa asialla ollut Rande, vaan scrg oli nopeampi. Onpahan enemmän vaihtoehtoja. 😊

        Kiva, kun jaksatte laittaa visoja! 👍

        Visat on kivoja laittaa ja kiva kun on välillä muitakin, jotka laittaa.


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍒 ­N­­­y­m­f­­o­m­­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#181604864

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Tuloksesi: 12 / 13
      Eeppinen suoritus!
      ...tai siis mahtava suoritus! Olet todellinen suomen kielen taitaja, sillä tunnistit englannista peräisin olevat ilmaisut erinomaisesti. Tästä on hyvä jatkaa.

      >simiti<

      • Tosi hyvä suoritus!


    • Anonyymi

      Tuloksesi: 13 / 13
      Eeppinen suoritus!

      - Sheena

      • Tosi hieno tulos!


    • Nämä ovat kivoja testejä. Sain kerrankin täydet pisteet. :D

    • Anonyymi

      Se on "suomen kieli". Ei kirjoiteta yhteen.

      • Entä ruotsinkieli. Se oli kauheeta, ainakin sillon kun Tipi sitä opetti. mutta nyt se on mun harrastus.

        Ja tästä testistä sain vain 9, en ymmmärrä miks näin huonosti. Se pitkässä juoksussa, se on mun mielestä ollu jo kauan, niin kauan kuin muistan, niin sitä on käytetty.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3497
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3030
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2478
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1848
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1561
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1113
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1100
    Aihe