Kerroin yhdelle tutulle, joka opiskelee yliopistossa sosiologiaa, että haen psykologiaa opiskelemaan. Hän kysyi: "Ai niinkö? Miten sinä pystyt?" Sitten hän kertoi kahdesta kämppiksestään jotka opiskelevat kolmatta vuotta psykologiaa ja ovat kuulemma jonkun "itseymmärrys"-kurssin luentojen jälkeen aina olleet ihan rikki. Hän myös kertoi miten rankkaa psykan opiskelu ja työelämä ovat henkisesti. Onko se todella niin rankkaa?
Psykologian opiskelu rankkaa????
3
3421
Vastaukset
- riippuu ihmisestä
Jos olit hikupelle, joka veti kymppiä joka aineesta ulkoaopettelemalla, niin luultavasti oppivan opiskelutyylin omaksuminen voi viedä jonkin aikaa ja voi tuntua turhauttavalta.
opiskelu on täsmälleen niin rankkaa kuin siitä itse tekee. - Mistä roikkuu
Pitemmän päälle psykan opiskelussa ei ole muuta rankkaa kuin että jos olet nainen niin sinun kajahtamisesi todennäköisyys on 50% tullessasi vaihdevuosi-ikään. Epäilen, ettei se johdu kuitenkaan psykan opiskelusta nuoruudessa vaan siitä, että pääsykokeet suosivat pohjimmiltaan henkisesti tasapainottomia naisia (kuten sosiaalialalla ja opettamisessa) eikä psykologian opiskelusta ole hyötyä henkiselle tasapainolle. Itsetuntemus ja lievä tasapainottomuushan kulkevat käsi kädessä.
Psykologia ei kerro ihmisestä syvällisesti yhtään mitään vaan luo sellaisen illuusion osatotuuksien avulla. Jos on herkkäuskoista tyyppiä niin toki noista aineksista saa aikaiseksi dramaattisen "itsetuntemus"-kurssin, mutta se perustuu vetäjän suggestioon eikä faktoihin. Muista noilla kursseilla, että se vetäjä puhuu sinun kuvajaisellesi eikä sinulle. Mutta stressinsietokykyä nuo kurssit kasvattavat.
Psykologiassa on siis paljon postmodernia hömppää, joka perustuu siihen, että rinki ihmisiä vakuuttaa toisensa jostain näkemyksestä, joka siten muuttuu faktaksi.
Työelämän rankkuus riippuu ihan moraalista. Mitä huonompi moraali psykologilla on niin sitä helpompaa.- just joo
Siinä varsinainen asiantuntijan kommentti... =) Ehkäpä tarkoitettu provoksi, mutta sormeni syyhyävät vastaamaan esitettyihin "syytöksiin" jollain tavalla.
Psykologia ei ole mikään pseudotiede. Samat tutkimusmenetelmät ovat käytössä psykassa kuin muissakin yhteiskuntatieteissa. Tutkimuskohde on sama kuin muissakin ihmistieteissä, näkökulma vain hieman erilainen. Psykologia, kuten muutkin tieteenalat, pyrkii tarkastelemaan tutkimustuloksiaan kriittisesti. Psykologista tietoa ei myöskään tehdä eikä käsitellä mystisesti minkään pienen ryhmän sisällä, vaan tutkimustulokset ovat avointa riistaa kaikille tieteenharjoittajille. Tuskin siis mistään pienen piirin uskomuksista on kyse... Kriittisyyden, avoimuuden, objektiivisuuden ja luotettavuuden vuoksi psykologiatieteen tarjoama tieto ihmisestä on mielestäni enemmän lähellä totuutta kuin nk. keittiöpsykologia eli arkiajattelu.
Osatotuuksia varmaan monet psykologiankin tutkimustulokset ovat siinä mielessä, että ne käsittelevät asiaa aina vain yhdestä näkökulmasta. Mutta eivät muutkaan tieteenalat kykene tekemään yhtä ainoaa niin eheää teoriaa (luonnontieteistä en tiedä), että sillä kyettäisiin tarkastelemaan tutkimuskohdetta tyhjentävästi.
Ei psykan opiskelu ainakaan minusta mitään erityisen rankkaa ole. Opintoviikkoja kyllä saa vähän hintsusti muihin aloihin verrattuna, että siinä mielessä töitä saa kyllä tehdä. Lisäksi kaikki kirjat ovat ainakin meillä englanninkielisiä, mutta näinhän on joillain muillakin aloilla. En tiedä minkälaisesta "itsetuntemus" -kurssista alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti, mutta tällaisia kursseja ei meidän opinto-ohjelmaan juuri kuulu. Eikä muissa yliopistoissa niitä ilmeisesti ole lainkaan. Psykologian opiskelussa ei mielestäni ole pääasiassa kyse mistään oman navan kaivelemisesta, vaan pyrkimyksestä ymmärtää ihmistä keskimäärin. Varmaan moni psykologiaa opiskeleva on sellainen pohtijaluonne, mutta en nyt siitä vetäisi vielä johtopäätöksiä kenenkään "kajahtamisesta".
Työelämä voi psykologilla todella olla rankkaa, mutta sekin riippuu pitkälti siitä, millä sovellusalueella työskentelee. Mahdollisuuksia on onneksi kuitenkin monia. Rankkaa se työ on monilla muillakin, esim. sosiaali- ja terveyspuolella työskentelevillä. En kuitenkaan lainkaan valita opintojani tai tulevaa työtäni, koska tunnen olevani oikealla alalla!
Tsemppia kaikille tuleville psykologeille pääsykoeruljanssiin, se kun taitaa olla rankinta koko projektissa ! =) Hauskaa kesää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3112324Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2342162Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano511367- 871271
- 1021216
Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta431215- 821211
Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1621187Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.201094- 1171080