Mielipiteet plug-in hybridin/sähköautoilusta vaihtoautona? Tarkoituksena olisi ostaa perheelle toinen auto bensa auton rinnalle. Lähtisin tuohon mukaan, mutta olen vähän skeptinen akun toimivuudesta. Akkutakuutakin tarjotaan kumpaakin auto tyyppiin max 160tkm asti, mikä mielestäni on aika vähän.
Hybridi/sähköautoilu järkevää vai ei?
Anonyymi-ap
6367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt olen ajanut jo 5-vuotiaalla plugarilla, ja parin vuoden sisällä se vaihtuu sähköautoon. Bensa tai diesel eivät ole enää vaihtoehtoina. Akkujen kesto ei huoleta.
Tulisiko auto vain paikallisajoon? Vähän käytetty sähköauto olisi järkevin vaihtoehto, mutta vain, jos kotona on latausmahdollisuus. Esim Renault Zoe 40 kwh: n akulla vm -16 eteenpäin, niitä saa n. 14 000 e, toimintasäde kertalatauksella n. 250-300 km, B mallin mersujakin saa tuohon hintaan, mutta range vain alle 200 km ja vain hidaslatauksella.
Aika moni omasta tuttavapiiristä on vaihtanut sähköautot takaisin bensaan tai hybridiin. Hybridihän on tavallinen polttomoottoriauto mutta tyhmille.
Kyllä ihmettelin monet kerrat että miksi ihminen ajaa sähköllä jos sillä ajaminen on tuollaista tuskaa. Maaseudulla ei ole latauspaikkoja ja suurissa on mutta niissä ei ole koskaan tilaa. Kerran kävi niin että Helsingissä oltuamme kaverin kanssa etsimme latausasemaa mutta kaikki oli tyhjiä. Kun akku oli lähes tyhjä niin luovutimme. Auto parkkiin halliin ja odottelemaan. reilun 30 minuutin päästä vapautui paikka ja röyhkeästi kiilasimme muiden eteen. Se on aika raadollista peliä.
En suosittele missään nimessä sähköautoa.
Kaikenlaisia tarinoita se kateus laittaa keksimään.
Itse asun omakotitalossa ja ajan max 50 km päivässä niin sähköauto on ehdoton. Edellisellä ajoin 70000 km ja pisin yhtämittainen ajomatka oli alle 100km. Ajaminen sähköllä on tosi halpaa.
Näitä vastaavia uutisointeja tullut tiheään, että itse laittanut joksikin aikaa suunitelmat jäihin. Täytyy pari vuotta seurata, että minkälaisiksi markkinat vakiintuvat ennen ostopäätöksiä. Etenkin kun markkinoille juuri tullut idän ihmeitä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suosio-suli-nopeasti-taas-yksi-autojatti-leikkaa-sahkoautonsa-tuotantoa/01e64f50-9119-4d1c-85c1-a561efc73609