Oletteko koskaan miettineet miksi?

Olkoon kysymyksessä ns. Demokratia tai diktatuuri asioista päättää aina vain se alle 10 % kansanosa?

Mikä tekee maasta demokraattisen? Sekö, että voi äänestää vaikka sillä äänellä ei olisi vaikutusta lopputulokseen?

Suomessakin nyt tehdään päätöksiä jotka hyödyttävät alle 10 % kansanosaa, aivan samoin mitä paskamaa Venäjällä.

AV
18276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

En ole koskaan jaksanut miettiä tuota loppuun asti. Nukahdan monesti kolmen minuutin jälkeen.

Äänestä
  • Anna mä pistän lisää vettä myllyyn :)!!! Mua ei kiinnosta olla poliittisesti korrekti, sillä yhteiskunnallinen degeneraatio on ylittänyt rajan jo aikoja sitten. Sitä suuntaa suojellaan valtiollisesti massapropagandan ja poliittisen korrektiuden masinoimina. https://www.youtube.com/watch?v=OMjx9Z8RpuI.

    Äänestä

"Mikä tekee maasta demokraattisen? Sekö, että voi äänestää vaikka sillä äänellä ei olisi vaikutusta lopputulokseen?"

Tuo mainitsemasi sekä se että asiat on aina mahdollisimman vaikeita toteuttaa vaikka ne olisivat eduksi. Nythän taas saimme seurata rajakriisiä jonka seurauksena tuli lisää eläätejä suomeen, ja kaikki vain siksi että demokratian vuoksi hallitus oli joutunut kuuntelemaan ihmisoikeusinisisjöitä ja noudattamaan typeriä ylitulkittuja lakeja vaikka kaikkien järki sanoo että että tuollaisessa tilanteessa olisi pitänyt vain todeta että rajaa ei avata ollenkaan koska siellä on laittomia tulijoita. Tai jos olisi avattu ne laittomat tulijat olisi kaikki käännytetty, jos ei olisi suosiolla kääntyneet teatterin sijaan ne olisi ammuttu niin kuin kuuluisi tehdä väkisintunkeutumistilanteessa. ns, diktatuurissa asiat olisi voitu hoitaa niin kuin kuuluukin Suomen kansan eduksi.

-harmiseikirj-

Äänestä

Siksipä demokratioita ei ole olemassakaan.

Äänestä

Perussuomalaisessa demokratiassa on yksi mies, joka on ollut aina oikeassa ja näkee myös tulevaisuuden.
Hän on todellinen valtakunnan johtaja, jota entinen kokoomuslainenkin, Ville Rydman, silmät loistaen ihailee.

Äänestä
  • Se äitelä presidenttikisaan tehty TV-mainos Jussi oli oikeassa siitä tästä ja tuosta oli jotain tod järkyttävää

    Äänestä

Selvä ero ainakin siinä, ettei sananvapautta rajoiteta.

Nythän on kuitenkin näin, että kaupalliset lehdet julkaisee kaikkea mikä kohauttaa ja myy.

Ihmiset ähkyvät infomaatiotulvassa ja tapahtumien vyöryssä, vaikka ovat maaneet viimeiset kolme vuotta samalla paikalla sohvalla, ilman tarvetta liikahtaa mihinkään.

Haluatko rajoitettua ja valmiiksi purtua vai rajoittamaton ja kaaosmaista?

Äänestä

Politiikka on parhaimmillaankin harhautusta, enimmäkseen se on valehtelemisen taitoa.

On politiikka ja on business. Jos haluaa ymmärtää maailmaa ja sitä miten se toimii, pitää seurata businesta ja rahan liikkeitä. Isot päätökset tekee isot omistajat, ei poliitikot.

Äänestä

Vihervasemmiston touhun laittaisin suoraan verranolliseksi diktatuuriin. Väkisin ajetaan vähemmistön mallia ja elämäntapaa enemmistön edelle ja vähemmistö pyrkii päättämään enemmistön elämästä, työstä, harrastuksesta, syömisestä, asumisesta yms.
Tuo on vallanhalua ei demokratiaa. Kuten alkuun raja kysymyksessäkin nähtiin, että yksi vihervasuri voi torpata hetkeksi jopa koko enemmistöhallituksen päätöksen ja se on myös merkki siitä että demokratialle näytettiin keskaria.

Äänestä
  • Väkisin ajatetaan vähemmistön mallia ja enemmistöä ahtaalle, eiku mitä?

    Äänestä

Törpöt persujen äänestäjät halusivat noin.

Kaikki eivät aina äänestä omia etujaan. Joskus toisilta riistäminen on hurmoksellisinta, vaikka siinä menisi omakin toimeentulo samalla.

xLiner

Äänestä
  • Sinulle persu on sinun etujen vastaista. Yhtälailla minä sanon, että vihervasuri idiootit äänestävät omaa ja suomen etuja vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sinulle persu on sinun etujen vastaista. Yhtälailla minä sanon, että vihervasuri idiootit äänestävät omaa ja suomen etuja vastaan.

    Pellepersu trollailee ja on tyhmä kuin saapas.

    Äänestä

Mielipiteisiin vaikutetaan. Yksikin ihminen voi vaikuttaa. Kesällä 2018 kukaan ei tiennyt kuka on Greta Thunberg. Joulukuussa 2018 yhdysvaltalainen Time-aikakauslehti valitsi Thunbergin vuoden 2018 maailman 25 vaikutusvaltaisimman nuoren joukkoon. - Tämä on vain yksi esimerkki siitä, että yksikin ääni vaikuttaa, jos se on riittävän kuuluva ja sinnikäs. - Jos se ääni tarkoittaa sitä, että yhtenä päivänä neljässä vuodessa käyt kopissa kirjoittamassa numeron paperiin ja sitten vain istut persiilläsi katsomassa kuinka ämmän käy, niin se edustuksellisuus saattaa tosiaan näyttäytyä melko turhauttavana.

Demokratiassa sinulla on vapaus paitsi äänestää, myös käydä poliittista keskustelua, kritisoida ja vaikuttaa mielipiteisiin. Niinhän sinä juuri teit.

Edustuksellinen demokratia on erilaista kuin suora demokratia. Moni ei ymmärrä niiden eroa ja olettaa, että saa käytettäväkseen kaiken sen tiedon, mitä esimerkiksi kansanedustajat saavat ja pettyy, kun odotuksensa eivät täyty.

Suomessa käydään eduskuntavaalit neljän vuoden välein. Seuraavat pidetään v. 2027. Kolmen vuoden päästä vaalikampanjat alkavat olla kiihkeimmillään. - Kannattaa alkaa vaikuttaa mielipiteisiin jo nyt.

Äänestä
  • Monet öyhöttäjät ja kiihkoilijat voivat olla vaikutusvaltaisia, mutta se ei ole synonyymi fiksuudelle. Olihan Saksassakin aikoinaan vaikutusvaltainen herra josta historiankirjat kohisevat edelleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Monet öyhöttäjät ja kiihkoilijat voivat olla vaikutusvaltaisia, mutta se ei ole synonyymi fiksuudelle. Olihan Saksassakin aikoinaan vaikutusvaltainen herra josta historiankirjat kohisevat edelleen.

    Minä en ota kantaa Thunbergin fiksuuteen.
    Vastasin aloitukseen, missä verrattiin demokratiaa diktatuuriin (tästä olen eri mieltä), pohdittiin mikä tekee maasta demokraattisen ja voiko yhdellä äänellä vaikuttaa (kyllä voi).

    Äänestä

Eiköhän tehdä niin, että muutat ihannemaahasi Venäjälle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olkoon kysymyksessä ns. Demokratia tai diktatuuri asioista päättää aina vain se alle 10 % kansanosa?

Mikä tekee maasta demokraattisen? Sekö, että voi äänestää vaikka sillä äänellä ei olisi vaikutusta lopputulokseen?

Suomessakin nyt tehdään päätöksiä jotka hyödyttävät alle 10 % kansanosaa, aivan samoin mitä paskamaa Venäjällä.

AV

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu