Kunnan palkkapolitiikka

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olhan kunnan palkkapolitiikasta?

7

563

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeaan suuntaan menossa. Vaativuusarviot tehty ja palkan perusteet siis kaikille tiedossa.

      • Anonyymi

        Voisiko joku kertoa perusteet 500 euron korotukseen ja 50 euron korotukseen kuukaudessa.


    • Anonyymi

      Näkyy olevan naapurikunnissa yli 8000e/kk johtajien palkat. Hyvinhän Laura on pestinsä hoitanu, vaikka varmasti on etu- ja takahuoneessa ollu soraääniä. Koska viimeksi Muoniossa on ollu näin näkyvä kunnanjohtaja?

      • Anonyymi

        Näkyvyyestä ko palkka maksethan?


      • Anonyymi

        Isommissa kunnissa 8000. Kunnan hommista meni soten matkassa 30 - 40 prosenttia kokohnainen toimiala. Johtajan palkka vain nousee. Tuota mie en ymmärrä eikä sitä kyllä ymmärrä moni muukhan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isommissa kunnissa 8000. Kunnan hommista meni soten matkassa 30 - 40 prosenttia kokohnainen toimiala. Johtajan palkka vain nousee. Tuota mie en ymmärrä eikä sitä kyllä ymmärrä moni muukhan.

        Palkka nousee pomola yli 20 prossaa kahessa vuessa nouseeko muila. Eli vuen 24 alussa 500 vuen25 alussa 500 ja vuen 26 alussa 500. Eikö se ole kahessa vuessa 1500.


      • Anonyymi

        Kyllä Muoniossa on ollut kunnanjohtajat yleensä näkyviä.

        Onhan nuo kunnan johtavien virkamiesten koulutusvaatimukset muuttuneet. Aikaisemmin vaadittiin joku yhteiskunnallinen tutkinto, nykyään riittää mikä tutkinto tahansa, kun on korkeakoulututkinto. Aika yleinen kunnanjohtajan tutkinto näyttää olevan kasvatustieteiden maisterin eli luokanopettajan tutkinto.

        Aikoinaan naureskeltiin, että Englannissa voi päästä pankinjohtajaksi vaikkapa filosofian tutkinnolla, kun meillä piti olla kaupallinen tutkinto. Nykyään on sama tilanne meillä. Lähes joka virkaan ja toimeen ovat ovet avoinna, kun on joku korkeakoulututkinto. Ihmekös se on, jos maan taloudella menee niin kuin menee. Tietenkin pääsyyllisiä ovat poliitikot ja sitä kautta me kaikki äänestäjät.

        Tällä hetkellä kunnilla, erityisesti pikkukunnilla, pyyhkii hyvin. Siihen ovat vaikuttaneet monella kunnalla valtion velkarahoituksella rahoitetut korona-avustukset. Muoniolla on lisäksi tuo maanlaajuisesti tunnettu, suuri yksityinen yritysrypäs. Se on todellinen Muonion kunnan pelastus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      97
      2925
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1393
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe