Miksi autossa pitäisi juoda kahvia?

Anonyymi-ap

Nykyajan kermapeffoilla pitää olla kaiken maailman kahvimukit autossa. Miksi?

https://www.toyota.fi/toyota-way/autot-ja-varusteet/sahkoinen-toyota-proace-verso-ev-vie-eika-vikise

Eikö ne kahvit voi juoda ennen duuneja kotona, tai sitten jossain kahvilassa/huoltsikalla? Ihan keraamisista/porsliinisista kupeista, jotka voi pestä. Mikä helvatan hulluus on levinnyt joka iikalle, eli pitää ostaa kalliilla hinnalla se kertakäyttömukiin laitettu kahvi ja juoda sitä metrossa, autossa, junassa tai esimerkiksi lääkärikeskuksen käytävässä? Luonnonvaroja haaskataan ja moni heittää sen kipon sitten tuonne tienposkeen.

16

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Amerikkalaisessa kulttuurissa ihannoidaan jatkuvaa napostelua ja juomista.

      • Anonyymi

        Elokuvista matkittua, mutta nuoret juo nykyään vähemmän kahvia, niillä on sitten energiajuomat.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        💋 ­­N­­­y­m­­f­o­­­m­­­a­a­­n­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Toyotassa pitää olla omat kahvit mukana, ei sitä arka ja pelkäävä Toyotisti uskalla lähteä tuhlaamaan ja vieraita kahveja ostamaan, jos se olisi vaikka jotain tumma paahtoa ja vahvaa ettei kuravatsa sitä kestä.

      • Anonyymi

        Mustaksi poltettu paljon pahempi vatsalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mustaksi poltettu paljon pahempi vatsalle.

        Väärin, tumma paahto on vatsaystävällisempää. Kannattaa tutkia ja lukea asiasta, eikä mennä omilla väärillä mielipiteillä.
        Vaalea paahto on suomalainen omituisuus joka juontaa pula-ajasta jolloin ei haluttu paahtaa papuja kunnolla, koska siitä tuli keveämpää ja se tiivistyi liikaa ja papuja tarvittiin enemmän 1/2 kilon pakettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin, tumma paahto on vatsaystävällisempää. Kannattaa tutkia ja lukea asiasta, eikä mennä omilla väärillä mielipiteillä.
        Vaalea paahto on suomalainen omituisuus joka juontaa pula-ajasta jolloin ei haluttu paahtaa papuja kunnolla, koska siitä tuli keveämpää ja se tiivistyi liikaa ja papuja tarvittiin enemmän 1/2 kilon pakettiin.

        Väärin, kannattaa luottaa omiin tuntemuksiin vatsassa ja faktoihin minkä tahansa ruuan polttamisesta mustaksi. Grillituotteetkin kannattaa grillata miedommalla lämmöllä pitempään, läpikypsiksi vaaleapaahdon värisiksi pinnalta eikä polttaa mustaksi pinnalta ja jättää punaiseksi sisältä.

        Tumma paahto hävittää kahvin oman maun ja maistuu lähinnä hiilelle tai muille palamistuotteille. Nykyään kahvinporoissa ei ole edes parkkihappoja, eikä ne olleet ongelma ennenkään vaikka pannukahvi kiehautettiin. Suomessa myös ymmärretään käyttää maitoa kahvissa, toisin kuin monissa muissa maissa.´

        Monet hölmöt maksaa kovempaa hintaa poltetuista kahveista ja pakkaus on esim 450g 500g sijaan.


    • Anonyymi

      Pahimmilla vielä kipataan se kahvimuki naapurin syliin tai jaloille (koettu muutaman kerran).

    • Anonyymi

      Toki jälkkärikahvit on paikallaan sen jälkeen.

    • Anonyymi

      Avauksen kysymys on typerä. Ei autossa pidä juoda kahvia. mutta sitä voi ja saa juoda jos haluaa. Voihan se olla jopa hyväksi jos ajaa pitkää matkaa, se piristää.

      • Anonyymi

        Ei pahvimukissa pysy kauaa lämpimänä, kannattaa juoda pysähdyksissä siellä mistä ostaakin. Vanhoilla tesloilla ja muilla patteriautoilla kun joutuu lataamaan talvella 100km välein niin tulee niitä kahvitaukoja ihan tarpeeksi.


    • Anonyymi

      Hei!Termosmukejakin on.

    • Anonyymi

      Se on sellaista länsimaista hapatusta tehokkuudesta , kuten hollywood leffojen kovapalkkaiset valkokaulustyöntekijät, aamusta iltaan painetaan tulosta jollekin ja näännytään työkuormaan ja kahvitkin juodaan juostessa.
      Kaikki arvokkuus pois elämästä kuten kunnon kahvitauko, tuumaus, huilaustauko tuottaa enemmän kuin ottaa, aina.

      • Anonyymi

        Onhan se kivaa kun on vain yksi ja oikea tapa juoda kahvia ja se on niin viihtyisissä ja aina puhtaissa huoltoaseman ravintola/kahvila tiloissa ihan itsepalveluna ja tuttua kurapaskakahvia, melkoinen nautinto ja elämä kohokohtia.
        Arvokkuutta kohti kaikki kahvittelijat, hihii!


    • Anonyymi

      Tuo kahvin kittaaminen ja eväiden syöminen autossa tulee amerikasta ja muista suurkaupungeista joissa päivittäiset työmatkat kestää tunteja jonossa tönöttäen. Toisekseen automaatti jättää kädet paremmin vapaaksi syömiselle ja juomiselle.

      Täällä Suomessa näitä tolkuttoman järjettömiä työmatkoja löytyy parhaiten Helsingin alueelta. Kannattaa muuttaa sinne jos ajoevästystä kaipaa. Täällä maalla ollaan kotona ennenkuin kahviin ehtii koskemaan joten mielummin sitten pöydän ääreen tai terassi luontoa katselemaan ja kuuntelemaan . Se on valintakysymys missä asuu🙂

      • Anonyymi

        Kyllä niitä pitkiä työmatkoja ajellaan ihan ympäri Suomea. Kahvia on kiva siemailla ajellessa, mutta eväitä en menisi syömään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1648
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      11
      1366
    3. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1366
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      76
      1284
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      292
      1257
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      17
      1170
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      938
    8. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      935
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      913
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      825
    Aihe