Pressahan armahtaa aina jouluisin joitain vanki juttuja, ni entäs jos iäkkäät yli 55v ja yli vuosikymmeniä työttömänä olleet joilla ei minkäänlaista mahdollisuutta työllistyä yht minnekkään, pyytäsi pressalta armahdusta TE kidutukseen ja päästäis eläkkeelle? tälläisiä työttömiähän on joku 1000 - 2000 kappaletta?
Armahtasko presidentti iäkkäät
Anonyymi-ap
33619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Eiköhän sieltä tule joku Kokoomuslainen sekopää ja tilanne pahenee entisestään...
Saisi tulla Lex Niinistö ja +55 vuotiaat pitkäaikaistyöttömät eläkkeelle.
Se olisi oikeudenmukaista.
Tuota perinnettä pitäisi jatkaa aina määräajoin.
Juu, joka vuosi.
Luuletko että eläkekassat alkaa maksamaan ja että siihen olisi varaa, koska jo nyt työelämässä olevat elättää eläkeläiset.
Kannatetaan ja vielä siten, että kaikki ko. ikäiset, työttömäksi joutuneet.
Jos joku aloitta dressin niin allekirjoitan, ikää jo niin paljon ettei mihkään enää ikinä työllisty ja silti minuun uhrataan joku 2-3000e/kk että olisin työttömänä työnhakijana ja jossain toimenpiteissä, kuin että annettais armahdus ja sais elää vaikkapa sillä 550e/kk rauhassa eläkeikään asti, järkyttävän iso säästö olisi
Oletko ihan normaali? 55-vuotias on vielä ihan työhön kykenevä.
Tuossa iässä pitäisi kyllä olla jo eläkkeellä. Jotain on pielessä jos tuolla työelämässä vielä tuossa iässä pyörii.
Suomessa eläkeikä on siellä 65 vuotta ja nousee vain. Ja jos katsoo eläkeläisiä, niin kovin ovat hyväkuntoisia. Ja töissä käyvät, ahneita paskoja kun ovat.
Sano se firmoille, realismi on kuitenkin päinvastaista ja käytäntö että +50 vuotiaita potkitaan yt:ssä ulos.
Samalla se firman viiskymppinen toimari potkii siis päähän omaa ikäluokkaansa, irvokasta touhua.
Ei työnantajan mielestä.
Kyllä on. Sukulaiseni 80-vuotias vielä töissä.
Mitähän työtä tekee 80v? Taitaa pyöriä dementikkona samaa askaretta uudestaan ja uudestaan.
Kyllä sen ikäisiä vain töissä käy. Keräävät niin sanotusti rusinat pullasta. Tiedän paljon 70 vuotiaita työssä toisinaan käyviä.
Miksi te 55 vuotiaat ette mene lääkäriin ja teillä varmaan todetaan joku kehitysvamma tai heikkolahjaisuus.
Keksit
En keksi. Itse meinaan kyllä lopettaa 66-vuotiaana.
Älä höpötä.
Sitäpaitsi Lex Lindström vapautti 58-vuotiaat. Mitäköhän mahtaisi maksaa tuo "vapautus" yhteiskunnalle.
Kansaneläkkelle pääsi nämä siihen aikaan. Eli saavat saman kuin työttömät, mutta heihin ei tarvitse tuhlata yhteiskunnan rahaa. Ja heitä ei myöskään tarvitse tutkia ja todeta heikkolahjaisiksi kehareiksi. Tämä on totuus.
Mksi ovat olleet niin kauan työttömänä? Ovatko todellisuudessa vammaisia, joita ei ole tutkittu? On paljon työttömiä jotka ovat todellisuudessa kehitysvammaisia enemmän tai vähemmän.
Toivottavasti kehareiksi haukkuvat joutuvat itse työttömiksi ja saavat maistaa omaa lääkettään.
Se nimittäin on enemmin kuin mahdollista kun lamaa jo pukkaa ensi vuonna, saat mitä tilaat urpo.
No, kansaneläkkeelle ei pääsisi varmaan kukaan nykyisistä. Kotirouvat ovat menneisyyttä. Takuueläke varmaan olisi osalla ja osalla työeläke. Ja siinä ei puhuta pienistä rahoista.
Äärimmäisen hyvä avaus. Monelta stressiltä ja harmilta vältyttäis molemmin puolin jos näin toimittaisiin. Jopa te-toimiston väki häpeää näitä tapaamisia. Miksi ikäihmisiä kiusataan näin rankasti, kun kukaan ei heitä palkkaa. Työhaluja kyllä löytyy.
Tarkoitus ajaa työttömät itsemurhiin.
Ei armahda eikä pidäkkään
Ikäihmiset. Nythän vitsin laukaisit. Keski-ikäiset korkeintaan. Ja tämä 80-kymppinen, työskentelee sellaisessa työssä, josta sinä voit vain unelmoida.
Fasisti Hallitus haluaa kansalle pelkkää pahaa.
Tämä on hyvä idea!
Eli sittenhän me voitaisiin ottaa lopputili töistä noin 40 vuotiaana tietäen että 55 vuotiaana päästäisiin tällä verukkeella eläkkeelle.
eli muut elättäisi meitä 40 vuotiaasta eteen päin loppu iän. Meidän tarvitsisi käydä silloin tällöin pakotettuna töissä vain ikävuodet 18-40.
Kyllä suurin osa työväkeä töissä kävisi jos palkat ja työolosuhteet olisivat kunnossa.
Mutta riiston aikoina työnteosta on tullut yhä enemmin kannattamatonta paskaduunia.
Kyllä niitä reippaita työntekijöitä tulee rajan yli joille ei tarvitse maksaa samaa palkkaa kuin meille.
Joo ja kutsuvat koko sukunsa eli noin 20 henkilöä Suomeen täysihoitoon ja sinä maksat kaiken.
Tämä on tärkeä pointti, joka on korjattava välittömästi! Toiminta vaarantaa koko turvallisuuden!