Väärämieliset yrittävät kieltää Jumalan lakien olemassaolon

3. Moos. 18:4

Noudattakaa minun lakejani, pitäkää minun käskyni ja eläkää niiden mukaan. Minä olen Herra, teidän Jumalanne.

Matt. 5:18

Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut.

Väärämieliset särkivät laintalut ja aloittivat omat hurmosjuhlat.

1. Kun. 18:29

Kun puolipäivä oli kulunut, joutuivat he hurmoksiin, aina siihen hetkeen asti, jolloin ruokauhri uhrataan. Mutta ei ääntä, ei vastausta, ei vaarinottoa!
41312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Yritykseksi se vain jää.

Äänestä
  • Jumala on lait säätänyt.

    Ei niitä ihmiset voi selityksillään kumota.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Jumala on lait säätänyt.

    Ei niitä ihmiset voi selityksillään kumota.

    Meillä on nykyään kyllä yhteiskunnassa omat lait ja asetukset.
    Ja mikään jumala ei ole ollut niiden laatimisessa mukana ainoastaan ne on sovellettu nykymaailmaan .joten historialliset sanonta ja olettamukset pysyköön ihan vaan historiaan miten ihmiset ovat eläneet satoja vuosia sitten .
    Siis laki mistä huutelet kovasti , on ainoastaansinun tulkintasi , laeista et tiedä mitään.
    Ei kukaan olematon voi mitään lakia säätää , raamatun tarinankin ovat ihan vaan sen aikaisten kertovien keksimistä ja kertojan mielikuvitus on kovasti lentänyt ja joku sitten alkoi ottamaan osviittaa laeista mistä ihan vaan ovat kerrontaa ei siis mitään muuta .

    Äänestä

  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    🍒 ­­­N­y­m­­f­­o­­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18172849G

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

5.Mooseksen kirja:
12:32 Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."

Mooseksen lakiin ei saa lisätä käskyä, jonka mukaan kahvin juominen olisi kiellettyä tai luvallista. Sen vuoksi on parempi, että ei juo kahvia, koska sitä ei ole erikseen käsketty juomaan. Kahvin juominen voisi olla syntiä, vaikka sitä ei suoraan sanotakaan. Riippuu ihan siitä, millä tavalla Jumala salaa (ilmoittamatta kansalleen) arvioitsee kahvin juomisen ja sen terveysvaikutukset.

Sama pätee sähkö- tai bensakäyttöisellä autolla ajamiseen. Pitäisi tietää kumpi on Jumalan mielestä parempi vai ovatko kumpikin vahingollisia. Niinpä on parasta, että ei lainkaan autolla ajele vaan päästelee menemään polkupyörällä pitkätkin matka ja millä säällä hyvänsä. Toisaalta sitäkään ei voi tietää, onko polkupyörällä ajaminen sallittua vai kiellettyä, kun sitä ei ole erikseen sanottu Mooseksen laissa.

Sitten on ongelma siinäkin, saako käyttää sähköliettä ja uunia vai pitääkö olla kaasukäyttöiset. Ja onko ylipäätään lupa käyttää sähköä vai pitääkö pysytellä Mooseksen aikaisissa tavoissa ja välineissä.

Hankalaa on, mutta ehkäpä Mooseksen laki onkin annettu raskaaksi taakaksi, jota edes apostolit eivät jaksaneet kantaa? Ympärileikkauksen he hyväksyivät ja jatkoivat sitä tapaa, mutta ehkä he eivät käyneet joka vuosi juhlissa Jerusalemissa, vaikka laki siihen käski? Paavalikin kävi vain kaksi kertaa neljäntoista vuoden aikana...

Äänestä

Uskonlahkoissa on omat laaditut syntilistat, joita käytetään kun seurakuntalaisia valvotaan.

Vanhemmat naiset laitetaan iltaisin kaupungille kiertämään baarien ikkunoiden takana kurkkimassa, näkyykö seurakuntalaisia ja onko pöydässä oluttölkkejä.

Utsijat kertoo heti havaintonsa seurakunnan vanhemmistolle.

Äänestä
  • Helluntaissa pidettiin aikoinaan meikkausta, tanssia ja jopa television katselua syntinä. Nyt ne eivät enää olekaan syntiä ja jäsenet harrastavat sitä avoimesti. Saunakaljakin maistuu joillekin jäsenille, samoin viini. Ehtoollisella juodaan kuitenkin mehua, koska ei haluta panna houkutusta juoppojen eteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Helluntaissa pidettiin aikoinaan meikkausta, tanssia ja jopa television katselua syntinä. Nyt ne eivät enää olekaan syntiä ja jäsenet harrastavat sitä avoimesti. Saunakaljakin maistuu joillekin jäsenille, samoin viini. Ehtoollisella juodaan kuitenkin mehua, koska ei haluta panna houkutusta juoppojen eteen.

    AA-kerhoa ja uskontoa sekoitettu sopivassa suhteessa.

    Äänestä

Helluntailaiset pitivät sirukorttia pedon merkkinä.

Nyt ajatukset ovat muuttuneet.

Helluntailaisten temppeleihin on naulakkojen viereen asennettu maksupäätteitä sirukorteille rahojen siirtämiseksi ja uhraamiseksi lahkolle. Siten voi rauhoitella omaatuntoa mukavasti.

Eikös olisi parempi, jos olisi rakennettu koppeja syntien tunnustamista eli rippiä ja hiljentymistä varten.

Äänestä
  • Vieläköhän pitävät sirukorttia merkkinä ?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Vieläköhän pitävät sirukorttia merkkinä ?

    Pitävät merkkinä ihon alle asetettavia mikrosiruja. Esa Hyvönen Jyväskylän helluntaiseurakunnasta on harvinainen poikkeus. Hän sanoo, että pedon merkki on kuvaannollinen: ei joku kirjaimellisesti ihon alle laitettava vekotin.

    Äänestä

"Noudattakaa minun lakejani, pitäkää minun käskyni ja eläkää niiden mukaan....?"
Meidän kirkossa, luterilaisessa, ei eletä lakien eikä muutenkaan opasteiden mukaan.
Jokaisella vapaus elää liberaalisti omien arvojensa mukaan ja myös toteuttaa omaa sukupuolisuuttaan niin kuin sydämessään tuntuu.
Vauvana kastettu on pelastettu, aina ja ikuisesti. Armo riittää.
Joulun aikaan saatamme langeta viinan kirouksiin. Varmaan melkein kaikki luterilaisessa, mutta olemme vajavaisia.
Myös pikkujoulun aikaan on tullut monelle kirkkoon kuuluvalle harha askeleita, mutta ehtoollisella saa kuitenkin anteeksi.
Meidän homopappi on kyllä armollinen ja siunaa. Itsekin elää avo suhteessa joten hänellä riittää ymmärrystä tavavn kirkkokansalle!
Hirvittää ihan kun uusi vuosi tulee niin nopeasti joulun jälkeen. Tahtoo mennä sekin aika viihteen puolella. Kanssa veljiä ja sisaria on kyllä sitten aattona pitkässä jonossa kapakoiden ulkopuolella. Hyvässä tapauksessa pääset sielunhoitoon jos kirkkoherra ja diakoni sattuu samaan kapakkaan. Tällä pienellä paikkakunnalla todennäköisyys on suuri ku on vain ne kaksi juottolaa.
Mutta jouluna kirkkoon kuuntelemaan joululauluja! Se kuuluu perinteeseen ja kulttuuriin! Siitä syntyy joulu!

Äänestä
  • Helluntailiikkeen perustajat Parhami ja Olseni eivät tyytyneet vain heiluttelemaan mitään lippuja.

    Ne miehet meni suoraan asiaan.

    Gerhard Olsen-Smidt järjesti 1920 Helsingissä Helluntaiseurakunnan, jonka kokoontumispaikka oli Ludviginkadulla Helsingin Sanomain salissa 4. kerroksessa ja myöhemmin Liisankatu 17:ssä. Tästä ryhmästä muodostui myöhemmin Filadelfiaseurakunta. Eino I. Manninen valittiin seurakunnan vanhimmaksi joulukuussa 1920. Olsen-Smidt oli valloittava johtaja, ja liike keskittyi vahvasti hänen henkilöönsä. Häntä syytettiin taloudellisista väärinkäytöksistä ja yksinvaltaisesta johtamistavasta.[17]

    Keväällä 1925 Olsen-Smidt pidätettiin Helsingissä ”homoseksuaalisen hurjastelun” takia,[20] ja hänet tuomittiin huhtikuussa 1925 kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen haureudesta,[21] sillä hänellä oli ollut seksuaalisuhteita kahteen nuorukaiseen, jotka toimivat seurakunnassa.[17] Vankeustuomion jälkeen hänet karkotettiin Norjaan.[22]
    Wikipedia

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Helluntailiikkeen perustajat Parhami ja Olseni eivät tyytyneet vain heiluttelemaan mitään lippuja.

    Ne miehet meni suoraan asiaan.

    Gerhard Olsen-Smidt järjesti 1920 Helsingissä Helluntaiseurakunnan, jonka kokoontumispaikka oli Ludviginkadulla Helsingin Sanomain salissa 4. kerroksessa ja myöhemmin Liisankatu 17:ssä. Tästä ryhmästä muodostui myöhemmin Filadelfiaseurakunta. Eino I. Manninen valittiin seurakunnan vanhimmaksi joulukuussa 1920. Olsen-Smidt oli valloittava johtaja, ja liike keskittyi vahvasti hänen henkilöönsä. Häntä syytettiin taloudellisista väärinkäytöksistä ja yksinvaltaisesta johtamistavasta.[17]

    Keväällä 1925 Olsen-Smidt pidätettiin Helsingissä ”homoseksuaalisen hurjastelun” takia,[20] ja hänet tuomittiin huhtikuussa 1925 kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen haureudesta,[21] sillä hänellä oli ollut seksuaalisuhteita kahteen nuorukaiseen, jotka toimivat seurakunnassa.[17] Vankeustuomion jälkeen hänet karkotettiin Norjaan.[22]
    Wikipedia

    Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.

    Ei se pilkkaamista ole jos joku omaa mielipiteen asiasta joka sinulle ehkä merkitsee jotain mutta ei toiselle yhtiön mitään .elä ja anna muidenkin elää ilman mitään sepustuksia

    Äänestä

Jumalan ja maallisten lakien kieltäjät ovat kapinssa Jumalaa ja yhteiskuntaa vastaan. Lain kieltäjät ja rikkojat yrittävät saada aikaiseksi kaaosta.

Kaaoksella tarkoitetaan myös Paholaista. Mikä on lainkieltäjien jumala.


Kaaoksella (m.kreik. χάος) tarkoitetaan epäjärjestystä, sekasortoa.
Kaaos oli äitijumalatar.


1.Tim.1
8 Me tiedämme, että laki on hyvä, jos sitä käytetään lain tarkoituksen mukaisesti.
9 Eihän lakia ole säädetty kunnon ihmisten takia, vaan lain ja järjestyksen rikkojien, jumalattomien ja syntisten, rienaajien ja pyhänhäpäisijöiden, isän- ja äidinmurhaajien, tappajien,
10 siveettömien, miesten kanssa makaavien miesten, ihmisten sieppaajien, valehtelijoiden, valapattojen ja ylipäänsä kaikkien sellaisten takia, jotka toimivat vastoin tervettä oppia.

Äänestä

Laki saa aikaan vihaa. Sen tekohurskaus luo vihaisia katseita toisia kohtaan, syytöksiä, herjaa ja pahaa mieltä. Ei Laki tuo mitään hyvää. Juuri siksi Kristus kumosi lain ristillä ja sen kirouksen ettei uskossa olisi vihaa eikä tuomiota, vaan rakkautta.

Juuri lain vuoksi islam on huono uskonto. Laki se saa aikaan terroriteot, lain vuoksi ne tehdään ja se on aika tavalla yhteneväinen vanhan liiton uskoon. Jopa hyvinki paljon samojen henkilöiden ja tapahtumien kautta. Siksi kristityn tulisi irtisanoutua laista ja sen pahuudesta ja siirtyä hengen valtakuntaan, jossa Jumalan Henki luo ilon, rauhan, rakkauden ja täyteläisen elämän. Sinällään sama jos joku sitä herjaa, koska silloin herjaa Jumalaa ja Jumalan hyvyyttä, koska Hengessä ihminen nauttii niistä eikä omasta uskonnollisuudestaan peläten että jos joku sitä herjaa tai ei ole samaa mieltä. Hengen usko ei ole mielipide eikä oppi, vaan elämåä siinä miten Raamattu sen lupaa.

Äänestä
  • Kymmenenkäskyn laki tuo iloa ja rauhaa.

    Laittomuus tuo usein itkua ja murheita, niin monet sitten istuvatkin vuosikausia vankilassa tiilenpäitä laskemassa, laittomista teoistaan.

    1234567---

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kymmenenkäskyn laki tuo iloa ja rauhaa.

    Laittomuus tuo usein itkua ja murheita, niin monet sitten istuvatkin vuosikausia vankilassa tiilenpäitä laskemassa, laittomista teoistaan.

    1234567---

    Olen erittäin hämmästynyt, kuinka helluntailaiset voivat pitää riivattuja ja jumalattomia Jumalan pilkkaajia adventisteja, kristittyinä. Adventistit väite: "Ellen Whiten Totuuden Valoksi ja oikeaksi profeetaksi", on Sanan valossa suoraan pahan hengen puhetta ja ellenin asettamista Jumalaksi, Jeesuksen sijaan.
    PAHAT HENGET PUHUVAT ADVENTISTIEN SUULLA!

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Olen erittäin hämmästynyt, kuinka helluntailaiset voivat pitää riivattuja ja jumalattomia Jumalan pilkkaajia adventisteja, kristittyinä. Adventistit väite: "Ellen Whiten Totuuden Valoksi ja oikeaksi profeetaksi", on Sanan valossa suoraan pahan hengen puhetta ja ellenin asettamista Jumalaksi, Jeesuksen sijaan.
    PAHAT HENGET PUHUVAT ADVENTISTIEN SUULLA!

    Ei se ole pilkkaamista jos on eri käsitys asioista. Kaikki eivät usko jumalaan , ja jos sanovat sen ääneen niin sinä tulkitset sen pilkaksi
    Oletko milloinkaan ajatellut sitä että miten kaikki asioita yleensä olisivat voineet tapahtua mitä sanassa kerrotaan. Logiikka niistä puuttuu kokonaan , siis jotain ihmeellistä henkimaailmaa .
    Aiis uskotaan siihen mitä kukaan ei koskaan voi todeksi todistaa .

    Äänestä

Jumalan laki nimenomaan on voimassa. Aivan jokaista piirtoa myöten. Minkä fariseukset yrittävät kieltää että Jumalan laki on voimassa vain heidän valikoimistaan kohdista ja ehkä jopa yhdestä kohtaa. Siten fariseukset yrittävät kumota Jumalan lain omaksi edukseen, että muka täyttäisivät lain. He eivät ole vain laittomuuden tekijöitä, vaan vääristävät täydellisesti Jumalan lain.

Jumalan laki Mooseksen ilmituomana on voimassa aivan jokaista piirtoa myöten, ei mitään poikkeuksia, ei mitään seremonialakien poistoa, vaan laki on siten kuten se luetaan.

Mutta vain pahan tekijöille kuten Timoteus heti kirjeensä alussa kirjoittaa. Jumalan lapsille, jotka vaeltavat Kristuksen tarjoamassa pelastuksessa ja Pyhä Hengessä ei ole mitään kadotustuomiota. Vain paholainen riivaajien hengen vaikutuksesta lausuu kadotustuomion niille, joita se ei koske.

Äänestä
  • Niin, koska et ole uskossa Jeesukseen, niin et tunne Jeesuksen antamaa uuden liiton lakia.
    Paavali kirjoitti: (Mooseksen) Lain alaisille ikäänkuin lain alainen, vaikka itse en ole lain alainen, voittaakseni lain alaiset; ilman lakia oleville ikäänkuin olisin ilman lakia-vaikka en ole ilman Jumalan lakia, vaan olen Kristuksen laissa-
    Jeesuksen seuraajat ovat Kristuksen käskyjen alaisia: tämä on hänen käskynsä, että meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toinen toistamme, niinkuin hän on meille käskyn antanut.
    Jos tapat minut, rikot Jeesuksen antamaa käskyä. Tappaminen on pahaa:
    Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus (Kristuksen) lain täyttämys.
    Viimeisellä tuomiolla kysytään, ei sapatinviettoa eikä Mooseksen lain täyttämistä, vaan Kristuksen lain täyttämistä: minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda.
    Ne, jotka ovat uudesti syntyneitä Jumalan lapsia, luonnostaan täyttävät uuden liiton eli Kristuksen lain: Kantakaa toistenne kuormia.
    Vanhurskaat vastaavat hänelle sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda?

    Äänestä

  • Toraisti, Mooses on jumalasi ja Mooses on suurempi kuin Kristus.

    Äänestä

  • Valhejuutalaisen sydämeen, hänen oma sanomisensa mukaan, on kirjoitettuna: niin annettakoon henki hengestä,
    silmä silmästä, hammas hampaasta, käsi kädestä, jalka jalasta,
    palovamma palovammasta, haava haavasta, mustelma mustelmasta.

    Äänestä

  • Miksi Mooseksen laki ei ollut voimassa alkuseurannan aikaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Niin, koska et ole uskossa Jeesukseen, niin et tunne Jeesuksen antamaa uuden liiton lakia.
    Paavali kirjoitti: (Mooseksen) Lain alaisille ikäänkuin lain alainen, vaikka itse en ole lain alainen, voittaakseni lain alaiset; ilman lakia oleville ikäänkuin olisin ilman lakia-vaikka en ole ilman Jumalan lakia, vaan olen Kristuksen laissa-
    Jeesuksen seuraajat ovat Kristuksen käskyjen alaisia: tämä on hänen käskynsä, että meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toinen toistamme, niinkuin hän on meille käskyn antanut.
    Jos tapat minut, rikot Jeesuksen antamaa käskyä. Tappaminen on pahaa:
    Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus (Kristuksen) lain täyttämys.
    Viimeisellä tuomiolla kysytään, ei sapatinviettoa eikä Mooseksen lain täyttämistä, vaan Kristuksen lain täyttämistä: minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda.
    Ne, jotka ovat uudesti syntyneitä Jumalan lapsia, luonnostaan täyttävät uuden liiton eli Kristuksen lain: Kantakaa toistenne kuormia.
    Vanhurskaat vastaavat hänelle sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda?

    No näitä Paavaleitahan on ollut jos jonkinlaisia usko sinä Paavalien kirjoituksiin sillä uskosi on ainoastaan aivoissasi , ja ihan sinun yksityinen asia jota kukaan ei ole pyytänyt saada kuultavaksi
    Siis tuputtaminen ei kuule onnistu vaikka miten yrität . Usko ihan vaan miten haluat mutta älä tuputa muille koska kukaan ei ole pyytänyt niitä

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Miksi Mooseksen laki ei ollut voimassa alkuseurannan aikaan?

    Oli Mooseksen laki voimassa ja on edelleen, mutta ei koskenut heitä, koska Kristus oli vapauttanut heidät kuoleman laista.

    Kun meidät vapauteeen laista, ei tuomiolla kysytä mitään tekemisiä, ei siellä Raamattua avata, että täällä sanotaan, näin, oletko tehnyt siten.

    Tuomion hetkellä pelastuneet ovat ne, joilla on Jumalan Pyhä Henki, jotka Jumala itse on vanhurskauttanut ja ottanut lapsikseen ja ovat eläneet sen mukaista elämää. Kyllä Jumala silloin tietää mitä lapset ovat tehneet ja sen että ovat kelvollisia Jumalan valtakuntaan. Jos Jumalan vanhurskauttamat eivät olisi, niin ei silloin kukaan.

    Äänestä

Lain tarkoitus on taata oikeus ja oikeudenmukaisuus sekä tasa-arvoinen elämä kaikille. Jumala itse on autuas ja esteettinen. Rakastettava ja viisas. Hän ei itse laista piittaa, vaan antoi sen meille ohjenuoraksi. Jotta elämä olisi kaikilla KOHTUULLISTA.

Autuus, rakkaus, esteettisyys eivät voi perustua lakiin vaan ne ovat toisella perustalla eli TIEDON JA TOTUUDEN sekä vilpittömän rehellisyyden perustalla.

Jumala voi vihastua jos pitkään jatkuu oikeudeton tilanne. Silloin hän toimii vihassa. Ja hän asettaa oikeuden voimaan niiden eduksi jotka oikeutta huutavat. Toraistit huutavat oikeutta ja voivat saada aikaan Jumalan vihan.

Autuaat ja rikkaat. Tietävät ja totuuden tuntoiset. Nähkää nytten että kun Imaami Mahdi on tulossa että maailmassa on lisääntyvä määrä oikeuden vaadetta. Kaikki eivät ole saaneet oikeutta. Vaan on yhä puutteessa eläviä.

Tehkää yhäti työtä jotta autuus ja tieto ja oikeus maailmassa lisääntyisi eikä kapenisi.
Siihen teitä auttakoon Imaami Mahdi.

Äänestä

Tietenkin on pienen pieni mahdollisuus siinäkin että helareita tai muita herjaamalla voisi päästä taivasten valtakuntaan. Mutta mahdollisuus on häviävän pieni vaikka niin moni siitä laveasta portista yrittää päästä sisään, mutta sen takana voi ollakin jotain aivan muuta kuin pelastus.

Äänestä

Laki on hyvä ja voimassa. Lainrikkojat yrittävät valehdella,että lait on kumottu.

1.Tim.1

8 Me tiedämme, että laki on hyvä, jos sitä käytetään lain tarkoituksen mukaisesti.
9 Eihän lakia ole säädetty kunnon ihmisten takia, vaan lain ja järjestyksen rikkojien, jumalattomien ja syntisten, rienaajien ja pyhänhäpäisijöiden, isän- ja äidinmurhaajien, tappajien,
10 siveettömien, miesten kanssa makaavien miesten, ihmisten sieppaajien, valehtelijoiden, valapattojen ja ylipäänsä kaikkien sellaisten takia, jotka toimivat vastoin tervettä oppia.

Äänestä
  • On hyvä lukea kirjoitukset asiayhteydessään.

    Paavali kirjoittaa juuri, kuten oikein on, käskyt lähtevät rakkaudesta käsin.

    5 Mutta käskyn päämäärä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä ja hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta.
    6 Muutamat ovat hairahtuneet niistä pois ja poikenneet turhiin jaarituksiin,
    7 tahtoen olla lainopettajia, vaikka eivät ymmärrä, mitä puhuvat ja minkä varmaksi väittävät.
    ( 1Tim 1 )

    Paljon on lainopettajia, joilla ei ole rakkautta itsessään, eivät ymmärrä, mitä puhuvat.

    Oikeaa ymmärrystä ei ole, ellei Jumala ole puhdistanut lainopettajan sydäntä uskolla.

    Kirjoittaahan Paavali omasta kokemuksestaan käsin, kuinka epäuskoisena toimi lain nimessä ilman sydämen puhtautta, suurimpana syntisenä.

    Se vaara juuri lain saarnaajissa on ja näkyyhän se tällä palstallakin, lain opetus ei vaikuta tapahtuvan puhtaasta sydämestä, vaan epäuskoisesta lakisydämestä käsin.

    Jeesus totesikin, että lainopettajat kylläkin tutkivat kirjoituksia ...

    38 eikä teillä ole hänen sanaansa teissä pysyväisenä; sillä te ette usko sitä, jonka hän on lähettänyt.
    39 Te tutkitte kirjoituksia, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta;
    40 ja te ette tahdo tulla minun tyköni, että saisitte elämän.
    41 En minä ota vastaan kunniaa ihmisiltä;
    42 mutta minä tunnen teidät, ettei teillä ole Jumalan rakkautta itsessänne.
    ( Joh 5)

    .. mutta eivät nöyrry omavanhurskaudessaan tunnustamaan itseään syntiseksi ja kääntymään synnintunnossa Jeesuksen puoleen.

    Muistamme syntisen publikaanin, joka huusi avuksensa Herran nimeä ja sai armon, lainopettja oli ulkokultainen, itsensä ylentäjä, eikä nähnyt omaa kurjuuttaan ( Luuk 18:9-14)

    Samoin Paavalin lakivaelluksessaan juutalaisuudessa oli epäuskoinen, suurin syntinen, ilman Jeesuksen tuntemista ymmärrystä vailla.

    12 Minä kiitän häntä, joka minulle on voimaa antanut, Kristusta Jeesusta, meidän Herraamme, siitä, että hän katsoi minut uskolliseksi ja asetti palvelukseensa
    13 minut, entisen pilkkaajan ja vainoojan ja väkivallantekijän. Mutta minä sain laupeuden, koska olin tehnyt sitä tietämättömänä, epäuskossa;
    14 ja meidän Herramme armo oli ylen runsas, vaikuttaen uskoa ja rakkautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi. ( 1Tim 1)

    Koetko olevasi syntinen?
    Jos koet, niin tarvitset kääntymyksen Herran puoleen.

    Epäuskoinen Paavali ei ymmärtänyt olevansa suuri synnintekijänä, vaikka noudatti tarkoin isiensä lakeja., mutta rikkoi Jumalan lakia, Jumalan tahtoa vastaan.

    Vai tunnetko itsesi vanhurskaaksi ( Jumalalle kevolliseksi ) omista ansioistasi käsin?
    Koetko olevasi niin hyvä, että et tarvitse Jumalan armoa itsensä syntiesi tähden ristiinnaulittavaksi antaneessa Jeesuksessa Kristuksess?

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

Helluntailaiset opettaa, että hurmoshenkien vallassa hilluminen ja kaatuilu kumoaa Jumalan säätämät ikuiset lait. Henkimaailmassa vallitsee ihan muut asiat.

Matt. 5:18

Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17]

Hurmoshenget eli kaatohenget eivätJumaan ikuisia lakeja kumoa.

Jer. 29:26

'Herra on pannut sinut, Sefanja, pappi Jojadan seuraajaksi valvomaan järjestystä Herran temppelissä ja toimittamaan jalkapuuhun ja kaularautaan kaikki hullut ja hurmahenget, jotka esiintyvät profeettoina. "

Äänestä
  • Onko joku väittnyt, että laki ei olisi voimassa.

    Pitäähän sen olla, koska on niitä, jotka yrittävät saavuttaa omavanhurkskauden lain kautta.
    Siis omana ansionaan, ilman Jeesuksen tuntemusta.

    8 Niinpä minä todella luen kaikki tappioksi tuon ylen kalliin, Kristuksen Jeesuksen, minun Herrani, tuntemisen rinnalla, sillä hänen tähtensä minä olen menettänyt kaikki ja pidän sen roskana-että voittaisin omakseni Kristuksen
    9 ja minun havaittaisiin olevan hänessä ja omistavan, ei omaa vanhurskautta, sitä, joka laista tulee, vaan sen, joka tulee Kristuksen uskon kautta, sen vanhurskauden, joka tulee Jumalasta uskon perusteella ( Fil 3)

    Vanhurskas tuomari on tuomitseva itsekunkin, lakiin perustauvat saavat tuomion sen mukaan, kuinka ovat omavanhurskaudessaan onnistuneet, lain kirouksen osalta.

    Uskoon perustuvien tilanne on toisenlainen.

    8 Ja koska Raamattu edeltäpäin näki, että Jumala vanhurskauttaa pakanat uskosta, julisti se Aabrahamille edeltäpäin tämän hyvän sanoman: "Sinussa kaikki kansat tulevat siunatuiksi".
    9 Niinmuodoin ne, jotka perustautuvat uskoon, siunataan uskovan Aabrahamin kanssa.
    10 Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee".
    11 Ja selvää on, ettei kukaan tule vanhurskaaksi Jumalan edessä lain kautta, koska "vanhurskas on elävä uskosta".
    12 Mutta laki ei perustaudu uskoon, vaan: "Joka ne täyttää, on niistä elävä".
    13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme-sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu"
    ( Gal 3)

    Lain saarnaajillakin on toivoa, kunhan laki saa osoittaa syntisyyden.
    Ja siten kääntymyksen synnintunnossa Herran puoleen, Jeesuksen Kristuksen nimeä avukseen huutaen, Herra armahda minua syntistä ..

    Saihan Paavalikin armon, vaikka olikin lakitien kulkijana suurin syntinen.

    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi. ( 1Tim 1)

    Vanha Paavali vielä todistaa ..

    6 Sillä minut jo uhrataan, ja minun lähtöni aika on jo tullut.
    7 Minä olen hyvän kilvoituksen kilvoitellut, juoksun päättänyt, uskon säilyttänyt.
    8 Tästedes on minulle talletettuna vanhurskauden seppele, jonka Herra, vanhurskas tuomari, on antava minulle sinä päivänä, eikä ainoastaan minulle, vaan myös kaikille, jotka hänen ilmestymistään rakastavat. ( 2Tim 4)

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

Aloituksen on tehnyt mitä ilmeisimmin nimimerkki "Henki", joka on tunnustuksellinen saatananpalvoja.

Asiasta on esitetty pitävät todisteet täällä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17992903/jeesuksen-synnittomyys---osa-3#comment-122835492

Nimimerkki "Henki" on tullut tänne vain provosoimaan uskovia ja myös kiihottamaan juutalaisia (toraisteja) vastaan. Hänellä on hillitön tarve vääristellä toisten sanomisia ja valehdella.

Hänen kommentteja ei kannata lukea eikä hänen kanssa ei kannata keskustella ollenkaan.

Äänestä

Tietenkin lait ovat voimassa. Miten Jumala muutoin tuomitsisi pahantekijät? Noppaa heittämällä.
Mutta laki on vain pahantekijöille. Ei Jumalan vanhurskauttamille.

Äänestä
  • Jotain lainkiivailjoilta on jäänyt huomaamatta: Miten Jumala muutoin tuomitsisi pahantekijät? Noppaa heittämällä.
    Niin Kuningas vastaa ja sanoo heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle'.
    Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
    Sillä minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda;
    minä olin outo, ja te ette ottaneet minua huoneeseenne; minä olin alaston, ja te ette vaatettaneet minua; sairaana ja vankeudessa, ja te ette käyneet minua katsomassa.... Silloin hän vastaa heille ja sanoo: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle'.
    46 Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Jotain lainkiivailjoilta on jäänyt huomaamatta: Miten Jumala muutoin tuomitsisi pahantekijät? Noppaa heittämällä.
    Niin Kuningas vastaa ja sanoo heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle'.
    Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
    Sillä minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda;
    minä olin outo, ja te ette ottaneet minua huoneeseenne; minä olin alaston, ja te ette vaatettaneet minua; sairaana ja vankeudessa, ja te ette käyneet minua katsomassa.... Silloin hän vastaa heille ja sanoo: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle'.
    46 Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."

    Minkä olette tehneet yhdelle vähimmistä veljistäni. No mitä he ovat tehneet, opettaneet vähimmille veljille vääristetysti, että sapatti ei kuulu enää Uuden Liiton kristityille.

    Jeesus: Menkää pois minun edestäni te laittomuuden tekijät.

    1234567---

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Minkä olette tehneet yhdelle vähimmistä veljistäni. No mitä he ovat tehneet, opettaneet vähimmille veljille vääristetysti, että sapatti ei kuulu enää Uuden Liiton kristityille.

    Jeesus: Menkää pois minun edestäni te laittomuuden tekijät.

    1234567---

    Sinä, 1234567---et pelkää etkä kunnioita Jumalaa, etkä Hänen Sanaansa. Jeesus ei puhunut Mateuksen 25. jakeen loppuosassa mitään sapatin vietosta!
    OLETKO KAMMOTTAVA JA OKSETTAVA RIENAAJA!

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Sinä, 1234567---et pelkää etkä kunnioita Jumalaa, etkä Hänen Sanaansa. Jeesus ei puhunut Mateuksen 25. jakeen loppuosassa mitään sapatin vietosta!
    OLETKO KAMMOTTAVA JA OKSETTAVA RIENAAJA!

    Jumalaa kunnioittava pitää Jumalan antaman sapatin pyhänäpäivänä.

    Jumala kirjoitti sapattikäskyn omalla sormellaan kivitauluihin MUISTA !

    Jumalan sanaa: Joka ei pidä Hänen käskyjänsä, ei ole Hänen omansa.

    1234567---

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Jumalaa kunnioittava pitää Jumalan antaman sapatin pyhänäpäivänä.

    Jumala kirjoitti sapattikäskyn omalla sormellaan kivitauluihin MUISTA !

    Jumalan sanaa: Joka ei pidä Hänen käskyjänsä, ei ole Hänen omansa.

    1234567---

    Muista nyt saatanan kuva, numerovalhetteija, Jeesus pyyhki kirjoituksen pois lain tauluista!

    Äänestä

Sinne kirjoitetttin paljon muutakin. Ja se kaikki on tuomitseva lakihenkisen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

3. Moos. 18:4

Noudattakaa minun lakejani, pitäkää minun käskyni ja eläkää niiden mukaan. Minä olen Herra, teidän Jumalanne.

Matt. 5:18

Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut.

Väärämieliset särkivät laintalut ja aloittivat omat hurmosjuhlat.

1. Kun. 18:29

Kun puolipäivä oli kulunut, joutuivat he hurmoksiin, aina siihen hetkeen asti, jolloin ruokauhri uhrataan. Mutta ei ääntä, ei vastausta, ei vaarinottoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu