Suomi sekasorron, kaaoksessa. Päättäjät lomille.

Orpon hallitus 6kk hallinnut ja kaaos valmis. 6 viikkoa lomaa. tosin on tarvetta. Petteri punakuono, nuuhkii uusia ideoita, jospa vaikka hautausmaille sisään pääsy maksu. Eläviltä satku, ruumiilta 50€, elävät kortilla, kuolleet käteinen.
8183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koko viime kesä 3 kk meni kun vassut räksyttivät rasismista eikä hallitus muuhun pystynyt keskittymään.
Ja nyt muutama viikko onkin ongelma.

Mitäs vasurit sitten? Istuntoja pitävät eduskunnassa joka päivä?

Äänestä
  • Kiintoisaa, avaudu lisää.

    Äänestä

  • Hallituksen rivit on aika tyhjät jopa kyselytunnilla. Loisivat veronmaksajien rahoilla tekemättä mitään. Kolme kuukautta meni muutamn sivun rasismipaperiin. Kun paperi esiteltiin, niin Purra televisiohaastattelussa vesitti sen sanoen tyytyväisenä myhäillen, että hallitusohjelmassa on muutama rasistinen eriarvoistava kohta jäljellä.

    Euroopan ennätys koronakuolleisuudessa, 25 vuoden ennätys konkursseissa (ja lisää tulee). Leikkauksia leikkausten päälle paitsi Orpon 4 miljardin tunnin juna hankkeeseen, jota valtionttalouden tarkastusvirastokin moitti. Purran mielestä Orpon kotimatkan vartin lyhennys on tärkeämpi kuin suomalaisten hyvinvointi. Valtiontalouden tarkastusvirasto muutenkin moittii Purran budjettia ylivelkaiseksi ja sanoo, ettei hallituksen tavoitteita sillä budjetilla saada aikaan.
    "Valvojien mukaan hallituksen finanssipolitiikka käsittää myös sellaisia toimenpiteitä, jotka eivät tue mainittuja tavoitteita. Esimerkiksi neljän miljardin suuruinen, erityisesti liikenteeseen kohdistuva investointiohjelma voi heikentää julkista taloutta tulevina vuosina. "
    https://www.vtv.fi/tiedotteet/hallituksen-julkisen-talouden-tavoitteet-eivat-todennakoisesti-toteudu/

    Siinä nyt vähän mitä tämä hallitus on saanut aikaan. Lisäksi yrityksille tulee valtavat tappiot, kun hallitus ei suostu neuvottelemaan työntekijäjärjestöjen kanssa j on siksi aiheuttanut lakkoaallon. Siihen osallistuu jopa kokoomuspaintteinen akava.

    Ei ihme, että joku kuvailee Purraa sanoen tämän harrastavan talouspornoa räyhäämällä osaamattomuuttaan peitellen:
    "Purralla ei ole eväitä yrittäjyyteen tai ulkomaisiin investointeihin, joten hän yrittää tällä leikkausräyhäämisellä ja suoraan sanottuna talouspornolla peittää sen, että hallituksen talouspolitiikka on ensimmäisenä syksynä epäonnistunut."
    https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kurvinen-purra-harjoittaa-talouspornoa-ja-sille-on-selva-syy/

    Äänestä

  • Muistat väärin. Hallitus, tarkemmin enimmäkseen persut älämölysivät persujen kirjoituksista ja sanomisista. Siinä turhaantui koko kesä ja vähän syksyä.

    Äänestä

Suomi boikotoi euroviisuja. Suomi boikotoi olympialaisia.

Äänestä
  • Suomi boikotoi Orpon hallitustakin.

    Äänestä

jauhoriikan kaaos, 6 dl jauhoja, 24 alv. valmis

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orpon hallitus 6kk hallinnut ja kaaos valmis. 6 viikkoa lomaa. tosin on tarvetta. Petteri punakuono, nuuhkii uusia ideoita, jospa vaikka hautausmaille sisään pääsy maksu. Eläviltä satku, ruumiilta 50€, elävät kortilla, kuolleet käteinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu