Heips!
Kysyin mieheltäni, että olenko hänelle jotenkin erityinen, meillä ollut hieman hankala vaihe suhteessa ja sitä kautta halusin syytä jaksaa vielä antaa kaikkeni.
Mieheni vastasi että ” olet yhtä erityinen kun kaikki kenen kanssa oon ollut/olisin mutta kysy tuo joskus kun ei olla riidelty”
No ei mitään tästä vähän hämmennyin ja kysyin sitten vähän myöhemmin uudelleen jolloin vastaus oli sama ja vielä perään että millä oikeudella tärkeilen tai yritän nostaa itseäni muita ylemmäs.
Joka kerta kun olen kysynyt niin vastaus on ollut sama.
En enää kysele mutta sen muutaman kerran kun kysyin.
Oli vähän loukkaavaa taas kuulla sama vastaus, sillä oon ite pitänyt poikaystävääni ns.oikeana mulle ja elämän rakkautena.
Onko tässä vielä mahdollisuuksia että voisin saada vastakaikua, vai onki ihan normaalia ns, tyytyä olemaan samallainen kun hänen exänsä hänelle, että en ole oike hänelle takaisin.
Itse olen kertonut hänelle että hän on mun elämänrakkaus, ja oikea mulle enkä ole saanut vastaukseksi mitään että samoin tms.
Olenko miehelle se oikea
10
398
Vastaukset
- Anonyymi
Jos yrittäminen ja tahto huomioida toinen on tota luokkaa ni hommaa koira. Siltä saa enemmän😁
- Anonyymi
Mitä tuohon sanoisi.
Tunnut kovasti laittavan painoa sille miten hän sinut kokee. Tunne tuskin on molemminpuoleinen, hän todennäköisesti kokee suhteen sinuun vöhemmän merkityksellisenä kuin sinä suhteesi häneen.
Kun tarpeet eivät kohtaa syntyy ristiriita. Jotenkin pyrkisin sinuna kasvamaan enemmän ja vähemmän riipuvaiseksi ylipäätään toisista ihmisistä ja keskittyisit itsesi kehittämiseen ja kasvamaan erilleen siitä riippuvuudesta joka näyttäisi sinulla muihin nähden olevan.
Onko kyse heikosta itsetunnosta tai siitä että pyrit vakuuttelemaam itsellesi olevasi arvokas toisten hyväksynnän kautta, Eli sulle merkitsee se mitä muut sinusta sjattekevat ja miten sinut kokevat? On aina merkki heikosta , hauraasta itsetunnosta tai vasta kehittyvästä identiteetistä tai minäkuvasta.
Poikaystävän tyykkäämisen tason vahtimisen sijasta kannattaisi keskittyä omien vahvuuksiensa kehittämiseen ja tietynlaisesta läheisriippuvuudesta irtautumiseen. Rakastuneena toki synnyttää symbioottisen suhteen toiseen mutta rajansa kaikella. Hänelle tuota noin vahvaa symbioottista suhdetta ei ehkä ole kehittynyt kuten mahdollisesti itselläsi on. Siksi hän ehkä mahdollisesti näkee ja kokee suhteen eri tavoin kuin sinä. Vähemmän intensiivisenä. Joten ristiriitojakin syntyy.- Anonyymi
Tuo on todella hyvä vastaus.
Sinun, Ap, kannattaisi, aivan itsesi takia jatkaa itsetuntosi kehitystä.
Sen sijaan että koko ajan huolehdit mitä toiset sinusta ajattelevat, opi tekemään aiat oikein. Ellet tiedä eroa oikean ja väärän välillä, sinulla on paljon oppimista. Siis ei niin, että tiedät asian olevan musta mutta seli seli selittämällä itsellesi saat sen lopulta näyttämään valkealta. Asia on yhä musta viakka luulet sen olevan valkoinen.
Kun tiedostat asian oikean laidan, osaat suhtautua kaikkeen realistisesti, ilman uskomuksia ja luuloja. Käyttäytymisesi muuttuu paljon oikeanmalaiseksi _ se hyödyttää sinua itseäsi ja kaikkia muita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on todella hyvä vastaus.
Sinun, Ap, kannattaisi, aivan itsesi takia jatkaa itsetuntosi kehitystä.
Sen sijaan että koko ajan huolehdit mitä toiset sinusta ajattelevat, opi tekemään aiat oikein. Ellet tiedä eroa oikean ja väärän välillä, sinulla on paljon oppimista. Siis ei niin, että tiedät asian olevan musta mutta seli seli selittämällä itsellesi saat sen lopulta näyttämään valkealta. Asia on yhä musta viakka luulet sen olevan valkoinen.
Kun tiedostat asian oikean laidan, osaat suhtautua kaikkeen realistisesti, ilman uskomuksia ja luuloja. Käyttäytymisesi muuttuu paljon oikeanmalaiseksi _ se hyödyttää sinua itseäsi ja kaikkia muita.Jatkoa edelliseen: on täysin tarpeetonta jankuttaa kysymyksiä toisen rakastettavuudesta! Kyllä teot ovat paljon voimakkaammat kuin sanojen helinä. Katso miten sinua kohdellaan ja toimi sen mukaan.
Ilman seliseliselijä.
- Anonyymi
Oletteko milloin viimeksi tavanneet?
- Anonyymi
Ikävä juttu.
- Anonyymi
Tuollaiset kysymykset ovat todella lapsellisia - mutta aika nuoria taidatte ollakin.
Ota tai jätä, nytpä tiedät tilanteen ja itse päätät onko se sellainen millaisen parisuhteen haluat. - Anonyymi
Jokin on saanut sinut pohtimaan tuota kysymystä ja se jokin on herättänyt epäilyksen toisen tunteiden laadusta.
Olisi helppia sanoa että kasva aikuiseksi ja vahvista itsetuntoasi mutta valitettavasti noin vastaa vain ihminen jolla ei ole ollut vastaavaa kokemusta omassa suhteessaan.
Suhde nimenomaan perustuu vastavuoroisuuteen siis hyvä suhde ja jos se ei ole sitä,silloin syntyy ristiriita joka synnyttää monenlaisia ajatuksia epäilyistä aina ahdistukseen asti.
Mieti saatko suhteeltasi myös itse vai koetko antavasi ehkä enemmän saamatta itse oletko valmis sellaiseen suhteeseen? Oletko onnellinen sellaisessa suhteessa? Vai särytkö,voitko huonosti ja ahdistut ?
Kyse ei ole nyt siittä mistä täälläkin on kirjoitettu ettet sinä olisi kypsä vaan että jokin tilanne tai asia toisen käytös jne on saanut sinut epäilemään toisen tunteiden olemassa oloa ja vahvuutta.
Ilmeisesti et halua että kuulisit olevasi hänen elämänsä rakkaus vaan että tuo näkyisi hänen teoissaan?
Jos se ei näy teoissa herää vahva tunne omasta riittämättömyydestä .- Anonyymi
Hyvä vastaus tuokin 🤔 👍 🙂 Kyllä ja voi olla että asiat ovat juuri noin, kyse ei ole kysyjän ja pohtijan kypsymättömyydestä, vaan siitä minkälainen se toinen on, sekin merkitsee toki ja miten hän suhteessa toimii, ja miten se näkyy juuri niissä teoissa.
Ei ole silti pahaksi ajatus itsensä ja itsetuntemuksensa kehittämisestä ja , itsetuntonsa vahvistamisesta. Ihan varteenotettavia , hyviä juttuja. 🙂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1076156Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370