Kävi kylässä ja ei siinä. Jälkeenpäin totesi, että hänellä on covid. Nooh olenhan 4 kertaa rokotettu diapeetikko. Mutta kyllä siitä olisi kiva ilmoittaa.
>simiti<
>simiti<
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Siis tiesi olevansa koronassa ja tuli silti kylään?
No, minäkin tartutin kyllä pujottelijaan koronan. En kyllä tahalleni.
Itse itseesi tartutit!
Onkohan sinulle mitään parannuskeinoa enää..? Sivusta
Meinasin kuolla siihen. Petollisinta on se että vaikka tartuttajan oireet olisivat hyvin lievät niin tartutetulle se voi olla todellinen selviytymiskamppailu. En ollut edes ainoa joka sairastui siihen vakavasti. Tietysti se menee juuri niin päin että tartuttaja eli syyllinen ei ole moksiskaan ja tartutettu sen sijaan on selvästi sairastunut. Onneksi on karma :).
Melko vastuutonta tulla sairaana kylään, vaikka itsellään ei olisikaan kuin vähäisiä oireita. - Riippuu tietenkin se, koska oireet ovat alkaneet tai koska diagnoosi on tehty. Ainakin se 5 vuorokauden varoaika kannattaisi kyllä pitää edelleen ja etenkin, jos menee kyläilemään riskiryhmään kuuluvan luo. Todella kurjaa! Toivottavasti pysyt terveenä >simiti<.
Jouluaattona 2021 minua yskitti ja minulle nousi kuumetta. Kävin joulupäivänä aamupäivällä koronatestissä. - Iltapäivällä poikani tuli yllättäen käymään esittelemään uutta ajopeliänsä. Ajattelemattomasti annoin hänen tulla eteiseen juttelemaan. Hän viipyi siinä kymmenisen minuuttia kaikki ajovarusteet päällä, mutta nosti kypärän visiirin ylös siinä keskustellessamme. - Illalla sain kännykkääni tekstiviestin positiivisesta koronatestituloksesta. - Pari-kolme päivää myöhemmin myös pojalle puhkesi korona ja viikkoa myöhemmin myös pojan tyttöystävälle.
Kyllä minä itkin ja syytin itseäni typeryydestäni. Onneksi kaikki selvisimme ilman vakavempia jälkitauteja. 🙏
Iltalehden mukaan sokeri on vaarallisempi mitä korona. Vaaditaan kova verotus etteivät ihmiset kuole sokeriin, no tosin, onhan sokeria ollut jo vissiin tuhat vuotta.
Diabeetikoille muuten rasva taitaa olla haitallisempaa kuin sokeri. Näin muistan kuulleeni.
Viina vielä vaarallisempaa! Kohtuus kaikessa!
Toivottavasti säästyt taudilta.
Mulla oli tässä myös joku kulkutauti. Reilu viikko meni toipumisessa edes laiskiaiseksi ja vielä viikko tuonkin jälkeen sykkeet nousee hurjiksi ihan kevyellä cardiotreenillä. Urheilukello väittää mun vetävän kovatehoisia treenejä, erittäin korkealla kardiokuormalla. Voi prse.. 🙄
xLiner
Kannattaa pitää treeniä tauolla niin kauan, että tuollainen sydänjuttu korjaantuu.
(sydänlihastulehdus on vakava sairaus ja vie todella huonoon kuntoon)
Ehkä kannattaa malttaa vielä tiukempien treenien kanssa. - Minulla on kaksikin tuttavaa, jotka eivät varhais-keski-ikäisinä miehinä ottaneet flunssaa vakavasti ja lähtivät lentämään työmatkoille.
Vakava hoitamaton sydänlihaksen tulehdus ja siihen liittyneet rytmihäiriöt johtivat siihen, että toinen heistä ei koskaan enää palannut työelämään ja toinen sinnitteli osatyökyvyttömyyseläkkeellä muutaman vuoden, kunnes jäi viisikymppisenä kokoaikaiselle työkyvyttömyyseläkkeelle.
Tiedän... Mutku. Mulla on aina ollut vähän häröä pumpun kanssa. Enkä mä edes pidä tuollaista jalkojen liikuttelua kuntopyörällä treeninä. Eikä mulla ole kuumetta ollut enää viikkoon. Seuraavaksi saan veritulpan, jollen liiku. Koitan taiteilla siinä välissä..
xLiner
Juu, en mä tiukkoja treenejä vedäkään, kuhan vähän itseäni heiluttelen. Vaikka kovasti jo polttelee päästellä vähän lujempaa.
xLiner
Varmaan polttelee niin, jos liikkuminen on elämäntapa. 🙂 Mutta kunhan varoittelen, että mieluummin vielä muutama viikko taukoa ja sitten urheilet loppuelämäsi, kuin että urheilet viikon ja pidät loppuelämäsi ajan taukoa..
Kroppa kyllä kertoo mitä voi tehdä. Veikkaisin että tällä läpsyttelyllä saan viikon päästä alkaa vetämään jo kovempaa.
Kunnon räkätaudissa, vaikkapa vielä 38° kuumeessakin voi käydä kevyellä kävelyllä, kun vaan katsoo ettei sykkeet nouse. Se itseasiassa parantaa oloa ihan hurjasti, pääkin tyhjenee räästä 😁. Tavan pulliaiselle, joka ei muutenkaan liiku, en suosittelisi. Mutta sellaiselle joka kroppansa tuntee ja osaa sen tuntemuksia tulkita, niin siitä vaan!
xLiner
En suosittele edes hidasta kävelylenkkiä kuumeessa. Kyllä se on lepo, joka siinä kohtaa auttaa.
Annat hyvin edesvastuuttomia neuvoja...Alhaalla terveydenhuollon ammattilaisen ohjeet.
"Liikuntaohjeet infektion yhteydessä
Kuume: täysi lepo
Yleiset oireet, ei kuumetta: täysi lepo, kunnes oireet hävinneet
Infektion ensimmäiset päivät: erityisvarovaisuutta noudattaen, korkeintaan hyvin kevyttä aerobista liikuntaa
Nuha, ei muita oireita: Varovaista liikuntaa ensimmäiset kolme vuorokautta. Asteittainen paluu harjoitteluun, jos ei uusia oireita.
Nuha, kurkkukipu ja yskä: Seuraa ensin muiden oireiden kehittymistä. Noudata sitten nuhasta annettua ohjetta.
Kurkkukipu, ei muita oireita: Täysi lepo, kunnes oire väistyy
Angiina: Antibioottilääkitys ja täysi lepo 7 vuorokauden ajan
Muut hengitysteiden oireet: Lepo 3 vuorokauden ajan
Poskiontelon- tai keuhkoputkentulehdus: Varovainen liikunta oireiden mukaan.
Mononukleoosi: Vältä maksimaalista rasitusta kahden kuukauden ajan. Vältä kontaktilajeja sekä painonnostoa kuukauden ajan mahdollisen suurentuneen pernan vuoksi.
Keuhkokuume: Täysi lepo"
Ne jotka urheilevat ja kroppansa tuntevat, toimivat omien tuntemustensa mukaan.
Tavan pulliaisista mainitsin jotain muuta.
Flunssaoireista sivuun - pääohje kropan remppoihin on aina, että liike parantaa. Liikkujat tietävät tämänkin, ja sen milloin liike on kohdistettava muuhun kuin sairaaseen kohtaan. Lääkärit sanovat liikkuville ihmisille, että jatka treenaamista. Paljon liikkuva tietää minkälainen kipu on hyvästä ja mikä ei.
Myös tavan pulliaiset saavat liikuntaohjeet kropan remppoihin, mutta suurin osa jähmettyy vaan entisestään paikoilleen ja sairauskierre on varmistettu.
Kuumeessa levätään tottakai. Muttei se lepo tarkoita pelkästään paikallaan oloa, siitä seuraa veritulppia.
Eipä sillä, jokainen tehkööt kropalleen mitä mielii.
xLiner
Melko vastuutonta mennä kylään, jos tietää olevansa koronassa tai ylipäätään mennä kylään, jos on jotain oireita. Eritoten, jos kyläilyllä altistaa riskiryhmäläisiä. Itse perun aina kyläilyt, jos tunnen olevani kipeä, vaikkei riskiryhmäläisiä edes olisi talossa, mutta esim lapsiperheissä flunssat käynnistävät usein kolmen viikon rumban, kun jokainen vuorollaan sairastaa, niin en halua omalta osaltani lisätä ystävieni taakkaa.
Hänesdähän on voinut olla kaikki kulkutaudit