oon joka kesä 5 vuoden ajan hakenut kesätöitä kaupungilta kesätöitä, eikä oo tullu minkäänlaista puhelinsoittoa. työkkärin sivuiltakin joskus kurkkinu jotai, mutt ei. Vituttaa ku joka kesä pitää olla persauki. Suhteilla sitä pitäs aina hakea töitä
kunnat työllistää, PYH
vittuuntunut
81299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sama tilanne minullakin. Kun ei ole suhteita, niin ei saa töitäkään.
ei oo kivaa ei :/ Suhteilla ne kaikki menee :/
Mulla ei ollut minkäänlaista aiempaa kontaktia siihen firmaan jossa nyt olen kesätöissä. Totta kyllä että suhteista on monesti apua, mutta myös ilman pärjää.
Ehkä jossain peräkylässä saattaa onnistua mutta ei missään isommassa paikassa. Huippu oli kyllä kun oli kesätyöpaikka "varmistunut" hiukan ennen toiden alkua tulee soitto ja sanotaan: "Paikka annettiinkin toimitusjohtajan veljenpojalle"
Mulle kävi kertaallisessa kesäpaikassa sama juttu, ja oli vielä jokunn pikkunilkin poika, joka paikan sai. Onneksi löyty paikallisesta PK-yrityksestä kuskin paikka kesäksi työkkärin kautta.
Mene paikalliseen rautakauppaan, osta voimatongit, maksaa noin 20-30€...
Sitten vaan kaupungille kävelylle ja pihoja kiertelee ja ettimään kaliitta fillareita (Scambo ja muut uudet utnturit ja meridat ja muut levyjarrulliset) ja lukko pihdeillä poikki, fillari kotiin, pari kuvaa ja myyntiin, saat noin 200-600€ riippuen pyörästä, ja kyllä ent. omistajalla vakuutus on.
Näin saa kuukaudessa HELPOLLA tonnin.
SSiinä sulle töitä, ei tartte olla orjana firmoille minipalkalla
Suhteilla ja hakuohjeita rikkomalla.
Hain kunnan tarjoamia opiskelijoille tarkoitettuja kesätyöpaikkoja. Mitään ei kuulunut. Kuukautta sen jälkeen kuin töitä olisi pitänyt hakea, kaverini käveli sisään paikalliseen kotipalvelupisteeseen ja kysyi töitä. Ja sai töitä. Samasta oppilaitoksesta tiedän ainakin 8 samaa paikkaa "oikeaa tietä" hakenutta henkilöä, jolla on paremmat paperit.
Osoittaahan se aktiivisuutta, jos ilmestyy työpaikan ovelle. Mutta se osoittaa myös lukutaidon puutetta, kun kaupungin sivuilla lukee selvällä suomen kielellä, että hakemukset tulee lähettää postitse, eikä peräänsoitteluita kaivata. Höh.
Itse satuin pääsemään Tampereen kaupungille toimistohommiin, ilman mitään suhteita. Eli kyllä niitä hakemuksia siellä luetaan, kaikkia ei voi palkata.