Törhöstely jatkuu, joko yliopisto antaa periksi

Lauri Törhönen ei hyväksy väitöskirjansa hylkäämistä – elokuvaohjaaja vaatii yliopistolta oikaisua
Elokuvaohjaaja ei ole tyytyväinen tiedekuntaneuvoston päätökseen hylätä hänen väitöskirjansa.

https://yle.fi/a/74-20067426
8297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lapin yliopisto ja korkeakoulukonserni ovat hyvin resurssoituja. Siksi on omituista, että ei palkattu assistenttia auttamaan Törhöstä. Lapin yliopiston ongelma on voimavarojen tuhlaus. On helppo kaataa viemäriin muiden hankkimia varoja. En yhtään ihmettele, vaikka yliopiston alasajo olisi edessä. Kannattaisi tutkia muitakin väitöskirjoja ja rahankäyttöä.

Äänestä
  • 😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

    🍑 ­­­N­­y­m­­­f­­o­­­m­­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18195060G

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Ankkatesti: Jos Lapin yliopiston toiminta näyttää amatöörimäiseltä, puujastelee kuin amatööri ja vaakkuu kuin amatööri, niin Lapin yliopiston toiminta on todennäköisesti amatöörimäistä. MOT

Äänestä

OIKAISUPYYNNÖSSÄÄN Törhönen listaa vaiheita ennen väitöskirjan hylkäämistä. Hän muun muassa huomauttaa, että väitös jätettiin tarkastettavaksi ohjaajan ja tiedekuntaneuvoston hyväksynnän myötä, esitarkastajat puolsivat työtä, tiedekunta myönsi hänelle väittelyluvan ja vastaväittäjä puolsi väitöksen hyväksymistä.

Tämän vuoksi Törhönen pitää työnsä hylkäämistä kyseenalaisena ja näkee oikeusturvaansa loukatun.

https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000010095775.html

Äänestä

Yliopisto töppäsi, Late on uhri. Yliopisto on muutenkin sekaisin. Tosin mitään järkevää ei ole tarkoituskaan saada aikaan, vaan kuluttaa rahat

Äänestä

Tiede

”Roskaa esitetään tieteenä” – yliopistonlehtorin mielestä Törhösen väitöskirja on vain jäävuoren huippu

https://yle.fi/a/74-20067844

Äänestä

Harmillista! Lapin yliopistossa on tukku "väikkäreitä", jotka pitäisi vielä jälkikäteen hylätä, epäeettistä kirjoitusta yms.

https://yle.fi/a/74-20254068

Äänestä

Joko olisi aika julkisen talouden tervehdyttämisen nimissä lopettaa tuokin laitos. Vaatimatonta on toiminta ollut. Opiskelijat valittavat. Pelkkiä suojatyöpaikkoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lauri Törhönen ei hyväksy väitöskirjansa hylkäämistä – elokuvaohjaaja vaatii yliopistolta oikaisua
Elokuvaohjaaja ei ole tyytyväinen tiedekuntaneuvoston päätökseen hylätä hänen väitöskirjansa.

https://yle.fi/a/74-20067426

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu