Karjalaisevakko Anna Kormanon profetia Suomen kohtalosta

Anonyymi-ap

Hän kertoi isoista maanteistä, joita tullaan rakentamaan itä-länsisuunnassa halki koko Suomen, kuten sitten myöhemmin tapahtui.

Anna profetoi, että näitä teitä pitkin tulisi eräänä päivänä vyörymään suuria sotavaunuja idästä. Sitten koittaisi Suomessa vaikeat ajat. Helsinki tuhoutuisi niin, ettei kiveä jäisi kiven päälle.

https://www.joukopiho.fi/profetioita-12/

10

2423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsingin hävitys
      Viimeisessä puheessaan ennen halvaantumista ja kuolemaa v. 1954 Anna Kormano sanoi: ”Ellei Suomen kansa käänny jumalattomuudestaan ja tee parannusta, niin tulet näkemään, että se suuri kaupunki menee maan tasalle.”

    • Anonyymi

      Jouko toi esiin tämän vanhan ennustuksen, mutta onko profetia toteutumassa? Kaikki tiedämme Purinin olevan samanlainen kuin Hitler ja Trump, Putini vie venäjän yhä enemmän kiinni sotaan Ukrainassa ja myös Euroopan valtaaminen on hänen suurena tavoitteena. Näin oletan ilman profetioita ja tulemme näkemään tulevina kuukausina ja vuosina venäjän erilaisia erikoisoperaatioita ja jopa hyökkäyksiä naapurimaihin, mahdollisesti myös Suomeen. Asun aivan rajan pinnassa ja tällä hetkellä rajan takana on hiljaista. Olen varautunut nopeaan lähtöön, jos rajan takaa on tulossa porukkaa Suomeen. Itseäni ei pelota venäjän uhkailut, eikä heidän sotavoimat, sillä ne tuhoutuvat pian yhdessä putinin ja hänen rosvojoukon kanssa.

      • Anonyymi

        Et pysty todistamaan yhtäkään väitettä itsestäsi. Toisekseen, miksi käyttäydyt kuin Natopalstan fanaatikko monistamalla ajatuksesi muka muiden mielipiteiksi?


    • Anonyymi

      Montako isoa valtatietä itä-länsisuunnassa sieltä on rakennettu? Valtatie 12 Kouvolaan ehkä ainut, eikä sekään ole iso, aivan tavallisen kapea, valtatie 6 on leveä jonkin matkaa, mutta onko niitä muita teitä ralennettu itä-länsi suunnassa ?

      • Anonyymi

        https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Maanmittauslaitos_yleiskartta_1-4.5M.jpg

        Seivaa koneelles kuvia ja tietoa mitä tarvit. Vai etkö tiedä mitä on keräily oman suuntautumisen mukaisesti? Mutta mihin jaat tietosi?
        https://en.wikipedia.org/wiki/Yin_and_yang
        Minun luonne on yin x4 (pääluonteet ja nousevat). Yang on sen vastakohta: ääni, liike, valo, elämä, parillinen luku.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tulin ajatelleeksi, että miten ruoka riittää? Kaksi hyvänkokoista (isohkoa) perunaa ja purkki lihasäilykettä (stroganoff tms.) pitäisi riittää kolmeksi päiväksi. 1/3 per vrk, ja loput ravinnosta pitäisi saada muualta.
      Tuosta punaisesta taivaan liekistä... tapahtui 20.1.2024
      Tuosta saadaan parikymppisistä 40, joka tuttu luku raamatustakin.
      mutta 3x8=24, ja 24-1 on 23, joka on kellotaulussa nk. ensimmäinen mestariluku ja sama luku saadaan laskemalla nrot yhteen. Yhteensä 2x11, joka on 22, ja kummassakin tapauksessa viittaa vikaan, epäsointuun, riitaan ja rangaistukseen.
      40 ja 22 on 62, mikä sekin viittaa leskeyteen, häviöön ja surkeaan loppuun, mutta kääntöpuolena hyväntekeväisyys, eli ilmaiset avustukset.
      Pariluvut on määritelty nk. mestariluvuiksi tiettävästi siksi, että niitä ei voi kääntää. Nrologiassa tarkoittaa, että henkimaailmassa nrot ovat toisinpäin.

      Tasan 3 vuotta ennen, kun Suomi liittyi Natoon, iski taivaalla salama, joka piirsi Suomen kolmesti.
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006612318.html

      Vieläkö naurattaa?

      No, liekki taivaalla oli punainen.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Punainen
      "Kirkkaana värinä punaista käytetään usein yhteyksissä, joissa halutaan herättää huomiota. Punainen liitetään usein iloon, voimaan, rakkauteen tai intohimoon, vereen, aggressiivisuuteen tai vaaraan ja kuolemaan (myös sotaan).
      Ohjausvärinä punainen merkitsee vaaraa tai asiaa, johon on kiinnitettävä huomiota.
      Britanniassa säädettiin 1800-luvulla laki, jonka mukaan jokaisen auton edellä tuli kulkea henkilön jalkaisin punaista lippua heiluttaen. (huom. Litium palaa punaisena, tuttu litumsakuista, ja viittaa sähköautoihin?)
      Politiikassa punainen väri yhdistetään sosialismiin, kommunismiin ja yleisimminkin vasemmistolaisuuteen. Tämä johtuu siitä, että Pariisin kommuuni käytti punaista väriä tunnuksenaan, koska punainen väri oli Pariisin hälytystilasta kertova väri, jonka kapinalliset ottivat tunnuksekseen...
      Kristillisessä symboliikassa punainen symboloi mm. Pyhää Henkeä, tulta ja verta. Väri liittyy helluntaihin ja marttyyrien muistopäiviin, ja on yhdistetty myös paholaiseen - pirut kuvataan usein punaisina. Länsimaisessa symboliikassa punainen on synnin väri, minkä takia puhutaan punaisten lyhtyjen kaduista, kun viitataan seksityöhön keskittyviin kaupunginosiin...
      Pienikin punaisen värin pilkahdus heikentää koehenkilöiden suoriutumista koetehtävistä ja saa heidät valitsemaan helpompia tehtäviä."
      Mitä sanottiin tulevan tieäjän luonteesta? Härkä? Kyllä, tietää lännestä.

      • Anonyymi

        "Tasan 3 vuotta" --> ota "tasan" pois. Sori liioittelu.


    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/2369511/joulun-ennustus-juutalaisuudessa

      1400-luvulla elänyt Abarbanel -niminen rabbi opetti puolestaan näin: "3 vuotta ennen Mooseksen syntymää tapahtui kalojen tähtikuviossa Jupiterin ja Saturnuksen konjunktio. Tämä tapahtuma julisti Israelin ensimmäistä vapautusta. Samanlainen konjunktio tulee edeltämään Messiaan syntymää ja Israelin lopullista vapautusta.”

      https://www.ursa.fi/blogi/zeniitti/2020/12/27/joulutahden-odottelua/

      "Kolminkertainen suuri konjunktio tapahtui v. 7 eKr. Kalojen tähdistössä. Ensimmäinen kohtaaminen tuolloin tapahtui keväällä, toinen syksyllä ja kolmas joulukuun alussa.
      Tätä kohtaamista on pidetty yhtenä mahdollisuutena Betlehemin tähden selitykseksi. Ajankohta on melko varhainen Jeesuksen syntymälle, joten selitystä on epäilty.
      Toinen epäilyksen aihe on siinä, että planeettojen etäisyys noissa kohtaamisissa oli asteen verran ja ne eivät näkyneet yhtenä tähtenä. Aikakauden astrologeille tuolla konjunktiolla on kuitenkin ollut merkitystä ja mm. tunnettu arkeologi ja assyriologi Simo Parpola pitää tätä selitystä Betlehemin tähdelle todennäköisenä.

      Toinen, tietokoneiden kehittymisen myötä tullut uudempi selitys, on vuoden 3 eKr. elokuussa Jupiter ja Venus kohtasivat Leijonan tähdistössä, lähellä Regulus-tähteä. Seuraavan vuoden 17.6. planeetat kohtasivat uudelleen, ja tuolloin ne näkyivät "yhtenä tähtenä". Suomalaisille tähtiharrastajillekin tuttu lääninrovasti Risto Heikkilä kannattaa tätä kohtaamista Betlehemin tähden selitykseksi.

      Seuraavan kerran Jupiter ohittaa Saturnuksen marraskuussa 2040, silloin kohtaamisessa ne ovat vajaan asteen etäisyydellä toisistaan. Sitä seuraavassa konjunktiossa 8.4.2060 planeettojen etäisyys toisistaan reilun asteen verran.

      Sen sijaan sitä seuraavassa konjunktiossa 15.3.2080 planeetat ovat jälleen hyvin lähekkäin etäisyyden ollessa kuusi kaariminuuttia, eli kutakuinkin yhtä lähekkäin, kuin vuoden 2020 kohtaamisessa. Tämä on kosmisessa mittakaavassa melko pian, ja sitä seuraavaa kertaa saakin odotella jälleen kauan."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe