Paratiisia ylläpidetään kaikin alhaisin keinoin. Esimerkiksi voimaloita pidetään keinotekoisesti kiinni sähkön hinnan vedättämiseksi", kirjoittaa Pauli Vahtera samalla, kun Suomessa on koettu järjettömät sähköveloitukset. "Nyt kovien pakkasten aikana Fortumin voitot kasvavat ja rahoilla maksetaan Uniperin ja Venäjän tappioita."
Arvostettu tutkija Pauli Vahtera kirjoitti perjantaina blogillaan, ennätyskovien sähkölaskutusten verottaessa suomalaisilta satoja miljoonia euroja päivässä, kuinka Fortum ja UPM Kymmene maksavat sähköstä 0,9 senttiä kWh ja myyvät eteenpäin 40-50-kertaisella hinnalla.
”Verorahoilla rakennettu Kemijoki Oy tuottaa Lapissa sähköä vesivoimalla 0,6 sentin kilowattitunti-(kWh) hinnalla, eikä valtio saa siitä sentin senttiä tuloja”, Vahtera kirjoittaa. ”Pelkästään Fortum teki Lapin vesivoimasta miljarditilin vuonna 2022. Puolet Fortumin voitoista on annettu sijoittajille.”
Hänen mukaansa on selvää, että Fortum maksaa Lapin vesimiljardeilla Uniper-tappioitaan, joista hyötyi eniten saksalainen pörssiyhtiö eON.
”Hallitus jaksaa syyttää Venäjän sotaa Ukrainassa kaikesta pahasta – myös sähkön hinnan korkeudesta. Sanottakoon tässä heti aluksi, että vesivoiman tuottaminen maksoi ennen Ukrainan sotaa alle euron sentin kWh ja maksaa tänään saman alle sentin. Sodalla ei ole ollut eikä ole mitään vaikutusta vesi- eikä ydinvoimasähkön tuotantohintaan”.
"Meidän on ymmärrettävä sähkötuotannon historiaa, jotta voisimme tehdä kauaskantoisia ja oikeudenmukaisia ratkaisuja nykyisen huippukalliin energian hinnan kohtuullistamiseksi. Joku tilapäinen arvonlisäveron alennus ei sitä ole.
Suomalaisen päätöksenteon suuri ongelma on lyhytnäköisyys. Päätöksissä ei osata arvioida mihin tehdyt ratkaisut johtavat kymmenien vuosien kuluessa. Syynä on sekä virkamiesten että ministereiden osaamattomuus. Ongelmana on myös kansalaisten lyhytnäköisyys. Lapin asukkaat iloitsivat työpaikoista, joita Kemijoen rakentaminen alueelle toi. Ei nähty, että työpaikat häviävät muutamassa vuodessa, mutta aiheutetut vahingot ovat ikuisia”, Vahtera kirjoittaa.
Vahtera kirjoittaa alustuksessaan siitä miten Suomessa on toteutunut miljardiomaisuudet varastava yhtiökartelli.
Varkaiden paratiisi nimeltä Suomi
Anonyymi-ap
6
229
Vastaukset
- Anonyymi
Kepu ja sdp.tuhonneet suomen.liian pitkään olleet päättämässä suomen asioista.korruptio ja nepotismi.
- Anonyymi
tuhot jatkuu olipa vallassa kuka hyvänsä https://www.vahtera.blog/post/kemijoen-vesivoima-saadaan-ilmaiseksi-kuka-saa-miljardit
- Anonyymi
Kohta alkaa tuleen ruumiita
- Anonyymi
Vuotoksen Allas edelleen rakentamatta. Samoin Ounasjoen vesivoimalaitokset. Miksi?
- Anonyymi
Onko totta?
- Anonyymi
On.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668