Gallub: käytättekö Neperin lukua koskaan?

Vähemmälle on viime aikoina jäänyt itselläni. Mutta hyvä sen likiarvo on muistaa parin desimaalin tarkkuudella, koska eihän sitä koskaan tiedä milloin taas tarvitsee.
27244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Käytän vain luonnollisia lokarytmejä.

terv. matikka-persu avannolta

Äänestä

Pikku e:tä käytin varmaan viimeksi yo-kirjoituksissa laskutikulla, kun piti laskea jotain integraalilaskuja. On siitä aikaa. Sitten tuli laskimet, jossa se oli valmiina!

Äänestä
  • -mihin sitä tarvitaan integraaleissa, eikö voi Briggsin lokarytmejä käyttää<++

    Äänestä

Ei sen tarve ole hävinnyt!

Äänestä

Jos ei muista arvoa ulkoa, niin sen voi laskeakin.

1 + 1/1 + 1/(1*2) + 1 / (1*2*3) + 1 / (1*2*3*4) jne.

Äänestä
  • limes 2,7...............

    Äänestä

Olisko se kuitenkin edelleen gallup?

Äänestä
  • HYVÄ JUUSO!

    Äänestä

Käytätkö liukkaria kun vetelet kakkoseen?

Äänestä
  • Siis 2,72:een.

    Äänestä

En sitä. Raksalla kyllä tarvitsen usein a²+b²=c² -kaavaa. Se on kätsy kun pitää mitata suorakulma pitkiltä etäisyyksiltä.

Äänestä
  • Joo, pytagoora ihan kätsy.

    Äänestä

  • Kumpi onpi parempi , hypotenuusa vai kateetti?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kumpi onpi parempi , hypotenuusa vai kateetti?

    Jos tykkää pitkästä, niin silloin kannattaa valita hypotenuusa.

    Äänestä

Ei ole nyt tarvinnut ainakaan neljäänkymmeneen vuoteen.

Äänestä

Tuleehan tuo vastaan kun lasken osakekurssieni tuotto-odotuksia ja se edellyttää differentiaaliyhtälön ratkaisemista, sieltähän tuo e luonnollisesti esiin nousee.

Äänestä
  • Varmaan derivoitkin helmitaululla, Jere?

    Äänestä

Jotkut nimittävät sitä Eulerin luvuksi. Tuliskohan kirjain e siitä.

Äänestä
  • Joo, Saksassa kun kävin koulua niin siellä sitä kutsuttiin sillä nimellä (Eulersche Zahl).

    Äänestä

  • Raja-arvo ?

    Äänestä

Gallub😊

Äänestä

Eipä ole juuri tarvinnut käyttää vaikka työkseni mekaanista lujuuslaskentaa teen. Ohjelmat laskee kaiken valmiiksi.

Äänestä

Siihen kallsuupille vastaan että en edes tiedä mikä on neperiä ? Enkä jaxaa alkaa googletta.

Äänestä

Joskus 80-luvulla oli jännä laskimella laskea Neperin luvulle hyvä likiarvo jollain limes- tai derivaattakaavalla, ei enää muista kunnolla.

Äänestä
  • Hah, dementia! Tuo tapahtui 70-luvun alussa.

    Äänestä

Ei saa sanoa Neeperi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vähemmälle on viime aikoina jäänyt itselläni. Mutta hyvä sen likiarvo on muistaa parin desimaalin tarkkuudella, koska eihän sitä koskaan tiedä milloin taas tarvitsee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu