Markkanen. Markkanen. Markkanen. Markkanen.
-Suomessahan ei tosiaan muita urheilijoita olekaan!
Vuoden urheilija
7
362
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on yhden totuuden maa.
- Anonyymi
Suomen yliarvostetuin urheilija.Ei voittanut mitään ja valitaan vuoden urheilijaksi
- Anonyymi
Miten TOP 36 paras pelaaja Miljardin lajissa on yliarvostettu ja eikä All Star, MIP palkinto ole muka palkintoja ja se että ilman Markkasta Suomi ei olisi pelannut MM-kisoissa saatikka voinut edes haaveilla Olympia karsinnoista.
Suomi hävisi ennen aina Kroatialle vähintään 25 pisteellä ja 2022 Markkasen ansiosta voitettiin Kroatia R16 ja MM viimeisessä karsinta vaiheessa ja pistekeskiarvo oli 32 pistettä 2 pelissä Kroatiaa vastaan.
- Anonyymi
Väärä valinta,kolme parasta Kalle Rovanperä,Vilma Murto ja Markkanen ja heidän saavutukset Kalle Rovanperä maailman mestari,Vilma Murto maailman mestari ja Lauri Markkanen ei mitään mitaleita.Markkasen saavutukset ei ole läheskääm maailman mestaruuden arvoisia ja nekin hän on saavuttanut joukkue kavereiden avustuksella.
- Anonyymi
Autourheilu ei mun mielestä ansainnut 3, Murto sai pronssia MM kisoissa ei kultaa, voitti EM sisäratojen kultaa ei EM kultaa. Esim Bulgariassa 2 vuotta peräkkäin vuoden urheilija on ollut Vezenkov joka vielä viime kaudella pelasi Euroliigaa ja tällä kaudella NBA:tai 5.6 pisteen keskiarvolla.
- Anonyymi
Ihan oikein meni!
Välillä joukkue urheilulle kun rallille joka saanut 2, käytännössä autourheilua, 5-8 kamppaili vain voitosta, Seiväshypyn MM pronssilla ja muutenkin kun ei ole älyttömän iso laji pelkällä pronssilla ei voi riittää vuoden urheilija palkintoon ja viime vuonna Markkanen jätettiin tylysti 4 vaikka johdatti Suomen voittoon molemmissa Kroatia peleissä hirmusilla peleillä. Saavutti All Stars avauspaikan, oli kehittynein pelaaja mitä ei ole Eurooppalaisista voittanut tällä hetkellä vain 4.
Pistekeskiarvo oli peräti 25ppg ja oli lajin 34 paras missä esim jenkeissä pelaa 25 miljoonaa koripalloilijaa ja maailmalla luku on lähellä miljardia, kun taas seipäässä ja rallissa lukema alle 100 miljoonaa.
Muutenkin katotaan vuoden parasta urheilijaa niin Markkanen on se oikea valinta eikä kahota kuka ajaa nopeiten autoa.
Ja Murton olisi pitänyt saada kulta mitali jos olisi halunnut olla vuoden urheilija!
Ens vuonna se on taas hiihtäjä vaikka saisi vaan pronssia... - Anonyymi
Hiihto Hiihto hiihto keihäs keihäs keihäs Ralli Ralli Ralli
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967