syöneet rönttöstä?
Oletteko ikinä
28
300
Vastaukset
- Anonyymi
En ole. Minkälaista se on ja onko hyvää? Voiko itse tehdä?
>simiti<- Anonyymi
Voi tehdä. Alempana ketjussa kuvaus rönttösestä.
- Anonyymi
Naista tarkoitat? Valitettavasti en. Tai ehkä ihan hyväkin. Ties mikä syfilis sieltä voisi kieleeni tarttua. Kuten nyygåårdin petri tokaisi - "Parhaat p***ut jää n***imatta jos naamaan kattoo."
- Anonyymi
On tullut syötyä. Hyvää oli. Meilläpäin niitä harvemmin on saatavilla, jollei itse tekisi niitä.
- Anonyymi
Hienoa!
En ole, mutta meinasin tikahtua nauruun, kun siinä Koko Suomi leipoo -ohjelmassa tehtiin rönttösiä. En ollut hetkeen nauranut niin paljon.
- Anonyymi
Tekivät siinä varmaan täyden flopin rönttösen kanssa ja perinneyhdistyksetkin suuttuivat? Tärveltiinkö rönttönen?
Anonyymi kirjoitti:
Tekivät siinä varmaan täyden flopin rönttösen kanssa ja perinneyhdistyksetkin suuttuivat? Tärveltiinkö rönttönen?
Perinneyhdistyksistä en tiedä, mutta oli onnistuneita ja epäonnistuneita tekeleitä. Huomasin kyllä tuomareistakin, että oli siinä naurussa pitelemistä, kun rönttösiä kuvailtiin kauniiksi ja herkullisiksi. Leipureiltakin kyseltiin, että ovatko koskaan maistaneet rönttöstä ja ovatko leiponeet sitä ikinä.
Oli hauskin telkkarissa näytetty jakso aikoihin😂😂 pitää katsoa jos löytäisin klippejä siitä.- Anonyymi
Prinsessasi kirjoitti:
Perinneyhdistyksistä en tiedä, mutta oli onnistuneita ja epäonnistuneita tekeleitä. Huomasin kyllä tuomareistakin, että oli siinä naurussa pitelemistä, kun rönttösiä kuvailtiin kauniiksi ja herkullisiksi. Leipureiltakin kyseltiin, että ovatko koskaan maistaneet rönttöstä ja ovatko leiponeet sitä ikinä.
Oli hauskin telkkarissa näytetty jakso aikoihin😂😂 pitää katsoa jos löytäisin klippejä siitä.😂😂
- Anonyymi
Tarkoitat varmaan Kainuun perinneruokaa puolukkarönttöstä?
On melkein kuin riisipiirakka mutta tehty puolukasta.- Anonyymi
” Rönttönen leivotaan ohra- tai ruistaikinasta, johon tulee imellytetystä perunasta ja marjasta tehty täyte. Tyypillisimmin marjana käytetään puolukkaa. Nykyisin täytteeseen lisätään myös sokeria, jotta rönttöseen saadaan vähän makeutta. Tärkeää valmistuksessa on noudattaa perunasoseen imellytysohjeita ja käyttää jauhoista perunalajiketta.
Alun perin rönttönen on syntynyt vaatimattomissa oloissa, kun on pitänyt tehdä syötävää varastossa olevista aineksista. Talojen emännät ovat kehitelleet hyvän marjapiirakan, jota nykyään arvostetaan suuresti.”
Lähde: Maa-ja kotitalousnaiset - Anonyymi
Kyllä, sitä.
- Anonyymi
Römpsästä on tullut mussutettua.
Kyllä olen.
Sitten Itä-Suomessa olen syönyt myös supikasta, mistä en ollut aiemmin kuullutkaan.
Vai olikohan se supikas? Muistaakseni siellä sisällä oli joko lanttua tai sitten oli toinenkin vaihtoehto. En muista mikä. 🤔- Anonyymi
”Tsupukka on Karjalasta peräisin oleva nelinkerroin taitettu piirakka, joka syödään smetanan tai voisulan kanssa. Kaura- ja vehnäjauhoista ja mahdollisesti ohrajauhoista tehdystä löysästä, ohukaistaikinan kaltaisesta taikinasta paistetaan ohut kuori.”
Wikipedia
Supikas on tanhukenkä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Tsupukka on Karjalasta peräisin oleva nelinkerroin taitettu piirakka, joka syödään smetanan tai voisulan kanssa. Kaura- ja vehnäjauhoista ja mahdollisesti ohrajauhoista tehdystä löysästä, ohukaistaikinan kaltaisesta taikinasta paistetaan ohut kuori.”
Wikipedia
Supikas on tanhukenkä.Syö Xena hollannikkaitakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syö Xena hollannikkaitakin.
Toivottavasti eivät ole liian sitkeitä 😂
Anonyymi kirjoitti:
”Tsupukka on Karjalasta peräisin oleva nelinkerroin taitettu piirakka, joka syödään smetanan tai voisulan kanssa. Kaura- ja vehnäjauhoista ja mahdollisesti ohrajauhoista tehdystä löysästä, ohukaistaikinan kaltaisesta taikinasta paistetaan ohut kuori.”
Wikipedia
Supikas on tanhukenkä.https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Lanttusupikas
Lanttusupikas eli syrjikäs on suomalainen perinneruokapiirakka. Aineksina käytetään lanttua, ruisjauhoja, siankylkeä, vehnäjauhoja, voita ja suolaa. Valmistuksessa kaaviloitu kuori täytetään ohuilla, haudutetuilla lanttuviipaleilla, taitetaan kaksin kerroin, suljetaan, paistetaan uunissa ja voidellaan paistamisen jälkeen voilla.- Anonyymi
Xena-183 kirjoitti:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Lanttusupikas
Lanttusupikas eli syrjikäs on suomalainen perinneruokapiirakka. Aineksina käytetään lanttua, ruisjauhoja, siankylkeä, vehnäjauhoja, voita ja suolaa. Valmistuksessa kaaviloitu kuori täytetään ohuilla, haudutetuilla lanttuviipaleilla, taitetaan kaksin kerroin, suljetaan, paistetaan uunissa ja voidellaan paistamisen jälkeen voilla.Siis lanttukukkoa, nam... melkein parempaa mitä kalakukko, riippuu tietenkin mistä kalasta kalakukon tekee! Muikku ja ahven parhaimmistoa, on joskus tullut tehtyä silakastakin, läski viipaleiden kera!
Toi "syrjikäs" on kyllä ainakin mulle, ihan outo nimitys; lanttu. tai kalakukolle.
trollikka Anonyymi kirjoitti:
Siis lanttukukkoa, nam... melkein parempaa mitä kalakukko, riippuu tietenkin mistä kalasta kalakukon tekee! Muikku ja ahven parhaimmistoa, on joskus tullut tehtyä silakastakin, läski viipaleiden kera!
Toi "syrjikäs" on kyllä ainakin mulle, ihan outo nimitys; lanttu. tai kalakukolle.
trollikkaLanttu ei ole minulle niin herkkua, mutta mieheni piti lanttulaatikosta ja noista lanttusupikkaista, niin olen minäkin niitä maistanut. Ihan ruokakaupasta ostettuina. En kokeillut tehdä niitä itse.
- Anonyymi
Xena-183 kirjoitti:
Lanttu ei ole minulle niin herkkua, mutta mieheni piti lanttulaatikosta ja noista lanttusupikkaista, niin olen minäkin niitä maistanut. Ihan ruokakaupasta ostettuina. En kokeillut tehdä niitä itse.
Ihan yksinkertaisia, kun ensimmäisen on tehnyt, joka ei laula. Ja laulavan voi aina (useinmiten) paikata palalla taikinaa. Jota kannattaa jättää pingispallon kokoinen pala aina varmuuden vuoksi, paikkaukseen ainakin aloittelijan.
Kalakukko muuten laulaa herkemmin, mitä lanttukukko!(kuori halkeilee paistattaessa)
trollikka
En harrasta rönttösiä. Maistuu niin sanoakseni ihan vehkeelle.
- Anonyymi
Jep, puolukkapiirakkaa ruisjauhotaikinassa. Ei mun piirakoissani perunaa ollut; kuten itärajan emäntien, mutt ihan hyviä ne noinkin olivat!
Mulla oli ns. länsisuomalaisia rönttösiä, eli puolukkapiirakkaa ruiskuoressa kuin karjalanpiirakat. Muistaakseni mä kyllä täällä kerroinkin, niitä leiponeeni.
Ei se mikään hittituote ole, ei ainakaan minusta, mutt paremman puutteessa menettelee...kuten karjalanpiirakatkin.
trollikka - Anonyymi
Tottakai ja tehtykin on monessa sukupolvessa tönttösiä. Hyviä ovat, kun laittaa voita päälle.
- Anonyymi
Googlasin, en ole.
Mutta nimi kyllä houkuttaa ;)
Ilmeisesti joku puolukkahillolla terästetty karjalanpiirakka?
-keinovaginamies-- Anonyymi
Kyllä se houkuttaa ja koukuttaa, hyvää :)
maistuis varmaan sullekin.
- Anonyymi
Miksei nykypäivänä enää osata nimetä leivonnaisia kuvaavasti ja eloisasti? Rönttönen nimenäkin on aivan huippu. Ja sitten niin hyvä piirakka puolukoineen tai marjasurvoksineen makuna.
- Anonyymi
Rönttönen Brysseliin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.855402Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.423591Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612965Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462181Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611936Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2891753- 471606
- 941422
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.81322